Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Rybacka integracja mundurowych. Dobra gmina Strzeleczki

9 października 2021 r. w Dobrej w Ośrodku Wypoczynkowym gminy Strzeleczki odbyły się „Zawody Służb Mundurowych w Wędkowaniu o Puchar Wójta Gminy Strzeleczki”. Licznie przybyli na nie strażacy wędkarze i żołnierze wędkarze ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Czytaj więcej »

Jarosławiec - 2021. To był kolejny naprawdę piękny Weekend.

Dziś to już historia. Centrum Rehabilitacji, Wypoczynku i Rekreacji „ARKA” w dniach 25-27.09.2021 r.  było pełne gości, bowiem w tych dniach wyznaczyli sobie, po dwuletniej przerwie, spotkanie weterani i rezerwiści ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z Rejonu Słupskiego oraz sympatycy 36 Pomorskiego Pułku Artylerii i 7 Dywizjonu Rakiet Taktycznych, stacjonujących kiedyś w Złocieńcu, a następnie w Stargardzie i Choszcznie, a był to:  „XIX  Weekend Weterana i Rezerwisty”, „XIII Spotkanie Sympatyków 36 pa” oraz „III Spotkanie Przyjaciół 7 drt”.
    Organizatorem spotkania był Komitet organizacyjny z ZR Związku Żołnierzy WP w Słupsku, w składzie Prezes  ppłk/w st. spocz/. Romuald Detmer, Wiceprezes: Kol. mjr /w rez./ Andrzej Kowalewski  oraz Kol. st. chor. szt. /w st. spocz./ Stanisław Chwałkowski. To dzięki ich staraniom i pełnej determinacji mogliśmy się spotkać nad pięknym polskim Bałtykiem i spędzić ze sobą niezapomniane weekendowe chwile.

Czytaj więcej »

Strzeleckie zmagania w Rejonie Słupskim

Realizując kolejne przedsięwzięcie planu zamierzeń na 2021 rok Zarząd Rejonowy ZŻWP w Słupsku zorganizował, w dniu 25 września 2021 r., kolejną edycję zawodów sportowo - obronnych Związku Żołnierzy WP Rejonu Słupskiego. Odbyły się one na strzelnicy Klubu Strzeleckiego „Gryf Słupski”, która została wynajęta przez Zarząd Rejonowy. Dziękujemy władzom Klubu Strzeleckiego, a w szczególności jego Dyrektorowi Panu Henrykowi Jaśkowskiemu za dobrą współpracę z naszym Związkiem oraz udostępnienie obiektu i zapewnienie obsługi naszych zawodów.

Czytaj więcej »

IX Zawody Wędkarskie rejonu słupskiego zrealizowane!!!

W dniu  18 września 2021 r. na bazie Koła nr 11 ZŻWP i Polskiego Związku Wędkarskiego w Człuchowie odbyły się „IX Zawody Wędkarskie  ZR ZŻWP” o puchar  starosty i burmistrza Człuchowa oraz prezesa ZR ZŻWP. Były to zawody wyjątkowe  ponieważ odbyły się w bardzo wspaniałej i sympatycznej atmosferze na wzorowo przygotowanym łowisku, a nade wszystko w obecności Burmistrza Człuchowa Pana  Ryszarda Szubajły.
   
Do zawodów przystąpiły następujące dwuosobowe drużyny z: Koła nr 1 Słupsk, Koła nr 2 „Czarne Berety” Słupsk, Koła nr 1 „Niebieskie Berety” Słupsk, Koła nr 3a „Niebieskie Berety” Słupsk, Koła  nr 4 im. 28 splm Redzikowo,  Koła  nr 5 Ustka, Koła  nr 9 Czarne, Koła  nr 10 „Radar” Słupsk, Koła  nr 11 Człuchów oraz Koła  nr 12 „Lotników Morskich” Lębork.

Czytaj więcej »

Współpraca i misja ZŻWP i ZEiRP PR na Opolszczyźnie. Jubileuszowe spotkanie żołnierzy ze strażakami w Smolarni k/Opola

W  dniu 17 września 2021 r. Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP w Opolu zorganizował  spotkanie z okazji XXV-lecia powstania Związku pod patronatem Starosty Powiatu Krapkowickiego.

