|
ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
Grudzień 2024 r.
|
|
„Głos Weterana i Rezerwisty”
numer 12 (427) Grudzień 2024 r.
|
SZANOWNI CZYTELNICY I SYMPATYCY
„GŁOSU WETERANA I REZERWISTY”
Serdecznie zapraszamy do ostatniego tegorocznego numeru „Głosu Weterana i Rezerwisty”. W wolnych chwilach między przygotowaniami do Świąt Bożego Narodzenia przeczytacie m.in.:
1. „Czy już zawsze będziemy podzieleni?” - rozważania Redaktora Naczelnego na temat ciągłych podziałów społecznych i politycznych w polskim społeczeństwie. Warto przeczytać.
2. „130. Posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego EUROMILU” - informacja Henryka Budzyńskiego o problemach podejmowanych na tym posiedzeniu. Ważne spostrzeżenia na dziś i na jutro.
3. „Podniosłe uroczystości w Broninie” - reportaż Mirosława Wdowczyka z obchodów 85. rocznicy bitwy pod Broniną. Przykład jak można organizować uroczystości po podpisaniu porozumienia z MON.
4. „Nowe Koło Związku Żołnierzy Wojska Polskiego” - informacja Henryka Budzyńskiego o uroczystości towarzyszącej powstaniu Gminnego Koła ZŻWP w Niemcach k. Lublina. Lektura obowiązkowa dla wszystkich malkontentów.
5. „Z kopyta kulig rwie” - Ryszard Maluta przypomina niektóre zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia. Warto przeczytać.
Ponadto:
1. Bogata kronika działalności związkowej.
2. Duża dawka historii.
3. Kącik kulturalny.
4. Żałobna karta.
A także:
„Anglik na polskim tronie” - Henryk Budzyński, jak zwykle z lekkim przymrużeniem oka przypomina ofertę złożoną księciu Kentu zasiadania na polskim tronie. Straszna perspektywa.
Życzymy wszystkim przyjemnej lektury
oraz równie ciekawych wydań w roku przyszłym.
Wydawca
|
DRUGA EMERYTURA
STAN OBECNY
|
W ostatnim okresie coraz większego rozgłosu nabiera sprawa tzw. „drugiej emerytury”, czyli możliwości pobierania drugiego, równoległego świadczenia emerytalnego przez funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy wstąpili do służby przed 1 stycznia 1999 r., a po zwolnieniu ze służby podjęli pracę zawodową. O zainteresowaniu tą sprawą świadczy również rosnąca liczba telefonów do sekretariatu Federacji.
Przypominamy, że złożony przez klub KO projekt nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z FUS wniesiony do laski marszałkowskiej jeszcze poprzedniej kadencji Sejmu zakładał, że emeryci, którzy po przejściu na emeryturę „mundurową” dalej pracowali „w cywilu” i odprowadzali składki, mieli mieć prawo do wyższych emerytur. W praktyce oznaczałoby to umożliwienie im otrzymywania dwóch świadczeń: z systemu mundurowego oraz systemu powszechnego.
W uzasadnieniu do tego projektu można było przeczytać: „odprowadzając składki na ubezpieczenie społeczne od otrzymywanego wynagrodzenia z tytułu pracy zawodowej funkcjonariusze i żołnierze stają się ubezpieczonymi w systemie ubezpieczeń społecznych. Jednak zgodnie z dotychczasowymi przepisami emeryt mundurowy nie ma prawa do świadczenia emerytalnego wyliczonego na podstawie składek odprowadzonych do ZUS”. Z chwilą zakończenia minionej kadencji Sejmu, zgodnie z zasadą dyskontynuacji, projekt ten zakończył swój żywot legislacyjny.
Przedstawiciele Federacji prowadzą na ten temat rozmowy z przedstawicielami władz. Na ich podstawie można stwierdzić, że pod uwagę mogą być brane następujące rozwiązania.
1. Nowelizacja ustawy o FUS o postanowienia umożliwiające pobieranie dwu emerytur przez wszystkich emerytów mundurowych, bez względu na okres wstąpienia do służby.
2. Odstąpienie od obowiązku opłacania składki na ubezpieczenie społeczne przez emerytowanych żołnierzy i funkcjonariuszy, którzy podjęli pracę zawodową. Warto przypomnieć, że Związek Żołnierzy Wojska Polskiego już w październiku 2022 r. wystosował petycję do premiera w sprawie takiego rozwiązania. Reakcja rządu była negatywna.
3. Zwrot zgromadzonych środków na subkontach w ZUS ubezpieczonym, którzy takie składki odprowadzali. Wydaje się to najmniej prawdopodobne ze względu na skutki dla budżetu państwa.
4. Podjęcie próby połączenia emerytury mundurowej z emeryturą z ZUS.
W najbliższym czasie ma zostać powołana komisja rządowo-parlamentarna, której zadaniem ma być przygotowanie projektu odpowiednich rozwiązań prawnych. Prezydium Zarządu Federacji dołoży starań, aby w tej komisji znaleźli się nasi przedstawiciele. O podejmowanych dalszych działaniach będziemy informować.
Przewodniczący Federacji
płk dypl. w st. spocz. Henryk Budzyński
|
BARDZO
WAŻNY KOMUNIKAT
|
Szanowni Państwo!!!
Uprzejmie informujemy, że Zarząd Główny Związku Żołnierzy Wojska Polskiego zmienił swą siedzibę.
Nowy adres
Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny
ul. 11 Listopada 17/19
03-446 Warszawa
Wszelką korespondencję należy kierować na powyższy adres.
Z poważaniem
Sekretarz Generalny
płk Henryk Budzyński
|
APEL PREZYDIUM
ZARZĄDU GŁÓWNEGO
ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY
WOJSKA POLSKIEGO
|