Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Święto 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia i odsłonięcie tablicy pamiątkowej ppor. Jerzego Centkiewicza

W dniu 20 października 2023 r. wielu naszych członków ZŻWP uczestniczyło  w uroczystościach z okazji święta 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia.  
    W tym dniu o godzinie 11.00 w Kościele Garnizonowym odbywała się uroczystość powitania nowego kapelana księdza por. Marcina Naglika, msza za brygadę oraz odsłonięto tablicę upamiętniającą ppor. Jerzego Centkiewicza, który był dowódcą plutonu kablowego w 15 Brygadzie Radioliniowo- Kablowej od 1969 roku, kiedy to otrzymał przydział do Sieradza.

Czytaj więcej »

PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI MZW ZŻWP W 1. POŁOWIE 2023 ROKU „WIEMY GDZIE JESTEŚMY I WIEMY DOKĄD ZMIERZAMY”

Okres ostatnich 2-3 lat to czas próby i realizacji zadań w warunkach ekstremalnych, pandemii, i braku wsparcia przez oficjalne władze MON. Wiele organizacji i stowarzyszeń kombatanckich popadło w stagnację, co było rzeczą zrozumiałą. Małopolski Zarząd Wojewódzki  ZŻWP, trudną sytuacje potraktował jak wyzwanie i motywację do jeszcze większego wysiłku i wytężonej pracy - „nie wstydź się jeżeli idziesz wolno, zastanów się jeżeli stoisz w miejscu”, było to nasze motto do działania. Wojsko jest częścią społeczeństwa, a my jako żołnierze którzy poświęcili dziesiątki lat służbie Ojczyźnie i Społeczeństwu, po odejściu z wojska nadal mamy wiele do zaoferowania dla społeczeństw lokalnych, gdzie mieszkamy, pracujemy i działamy społecznie.

Czytaj więcej »

80. ROCZNICA BITWY POD LENINO

W dniach 12-13 października 1943 r. 1. Dywizja Piechoty im. Tadeusza Kościuszki stoczyła bitwę pod Lenino. Zapłaciła za to ogromną cenę - 510 zabitych, 1776 rannych, 776 dostało się do niewoli niemieckiej lub zostało uznanych za zaginionych bez wieści. Stanowiło to  ok. 25 % całego stanu osobowego dywizji.
    Dla uczczenia tej rocznicy Prezydium Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego zorganizowało 12 października 2023 r. uroczystość składania wiązanek kwiatów na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Wiązanki złożyło 20 delegacji reprezentujących różne stowarzyszenia żołnierskie.
    W uroczystości wzięło udział dwu uczestników bitwy: płk Tadeusz Makarewicz oraz kpt. Jerzy Henkel.

WIECZNA PAMIĘĆ O POLEGŁYCH, CHWAŁA BOHATEROM!!!

Czytaj więcej »

Spotkanie integracyjne opolskich lekarzy wojskowych

12 października 2023 r. w Opolu zorganizowano tradycyjne spotkanie integracyjne wojskowych lekarzy, pielęgniarek pracowników cywilnych i byłych żołnierzy Wojskowego Szpitala w Opolu oraz byłego Batalionu Medycznego 10 SDZ a także lekarzy członków ZŻWP.
    W czasie spotkania nie zapomniano uczcić pamięci żołnierzy WP ze wszystkich frontów II wojny światowej - tych spod Lenino i Monte Casino, walczących pod Narvikiem, we Francji i pod Arnhem.
    Oddano także hołd i uczczono minutą ciszy tych, którzy w ostatnim roku odeszli na wieczną wartę.

Czytaj więcej »

Zawody strzeleckie o „Puchar Prezydenta Miasta Sieradza i Prezesa Zarządu Rejonowego ZŻWP w Sieradzu” z okazji Święta Wojska Polskiego

W dniu 9 października 2023 r. na strzelnicy „SHOTBOM” w Łasku - Kolumnie odbyły się zawody strzeleckie z karabinka i pistoletu wojskowego w których wzięły udział 3 osobowe zespoły z n/w organizacji:
    1. Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Koło w Łasku;
    2. Związek Emerytów i Rencistów Służby Więziennej (ZEiR SW) w Sieradzu;
    3. Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Policji w Sieradzu;
   4. Związek Żołnierzy Wojska Polskiego Zarząd Rejonowy i Koło w Sieradzu - 3 zespoły. 