Czytaj więcej »

Zawody strzeleckie o „Puchar Prezydenta Miasta Sieradza i Prezesa Zarządu Rejonowego ZŻWP w Sieradzu” z okazji Święta Wojska Polskiego i rocznicy Września 1939 roku

W dniu 15 września 2021 r. na strzelnicy „SHOTBOM” w Łasku-Kolumnie odbyły się zawody strzeleckie z pistoletu  sportowego „Margolin”, w których wzięły udział 3 osobowe zespoły z n/w organizacji:
   1. Związek Żołnierzy Wojska Polskiego (ZŻWP) Koło w Łasku;
   2. Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policji(SEiRP) w Kaliszu zespół  nr 1;
   3. Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policji w Kaliszu zespół nr 2;
   4. Związek Emerytów i Rencistów Służby Więziennej (ZEiRSW) w Sieradzu;
   5. Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policji w Zduńskiej Woli zespół nr 1;
   6. Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policji w Zduńskiej Woli zespół nr 2;
   7. Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policji Koło Miejskie w Łodzi;
   8. Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Zarząd Rejonowy i Koło w Sieradzu - 4 zespoły.

Czytaj więcej »

Członkowie ZŻWP w Olsztynie uczcili 82. rocznicę Września

Tradycyjnie z okazji kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej,  członkowie Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Olsztynie odwiedzili cmentarz wojenny przy ul. Szarych Szeregów.  W tym roku w uroczystości uczestniczyła też delegacja Zarządu Stowarzyszenia Absolwentów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego na czele z jego prezesem dr. Bolesławem Pilarkiem.

Czytaj więcej »

Rejon Słupski. Obchody jubileuszu 40. rocznicy powstania Związku

W dniu 27 sierpnia 2021 r. od godziny 11.00 rozpoczęły się uroczystości jubileuszu 40-lecia Związku, zorganizowane przez Zarząd Rejonowy ZŻWP Rejonu Słupskiego im. gen. broni Józefa Hallera w Ratuszu Miasta Słupska, w formie okolicznościowej akademii. Uroczystość tą w asyście pocztów sztandarowych rozpoczął Wojskowy Zespół Wokalny „WIARUSY”, który odśpiewał „Hymn Narodowy”, „Pieśń ZŻWP” oraz „Pieśń Wojska Polskiego”. Po ceremonii otwarcia minutą ciszy uczczono tych wszystkich, którzy przez 40 lat odeszli z naszego Związku do „lepszego świata”.
   Do sali ratusza przybyli wybrani członkowie Związku oraz sympatycy i zaproszeni goście, w tym m. in. prezesi i delegacje Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Inwalidów Wojennych RP, Związku Emerytów i Rencistów Policji, Krajowego Związku Emerytów i Rencistów Służby Więziennej, Naczelnej Organizacji Technicznej w Słupsku, Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, Stowarzyszenia Przyjaciół 28 SPLM, Stowarzyszenia „Topas” oraz innych stowarzyszeń i organizacji cywilnych.

Czytaj więcej »

Decyzja Nr 97/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 lipca 2021 r. zmieniająca decyzję w sprawie wprowadzenia do użytku służbowego „Ceremoniału Wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”

Uprzejmie informujemy, że w Dzienniku Urzędowym MON z dnia 2 sierpnia 2021 r. w poz. 164 opublikowana została Decyzja Nr 97/MON Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 lipca 2021 r. zmieniająca decyzję w sprawie wprowadzenia do użytku służbowego „Ceremoniału Wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”.

Czytaj więcej »

Druga Emerytura - Ciąg Dalszy (Przedruk z GWiR nr 8 Sierpień 2021 r.)

Po opublikowaniu na łamach kwietniowego „Głosu Weterana i Rezerwisty” artykułu „Druga Emerytura - zasadzki i pułapki” odezwało się kilkunastu emerytów wojskowych. Można podzielić ich na trzy grupy. Pierwsza, największa, to osoby zgadzające się z moimi subiektywnymi przemyśleniami, dziękujące za zwrócenie uwagi na zagrożenia. Druga to osoby mające inne osobiste spostrzeżenia i doświadczenia. Mimo obietnic, że podzielą się nimi na łamach Głosu, do dnia pisania niniejszego artykułu nie nadesłały one żadnych materiałów. Trzecia - to prawnik zwracający uwagę na niektóre aspekty prawne problemu drugich emerytur. Spotkałem się z zarzutem, że mój artykuł może wywrzeć efekt hamujący.

Henryk BUDZYŃSKI

Czytaj więcej »