Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

 

     Specjalna Telefoniczna Informacja Pacjenta - nr tel. 800 190 590, czynna całą dobę przez siedem dni w tygodniu, gdzie można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji zakażenia koronawirusem.  

 

 


 

APEL

PREZESA

ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY

WOJSKA POLSKIEGO


 

 


 

„Głos Weterana i Rezerwisty”

Kwiecień 2020 r.

 

SZANOWNI CZYTELNICY I SYMPATYCY
„GŁOSU WETERANA I REZERWISTY”

 

Zapraszamy do kwietniowego  numeru „Głosu Weterana i Rezerwisty”, w którym m. in. przeczytacie:
  
1. Pożegnanie Honorowego Prezesa Związku płk. dr. Zenona Biesagi przez Honorowego Prezesa Związku  gen. dyw. Franciszka Puchałę.
  
2. Ocalić od zapomnienia - artykuł wstępny redaktora naczelnego zawierający apel o ocalenie od zapomnienia historii naszej służby wojskowej i tradycji jednostek, w których pełniliśmy służbę.
  
3. Cechy prawdziwego przywódcy - godne uwagi rozważania gen. bryg. Marka Ojrzanowskiego na temat cech przywódcy w okresie upadku wielu autorytetów.
  
4. Co dalej z klasami mundurowymi? - opracowanie płk. Henryka Budzyńskiego przedstawiające problematykę dotychczasowego funkcjonowania klas mundurowych i ich przyszłość w konsekwencji nowelizacji ustawy Prawo oświatowe.  
   
5. Odpisy 1 % - ostatni dzwonek - artykuł prezesa Fundacji Pomocy Emerytom i Rencistom Wojskowy zwracający uwagę na potrzebę przekazywania 1 % podatku dla Związku lub Fundacji, a także na inne, nie zawsze przyjemne, zdarzenia.
   
6. Zawsze byłem człowiekiem czynu - niezwykle interesujący wywiad Anny Tomasik z płk. prof. dr hab. Wacławem Stankiewiczem - warto przeczytać.
   7. Polityczne aspekty wojny polsko - bolszewickiej 1920 roku - ciekawe opracowanie Henryka Kobierowskiego rozpoczynające cykl materiałów poświęconych 100. rocznicy „Cudu nad Wisłą”.
    8. Woroszyłówka pod Wawelem - felieton Leszka Mazana wyjaśniający, która uczelnia była kuźnią przedwojennych generałów i kadr administracji państwowej.

Ponadto:
    1. Płk Ryszard Dąbrowski oraz płk Piotr  Kuryś przypominają 75. rocznicę wyzwolenia Łodzi.
    2. Ryszard Koper przypomina sylwetkę płk. pil. Bolesława  Orlińskiego - asa przestworzy, dowódcy 305 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Wielkopolskiej i Lidzkiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego", Kawalera Krzyża Srebrnego Orderu Wojennego Virtuti Militari.
    3. Zdrowa kobieta, to zdrowy mężczyzna - płk lek. Piotr Białokozowicz radzi Paniom,  w dniu Ich święta, jak zapobiegać nowotworom szyjki macicy i piersi. Lektura obowiązkowa, nie tylko dla Pań.
     a także:
     1. Sylwetki zasłużonych członków Związku;
     2. Wydarzenia z życia Związku;
     3. Kącik poezji;
     4. Pamięć o tych, którzy odeszli na wieczną wartę
     i wiele innych ciekawych informacji.

Zachęcamy Czytelników i Sympatyków Głosu Weterana i Rezerwisty do dzielenia się z nami swymi przemyśleniami. Najciekawsze znajdą miejsce na łamach „Głosu Weterana i Rezerwisty”.

Wydawca
     GWIR Sp. z o.o.

 


 

EMIL KAREWICZ

nasz wielki przyjaciel

odszedł na wieczną wartę

 

 

 


 

STAN

ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO

Marzec 2020 r.

 

SZANOWNE KOLEŻANKI I KOLEDZY!

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła 11 marca 2020 r. pandemię nowego koronawirusa, alarmując o rosnących zakażeniach na świecie i niezdecydowanych działaniach rządów.

Dodatkowo, w dniu 13 marca 2020 r. zostało wydane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. (pełny tekst rozporządzenia przedstawiamy poniżej w wersji .pdf).

 

 

Walka z koronawirusem to poważny egzamin nie tylko dla naszego państwa, ale także dla całej naszej społeczności związkowej.

