Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

 

SZANOWNI CZYTELNICY I SYMPATYCY
„GŁOSU WETERANA I REZERWISTY”

 

Uprzejmie informujemy, że na stronie internetowej Związku, pod zakładką GWIR Sp. z o.o.,  udostępniane są tegoroczne archiwalne numery „Głosu Weterana i Rezerwisty”.


Zapraszamy do lektury!

 

Pragniesz wejść bezpośrednio na tą podstronę kliknij na poniższy obrazek

 


 


 

„Głos Weterana i Rezerwisty”

Czerwiec 2020 r.

 

SZANOWNI CZYTELNICY I SYMPATYCY
„GŁOSU WETERANA I REZERWISTY”


Serdecznie zapraszamy do czerwcowego numeru „Głosu Weterana i Rezerwisty”, w którym m. in. czekają na Was:

1. „Bądźmy jak skała i drogowskaz” - rozważania redaktora naczelnego nad kondycją Związku oraz zaproszenie do dyskusji przed XII Krajowym Zjazdem Delegatów.
    2. Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej duża dawka historii, a w tym:

        1) „Międzynarodowe tło wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920” - płk Henryk Budzyński przedstawia zabiegi Polski i Rosji o rozstrzygnięcie konfliktu na arenie międzynarodowej, a także dwuznaczną politykę Zachodu. Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.
      2) „Współtwórca sukcesu 1920 r. ofiarą intryg politycznych” - gen. dyw. Franciszek Puchała prezentuje sylwetkę najzdolniejszego generała II RP Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego i jego wkład w zwycięstwo. Postać zasługująca na szczególne upamiętnienie.
       3) „Bitwa pod Cycowem w 1920 r.” - dr Grzegorz Figiel przybliża tło i przebieg zwycięskiego boju stoczonego w dniach 15-16 sierpnia 1920 roku przez  IV Brygadę Jazdy oraz polską piechotę i artylerię z oddziałami bolszewickiej 58 Dywizji Strzelców. Bitwa upamiętniona na jednej z tablic na Grobie Nieznanego Żołnierza. Opracowanie godne uwagi.
       4) „Nowe spojrzenie na sojusz Piłsudski-Petlura” - Artur Brożyniak ujawnia nieznane wydarzenia ze stosunków polsko-ukraińskich w latach 1919-1920. Dla miłośników polityki i historii.
    3. „Druga emerytura - kto może się o nią starać” - opracowanie komisji prawnej Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych RP. Materiał, które może zainteresować wielu emerytów wojskowych.
   4. „Od podporucznika do pułkownika w dwa lata” - krytyczna ocena ppłk Romualda Detmera praktyk nadawania stopni wojskowych w niektórych stowarzyszeniach. Czy MON widzi ten problem?

     Ponadto:

    1. „Miastu i światu, czyli dzielimy miłość…” - Anna Tomasik przedstawia okoliczności powstania pierwszej w Polsce płyty o tematyce religijnej „Divide Amorem”, którą nagrała i osobiście podarowała papieżowi Janowi Pawłowi II, Danuta Stankiewicz.
   2. „Napełnianie kasy” - prezes zarządu Fundacji Pomocy Emerytom i Rencistom Wojskowym płk Ryszard Maluta dzieli się swymi troskami o pozyskiwanie i dzielenie pieniędzy dla potrzebujących pomocy.
    3. „Koronawirus a zmęczenie wiosenne” - płk lek. Piotr Białokozowicz radzi jak nie dać się koronawirusowi w okresie zmęczenia wiosennego

     a także:

     1. Ludzie Związku.
     2. Wydarzenia z życia Związku i nie tylko.
     3. Kącik poezji.
     4. Pamięć o tych, którzy odeszli na wieczną wartę.

    W nowym dziale „Z przymrużeniem oka” - płk Henryk Budzyński w humoresce „Jak z dostawami dla wojska dawniej bywało” przybliża procedurę udzielania zamówień publicznych w armii austro-węgierskiej.