Czytaj więcej »

W Słupsku znowu świętowano!!!

Zarząd Rejonowy ZŻWP w Słupsku wraz z Kołem nr 3 „niebieskie berety” zorganizowali w dniu 6 października 2023 r. na bazie słupskiego Ratusza uroczystości związane z 60. urodzinami 7 ŁDD oraz drugą częścią 42. urodzin ZŻWP. Zorganizowaliśmy też Seminarium nt: „Wojska Obrony Wybrzeża wczoraj, dziś i jutro”.
    Początek uroczystości miał miejsce na cmentarzu komunalnym w Słupsku o godz. 10.00, gdzie kol. Adam Żurawski przed tablicą upamiętniających żołnierzy 7 ŁDD wygłosił okolicznościowe przemówienie i w obecności trzech pocztów sztandarowych delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed tablicą na ścianie głównej, na grobach płk. Kazimierza Bieleckiego - byłego dowódcy 34pd i chor. Jerzego Pettke również z 34pd.                 
   Dokładnie o godz. 11.00 prezes ZR ZŻWP rozpoczął wspomniane spotkanie podkreślając cel przybycia i przedstawił króciutki rys obchodów urodzin 7 ŁDD w Gdańsku, Lęborku i Słupsku. Po wprowadzeniu sztandarów ZR ZŻWP, Żołnierzy NB i Stowarzyszenia ALFA NB odegrano i odśpiewano Hymn Narodowy.
    Prezes ZR oznajmił, że uroczystości związane z  60. urodzinami 7 ŁDD i 42. rocznicą powstania ZŻWP oraz seminarium uważam za otwarte i przekazał prowadzenie dalszych uroczystości prezesowi Koła nr 3 „niebieskie berety” kol. ppłk. mgr inż. Adamowi Żurawskiemu.             
     Uroczystość naszą zaszczycili, których prezes Koła przywitał:
     Pan Zbigniew Konwiński - Poseł RP
     Pan Marek Goliński - Wiceprezydent Słupska
     Pan Rafał Konon - Wicestarosta powiatu słupskiego
     Pani Beata Chrzanowska - Przewodnicząca Rady Miasta
     Pan płk Jan Olech - Przewodniczący Rady Powiatu
     Pan Witold Namyślak - Burmistrz Lęborka
     Pan Leszek Kuliński - Wójt Gminy Kobylnica
     Pan gen. bryg. Roman Kopka - Dowódca 7 BOW
     Pan gen. dyw. w st. spocz. Paweł Lamla - były szef szkolenia WL
     Pan gen. bryg. Krzysztof Makowski - były dowódca 7 BOW
     Pan gen. bryg. w st. spocz. Paweł Żurawski - były dowódca 20 BZ
     Pan płk w st. spocz. Bucior - były dowódca 7 BOW
     Pan płk w st. spocz. Lech Rosiak- były dowódca 34 pd
     Pan płk w st. spocz. Andrzej Peron - były dowódca 11 bczp
   Pan płk w st. spocz. Andrzej Morawiec - prezes Stowarzyszenia Żołnierzy i Przyjaciół Niebieskich Beretów wraz z członkami Zarządu.
  Oficerowie, podoficerowie, szeregowcy z słupskich, lęborskich i gdańskich jednostek 7 ŁDD.
    Członkowie ZR ZŻWP, prezesi słupskich i lęborskich Kół wraz z swoimi członkami.
    Przewodniczący RKR i RSK mjr Andrzej Kowalewski i mjr Marek Piaskowski.

Czytaj więcej »

Posiedzenie Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego

W dniu 26 września 2023 r. w Warszawie odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego XI kadencji. W posiedzeniu, któremu przewodniczył Prezes Związku płk Marek Bielec, brało udział 21 członków Zarządu, dodatkowo siedmiu członków przesłało upoważnienia, czyli łącznie 28 uprawnionych do głosowania.
   W posiedzeniu uczestniczyli także: Honorowy Prezes Związku gen. dyw. dr Franciszek Puchała oraz przedstawiciele Zarządów Rejonowych ZŻWP z Chełma, Elbląga, Łomży, Kalisza oraz  Radomia, które nie są reprezentowane w Zarządzie Głównym Związku.