Potrafimy przecież sobie pomagać. Jesteśmy także wrażliwi na los naszych najsłabszych koleżanek i kolegów, szczególnie osób samotnych oraz niepełnosprawnych. To oni obecnie są w najtrudniejszej sytuacji, gdyż muszą być izolowani od koronowirusa, ale nie możemy ich wyalienować z naszej społeczności związkowej.

Dlatego osoby zajmujące się problematyką socjalno-zdrowotną ZŻWP muszą przejść do działań bardziej intensywnych. Z uwagi na fakt, że osoby starsze muszą ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych, starajmy się im pomóc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.

Wystarczy, aby każdy z nas zapytał (lub zadzwonił) do znanej koleżanki (lub kolegi), co może dla nich zrobić, to nie tylko wykaże się wielką wrażliwością i solidarnością, ale także może okazać się dla nich ogromną pomocą.

Musimy ten egzamin zdać i pokonać epidemię! Powodzenia!

 

Została także uruchomiona Specjalna Telefoniczna Informacja Pacjenta - nr tel. 800 190 590, czynna całą dobę przez siedem dni w tygodniu, gdzie można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji zakażenia koronawirusem.  

 

 

Blisko 15 milionów gospodarstw domowych ma otrzymac bezpłatne ulotki z informacjami o postępowaniu w przypadku zetknięcia z koronawirusem.
   Decyzję o przeprowadzeniu szerokiej akcji informacyjnej podjął premier Mateusz Morawiecki. W sumie rozdanych zostanie 25 mln ulotek.

Na ulotce są najważniejsze informacje - jak postępować w przypadku zetknięcia z chorobą oraz jakie objawy mogą sugerować, że ktoś jest zarażony.

Pragniesz ją zobaczyć to kliknij na poniższy obrazek. (ulotkę przedstawiamy w wersji .pdf).

 


 

Poniżej dla ułatwienia, przedstawiamy szybki dostęp do instytucji, które na bieżąco informują o aktualnym stanie zagrożenia epidemicznego.


Wystarczy kliknąć na poszczególny obrazek i przeniesiemy się na konkretną stronę internetową.

 

 

 

 

 

 


 

1% podatku

na rzecz

Związku Żołnierzy

Wojska Polskiego

 

Tą drogą pragniemy gorąco prosić koleżanki i kolegów, przyjaciół wraz z sympatykami, aby przekazywali 1% podatku na rzecz naszego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Ten wielki gest świadczy o tym, że będziecie wspierać naszą organizację.

Z wyrazami szacunku
     Zarząd Główny ZŻWP

 Pamiętajcie !!!

Przekazując 1% swojego podatku dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego realnie nie tracisz żadnych pieniędzy. Musisz i tak oddać państwu należny podatek, włącznie z tym 1%.

W ten sposób tylko wskażesz, na co mają zostać wykorzystane twoje pieniądze. Jeśli tego nie zrobisz państwo samo zadecyduje, na co przeznaczyć twój 1%.

Dlatego warto mieć wpływ (choćby 1%-owy) na to, jak zostanie wykorzystany twój podatek.

Z góry serdecznie dziękujemy !!!

 

 


 

Prenumerata

„Głosu Weterana i Rezerwisty”

na 2020 r.

 

SZANOWNI CZYTELNICY GŁOSU WETERANA I REZERWISTY

 

Uprzejmie informujemy, że z dniem 1 stycznia 2020 r. wydawaniem oraz dystrybucją „Głosu Weterana i Rezerwisty” zajmować się będzie nowo powołana spółka GWIR Sp. z o.o.

Z powodu wzrostu kosztu druku oraz opłat pocztowych, muszą ulec zmianie zasady prenumeraty naszego czasopisma.

 

Koszty prenumeraty GWIR:  

 

PRENUMERATA

Indywidualna:
     1 egz. - 10 zł. brutto/egz. = 120 zł. brutto/rok

Zbiorowa:
     2 -3 egz. - 8 zł. brutto/egz. = 96 zł. brutto/1 egz./rok x ilość egzemplarzy
     4 egz. i więcej 7 zł. brutto/egz. = 84 zł. brutto/1 egz./rok x ilość egzemplarzy

Z dniem 1 stycznia 2020 r. wygasa możliwość zamawiania elektronicznej wersji „Głosu Weterana i Rezerwisty”.

Zachęcamy czytelników „Głosu Weterana i Rezerwisty” do prenumeraty zbiorowej. Przy dokonywaniu wpłaty należy podać dane adresowe odbiorcy.  