Zachęcamy Czytelników i Sympatyków Głosu Weterana i Rezerwisty do dzielenia się z nami swymi przemyśleniami. Najciekawsze znajdą miejsce na łamach „Głosu Weterana i Rezerwisty”.

Wydawca
     GWIR Sp. z o.o.

 


 

List otwarty

do Prezydenta RP

Andrzeja DUDY

 

Zarząd Główny Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich II Wojny Światowej wystosował list otwarty do Prezydenta RP Andrzeja Dudy w sprawie stanowiska IPN o likwidację pomnika „Bohaterom czerwonych sztandarów. Dąbrowiakom. Twórcom dziejów walk o narodowe i społeczne wyzwolenie w Dąbrowie Górniczej”.


Aby przeczytać pełny tekst listu wystarczy kliknąć na poniższy obrazek

 

 


 

KOLEJNE KROKI

W WALCE

Z KORONAWIRUSEM

 

4 maja 2020 r. ruszyły hotele, centra handlowe i rehabilitacja lecznicza

Wkroczyliśmy w drugi zapowiadany etap znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19.

Po majówce otwarte zostały centra handlowe, sklepy budowlane będą czynne w weekendy, a hotele wznowią działalność. To jednak nie koniec.

Osoby chore powrócą do rehabilitacji, a biblioteki i instytucje kultury będą stopniowo otwierane po konsultacjach z sanepidem.

Wprowadzano także zmiany w funkcjonowaniu przedszkoli i żłobków.

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejny-etap

 

Wystarczy kliknąć na poniższy obrazek i przeniesiemy się na stronę internetową https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejny-etap 


 

Od 20 kwietnia 2020 r. zmieniły się niektóre zasady bezpieczeństwa.

Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

Podejmujemy ostrożne działania, których celem jest powrót do normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki.

Proces ten będzie podzielony na etapy - tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli.

Zależy nam, aby Polacy rozsądnie korzystali z nowych przepisów.

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus

 
Żeby opanować rozprzestrzenianie się wirusa w Polsce, jesteśmy zmuszeni podjąć kolejne kroki. Większość Polaków stosuje się do wydawanych zaleceń, jednak wciąż zdarzają się sytuacje, które narażają nas wszystkich na ryzyko zarażenia. Przykłady z innych krajów pokazują, że kluczem do ograniczenia zakażeń jest maksymalne ograniczenie kontaktów. Za wszelką cenę musimy zahamować tempo, w jakim dochodzi do dalszej transmisji wirusa. Bądźmy ostrożni i stosujmy się do nowych zasad!

Zwłaszcza, że największa fala zachorowań przed nami.

Wprowadzamy kolejne ograniczenia w związku z koronawirusem. Od 1 kwietnia 2020 r. do odwołania każda osoba do 18 roku życia z domu wyjdzie tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniamy zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych i zawieszamy działalność salonów fryzjerskich, kosmetycznych i tatuaży. Co jeszcze się zmienia?

Źródło: https://www.gov.pl/web/koronawirus/kolejne-kroki

 

 

Ponadto w dniu 31 marca 2020 r. został uruchomiony alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa skierowany do mieszkańców całej Polski przypominający, że od 1 kwietnia 2020 r.  zaczną obowiązywać nowe, kolejne zasady bezpieczeństwa w związku z koronawirusem - poinformowało na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.


 

     Specjalna Telefoniczna Informacja Pacjenta - nr tel. 800 190 590, czynna całą dobę przez siedem dni w tygodniu, gdzie można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji zakażenia koronawirusem.  

 

 


 

APEL

PREZESA

ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY

WOJSKA POLSKIEGO


 

 


 

STAN

ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO

Marzec 2020 r.

 

SZANOWNE KOLEŻANKI I KOLEDZY!

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła 11 marca 2020 r. pandemię nowego koronawirusa, alarmując o rosnących zakażeniach na świecie i niezdecydowanych działaniach rządów.