Czytaj więcej »

100. LECIE URODZIN PŁK. JANA CHOJNACKIEGO

19 września 2023 roku w Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Konstancinie-Jeziornie odbyła się niezwykła uroczystość obchodu 100. rocznicy urodzin twórcy Hymnu ZŻWP płk. Jana Chojnackiego.
    Na Jubileuszowe Spotkanie licznie stawili się zaproszeni przez Jubilata goście m.in. przedstawiciel Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, byli i aktualni komendanci Chorągwi Mazowieckiej, hm. Michał Bagiński, Grzegorz Woźniak, były komendant Chorągwi Płockiej dh hm. Andrzej Markowski, delegacje macierzystych kręgów seniorów Płocka i Warszawy, Harcerskiego Zespołu „Dzieci Płocka’, Wydziału Seniorów GK ZHP, silna, czteroosobowa delegacja Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Muza weny twórczej Jubilata hm. Joanna Banasiak - dyrektorka Książnicy Płockiej, ukochani wnukowie Janka oraz pensjonariusze Domu - wybitni artyści, weterani scen polskich.
    Uroczystość prowadził z żołnierską dyscypliną, przysłowiowym „zegarkiem w ręku” sam Jubilat witając i przedstawiając przybyłych gości, zapowiadając i komentując odtwarzane najwybitniejsze dzieła kompozytorskie, poetyckie z Jego ponad 80. letniej pracy twórczej.

Czytaj więcej »

Na Opolszczyźnie odsłonięto pomnik poświęcony pamięci 9 Pułku Ułanów Małopolskich

W parku św. Anny przy ul. Sobieskiego w Głubczycach 22 września 2023 r.  oddano hołd weteranom walki o niepodległość i odsłonięto pomnik poświęcony pamięci 9 Pułku Ułanów Małopolskich.

Czytaj więcej »

71. Urodziny 28 splm w Redzikowie!!!

W dniu 15 września 2023 roku o godz. 12.00 w Redzikowie, w ekspozycji samolotów przed obeliskiem tragicznie zmarłych 22 pilotów, Stowarzyszenie Przyjaciół 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego zorganizowało na bardzo wysokim poziomie organizacyjnym uroczystości związane z 71. Rocznicą Powstania 28 splm oraz odsłonięciem tablicy z nazwiskami pilotów, którzy latali na samolotach MiG-23.
    Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: Poseł na Sejm Zbigniew Konwiński, Z-ca Prezydenta Miasta Słupsk Marek Goliński, Z-ca Wójta Gminy Słupsk Adam Jaśkiewicz, Dowódca bob w Redzikowie w zastępstwie  kpt. Sylwester Lipiński, Prezes ZR ZŻWP w Słupsku ppłk Romuald Detmer, Prezes Koła nr 4 ZŻWP w Redzikowie kpt. Tomasz Cios, Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Głobinie Zbigniew Gach, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Redzikowie Aneta Pietrowska Śniegula, Sołtys Redzikowa  Marian Kużel, Prezes Firmy SIMBHP  Ireneusz Mikucki, Dyrektor Aeroklubu Słupskiego Monika Hanuszewicz, Rektor Uniwersytetu III Wieku Czesława Markiewicz oraz Prezes Zarządu Fundacji Srebrne Skrzydła Anna Novak, której Fundacja wzbogaciła się ostatnio o samolot MiG 23UB, który latał w 28 splm - wielka pasjonatka lotnictwa. Na uroczystość odsłonięcia tablicy z nazwiskami pilotów, przyjechała elita pilotów latających w 28 splm  na samolotach MiG 23 z generałami na czele.
     Obecny był gen. dyw. pil. Sławomir Kałuziński, który ostatnie cztery lata służby spędził w Chińskiej Republice Ludowej jako Attache Obrony przy Ambasadzie RP oraz gen. dyw. pil. Włodzimierz Usarek, który ostatnio pełnił obowiązki Dowódcy Centrum Operacji Powietrznych Sił Zbrojnych.
    Przybyły na nasze uroczystości żony oraz członkowie rodzin zmarłych pilotów, członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół 28 Słupskiego Pułku Lotnictwa Myśliwskiego z byłym dowódcą 28 splm płk. pil. Franciszkiem Klimczukiem wraz z najstarszymi pilotami - 91 latkami: ppłk. pil. Edwardem Fudro oraz ppłk. pil. Alojzym Zgondkiem, przybyli również licznie  mieszkańcy Osiedla Redzikowo.

Czytaj więcej »