 

Wpłaty na  prenumeratę „Głosu Weterana i Rezerwisty” po 1 stycznia 2020 r. należy dokonywać na rachunek bankowy spółki:

GWIR Sp. z o.o. ul. Myśliborska 26, lok. 3, 03-185 Warszawa.
 
nr   30 1240 6074 1111 0010 9401 4980

z dopiskiem prenumerata …… egzemplarzy „Głosu Weterana i Rezerwisty”.  

 

Informujemy, że dotychczasowe wpłaty dokonywane na konto spółki Vets&Army Sp. z o.o. w likwidacji przekazane zostaną na właściwy rachunek bankowy.

Jednocześnie uprzejmie prosimy Szanownych Czytelników, którzy dokonali wpłat na prenumeratę  na  2020  r.  na  starych  zasadach,  o  dokonanie  dopłaty do  wysokości podanych wyżej.  

Z poważaniem:
    Zarząd GWIR sp. z o.o. 

PODZIĘKOWANIE

OD POSŁA

ANDRZEJA ROZENKA

 

Drogą elektroniczną na ręce Prezesa Związku Żołnierzy Wojska Polskiego płk. Marka Bielca wpłynęło podziękowanie od Andrzeja Rozenka, Posła na Sejm RP, dla naszego żołnierskiego środowiska, które wsparło Jego osobiście i Komitet Wyborczy Lewicy w wyborach do Parlamentu RP.

 

Treść podziękowania przedstawiamy poniżej jako plik .pdf

 


 


 

ODPOWIEDŹ

Ministerstwa

Obrony Narodowej

 

    Poniżej zamieszczamy pełną treść odpowiedzi Ministerstwa Obrony Narodowej dotyczącą zawarcia porozumienia pomiędzy Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego i Ministerstwem Obrony Narodowej.

 

Poniżej przedstawiamy treść odpowiedzi  jako plik .pdf.

 

 


 

WYSTĄPIENIE 

PREZYDIUM

ZARZĄDU GŁÓWNEGO

ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY

WOJSKA POLSKIEGO

do Prezesa Rady Ministrow

 

24 lipca 2018 r. Prezydium Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wystosowało pismo do Prezesa Rady Ministrów Pana Mateusza Morawieckiego.  

 

Poniżej prezentujemy pismo jako plik .pdf

 


 


 

CENTRUM

MONITOROWANIA

SKUTKÓW

USTAW REPRESYJNYCH

 

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z zapowiedzią złożoną w dniu 26 marca 2018 r. na konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim, powołane zostało Centrum Monitorowania Skutków Ustaw Represyjnych. Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Centrum została Pani Monika Jaruzelska, a jej zastępcą Prezes Związku - płk Marek Bielec. Bieżącą pracą Centrum kierować będzie Sekretarz Generalny ZG ZŻWP płk Henryk Budzyński. Ponadto w skład Komitetu Organizacyjnego weszli: poseł do PE  Pan Janusz Zemke, płk Miłosz Biały oraz płk Stanisław Kalski.
     Centrum posiada stronę internetową (www.cmsur.pl). Pytania do Centrum możesz kierować za pomocą formularza kontaktowego na w/w stronie internetowej (zakładka KONTAKT). Ponadto od poniedziałku do czwartku, pod telefonem (+48) 727 008 002, w godzinach 9.00 – 13.00 pełnione będą  dyżury w Biurze Centrum.
     Celem działania Centrum będzie gromadzenie i ewidencjonowanie przypadków działań represyjnych, nagłaśnianie ich skutków w mediach, a także udzielanie porad osobom dotkniętym skutkami obu ustaw.

 

 


 

LIST OTWARTY

PREZESA

ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY

WOJSKA POLSKIEGO

DO PREZYDENTA RP

 

29 kwietnia 2018 r. Prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego płk Marek Bielec wystosował list otwarty do Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy.

 

Poniżej prezentujemy list otwarty jako plik .pdf

 

 


 

ODPOWIEDŹ NA

PISMO PREZESA

ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY

WOJSKA POLSKIEGO

DO PREZYDENTA RP

 

25 kwietnia 2018 r. Prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego płk Marek Bielec otrzymał odpowiedź od Dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi BBN gen. bryg. dr. Jarosława Kraszewskiego na pismo, które w dniu 4 kwietnia 2018 r. wystosował do Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy.  

 

Poniżej prezentujemy pismo jako plik .pdf

 

 


 

PISMO PREZESA

ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY

WOJSKA POLSKIEGO

DO PREZYDENTA RP

 

4 kwietnia 2018 r. Prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego płk Marek Bielec wystosował pismo do Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy.  

 

Poniżej prezentujemy pismo jako plik .pdf