Dodatkowo, w dniu 13 marca 2020 r. zostało wydane rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego. (pełny tekst rozporządzenia przedstawiamy poniżej w wersji .pdf).

 

 

Walka z koronawirusem to poważny egzamin nie tylko dla naszego państwa, ale także dla całej naszej społeczności związkowej.

Potrafimy przecież sobie pomagać. Jesteśmy także wrażliwi na los naszych najsłabszych koleżanek i kolegów, szczególnie osób samotnych oraz niepełnosprawnych. To oni obecnie są w najtrudniejszej sytuacji, gdyż muszą być izolowani od koronowirusa, ale nie możemy ich wyalienować z naszej społeczności związkowej.

Dlatego osoby zajmujące się problematyką socjalno-zdrowotną ZŻWP muszą przejść do działań bardziej intensywnych. Z uwagi na fakt, że osoby starsze muszą ograniczyć przebywanie w miejscach publicznych, starajmy się im pomóc w codziennych czynnościach, takich jak zakupy, zaopatrzenie w leki, załatwianie spraw urzędowych i pocztowych.

Wystarczy, aby każdy z nas zapytał (lub zadzwonił) do znanej koleżanki (lub kolegi), co może dla nich zrobić, to nie tylko wykaże się wielką wrażliwością i solidarnością, ale także może okazać się dla nich ogromną pomocą.

Musimy ten egzamin zdać i pokonać epidemię! Powodzenia!

 

Została także uruchomiona Specjalna Telefoniczna Informacja Pacjenta - nr tel. 800 190 590, czynna całą dobę przez siedem dni w tygodniu, gdzie można uzyskać informacje o postępowaniu w sytuacji zakażenia koronawirusem.  

 

 

Blisko 15 milionów gospodarstw domowych ma otrzymac bezpłatne ulotki z informacjami o postępowaniu w przypadku zetknięcia z koronawirusem.
   Decyzję o przeprowadzeniu szerokiej akcji informacyjnej podjął premier Mateusz Morawiecki. W sumie rozdanych zostanie 25 mln ulotek.

Na ulotce są najważniejsze informacje - jak postępować w przypadku zetknięcia z chorobą oraz jakie objawy mogą sugerować, że ktoś jest zarażony.

Pragniesz ją zobaczyć to kliknij na poniższy obrazek. (ulotkę przedstawiamy w wersji .pdf).

 


 

Poniżej dla ułatwienia, przedstawiamy szybki dostęp do instytucji, które na bieżąco informują o aktualnym stanie zagrożenia epidemicznego.


Wystarczy kliknąć na poszczególny obrazek i przeniesiemy się na konkretną stronę internetową.

 

 

 

 

 

 


 

1% podatku

na rzecz

Związku Żołnierzy

Wojska Polskiego

 

Tą drogą pragniemy gorąco prosić koleżanki i kolegów, przyjaciół wraz z sympatykami, aby przekazywali 1% podatku na rzecz naszego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Ten wielki gest świadczy o tym, że będziecie wspierać naszą organizację.

Z wyrazami szacunku
     Zarząd Główny ZŻWP

 Pamiętajcie !!!

Przekazując 1% swojego podatku dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego realnie nie tracisz żadnych pieniędzy. Musisz i tak oddać państwu należny podatek, włącznie z tym 1%.

W ten sposób tylko wskażesz, na co mają zostać wykorzystane twoje pieniądze. Jeśli tego nie zrobisz państwo samo zadecyduje, na co przeznaczyć twój 1%.

Dlatego warto mieć wpływ (choćby 1%-owy) na to, jak zostanie wykorzystany twój podatek.

Z góry serdecznie dziękujemy !!!

 

 


 

Prenumerata

„Głosu Weterana i Rezerwisty”

na 2020 r.

 

SZANOWNI CZYTELNICY GŁOSU WETERANA I REZERWISTY

 

Uprzejmie informujemy, że z dniem 1 stycznia 2020 r. wydawaniem oraz dystrybucją „Głosu Weterana i Rezerwisty” zajmować się będzie nowo powołana spółka GWIR Sp. z o.o.

Z powodu wzrostu kosztu druku oraz opłat pocztowych, muszą ulec zmianie zasady prenumeraty naszego czasopisma.

 

Koszty prenumeraty GWIR:  

 

PRENUMERATA

Indywidualna:
     1 egz. - 10 zł. brutto/egz. = 120 zł. brutto/rok

Zbiorowa:
     2 -3 egz. - 8 zł. brutto/egz. = 96 zł. brutto/1 egz./rok x ilość egzemplarzy
     4 egz. i więcej 7 zł. brutto/egz. = 84 zł. brutto/1 egz./rok x ilość egzemplarzy

Z dniem 1 stycznia 2020 r. wygasa możliwość zamawiania elektronicznej wersji „Głosu Weterana i Rezerwisty”.

Zachęcamy czytelników „Głosu Weterana i Rezerwisty” do prenumeraty zbiorowej. Przy dokonywaniu wpłaty należy podać dane adresowe odbiorcy.  

 

Wpłaty na  prenumeratę „Głosu Weterana i Rezerwisty” po 1 stycznia 2020 r. należy dokonywać na rachunek bankowy spółki:

GWIR Sp. z o.o. ul. Myśliborska 26, lok. 3, 03-185 Warszawa.
 
nr   30 1240 6074 1111 0010 9401 4980

z dopiskiem prenumerata …… egzemplarzy „Głosu Weterana i Rezerwisty”.  

 

Informujemy, że dotychczasowe wpłaty dokonywane na konto spółki Vets&Army Sp. z o.o. w likwidacji przekazane zostaną na właściwy rachunek bankowy.

Jednocześnie uprzejmie prosimy Szanownych Czytelników, którzy dokonali wpłat na prenumeratę  na  2020  r.  na  starych  zasadach,  o  dokonanie  dopłaty do  wysokości podanych wyżej.  

Z poważaniem:
    Zarząd GWIR sp. z o.o.

 


 

ODPOWIEDŹ

Ministerstwa

Obrony Narodowej

dotyczącą zawarcia

nowego porozumienia

z ZŻWP

 

Poniżej zamieszczamy pełną treść odpowiedzi Ministerstwa Obrony Narodowej, która dotyczy zawarcia nowego porozumienia pomiędzy Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego i Ministerstwem Obrony Narodowej.

 

Poniżej przedstawiamy treść odpowiedzi  jako plik .pdf.

 

 


 

CENTRUM

MONITOROWANIA

SKUTKÓW

USTAW REPRESYJNYCH

 

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z zapowiedzią złożoną w dniu 26 marca 2018 r. na konferencji prasowej przed Pałacem Prezydenckim, powołane zostało Centrum Monitorowania Skutków Ustaw Represyjnych. Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Centrum została Pani Monika Jaruzelska, a jej zastępcą Prezes Związku - płk Marek Bielec. Bieżącą pracą Centrum kierować będzie Sekretarz Generalny ZG ZŻWP płk Henryk Budzyński. Ponadto w skład Komitetu Organizacyjnego weszli: poseł do PE  Pan Janusz Zemke, płk Miłosz Biały oraz płk Stanisław Kalski.
     Centrum posiada stronę internetową (www.cmsur.pl). Pytania do Centrum możesz kierować za pomocą formularza kontaktowego na w/w stronie internetowej (zakładka KONTAKT). Ponadto od poniedziałku do czwartku, pod telefonem (+48) 727 008 002, w godzinach 9.00 – 13.00 pełnione będą  dyżury w Biurze Centrum.
     Celem działania Centrum będzie gromadzenie i ewidencjonowanie przypadków działań represyjnych, nagłaśnianie ich skutków w mediach, a także udzielanie porad osobom dotkniętym skutkami obu ustaw.