Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

 

BARDZO

WAŻNY KOMUNIKAT

 

Szanowni Państwo!!!

 

Uprzejmie informujemy, że na przełomie września i października 2024 r. nastąpi zmiana siedziby Biura Związku.

Z tego powodu we wrześniu (lub wrześniu i październiku) 2024 r. Biuro będzie pracować w ograniczonym zakresie. Dotyczy to się również działalności spółki GWiR.

Przy składaniu i realizacji zamówień oraz wszelkiego rodzaju zapotrzebowań należy liczyć się z możliwymi znacznymi opóźnieniami.

O nowym adresie oraz podjęciu pracy w pełnym zakresie będziemy informować na bieżąco.

Za utrudnienia przepraszamy

 

Z poważaniem


     Sekretarz Generalny

płk Henryk Budzyński

 


 

„Głos Weterana i Rezerwisty”

numer 9 (424) Wrzesień 2024 r.

 

SZANOWNI CZYTELNICY I SYMPATYCY
„GŁOSU WETERANA I REZERWISTY”

 

Serdecznie zapraszamy do lektury pierwszego jesiennego numeru „Głosu Weterana i Rezerwisty”. Dołożyliśmy starań, aby każdy znalazł w nim coś dla siebie. W szczególności polecamy:

1. „Łączenie żołnierskich pokoleń” - rozważania Redaktora Naczelnego na temat ludzkiego czynnika w umacnianiu obronności państwa. Do przeczytania i przemyślenia.

2. „Mianowanie na stopnie wojskowe” - Henryk Budzyński w prostych żołnierskich słowach objaśnia wymagania związane z tym istotnym dla wielu członków Związku problemem. Lektura obowiązkowa dla zainteresowanych.

3. „IX Sesja Obywatelskiego Parlamentu Seniorów w Senacie” - Bożena Szubińska prezentuje wyniki ostatniego posiedzenia OPS. Do rozpowszechnienia i wykorzystania w środowisku Związkowym.

4. „Po lekturze uwag kilka” - niezwykle przejmująca recenzja książki Edyty Żemły „Armia w ruinie” pióra Marka Ojrzanowskiego. Lektura obowiązkowa.

5. „Naczelni wodzowie Sił Zbrojnych II  Rzeczypospolitej w latach 1939÷1944” - rozważania Franciszka Puchały miejscem i rolą Naczelnego Wodza w strukturze państwa i sił zbrojnych. W świetle ślimaczących się prac nad nową koncepcja systemu dowodzenia i kierowania lektura obowiązkowa dla jej twórców.

6. „Trzy łyki elegancji” - czyli grzeczność w mundurze. Niezwykle ciekawy materiał Ryszarda Maluty. Lektura obowiązkowa.

Ponadto:

1. Bogata kronika z życia Związku.
     2. Ludzie Związku.
     3. Poradnik zdrowotny Piotra Białokozowicza.
     4. Kącik kulturalny.
     5. Żałobna karta.

A także:

„Całuję rączki, czyli różne formy molestowania” - Henryk Budzyński, jak zwykle z przymrużeniem oka wyjaśnia skąd się biorą szarmanckie zachowania polskich oficerów i na ile aktualne jest stwierdzenie „całuję rączki” (i wszystko co mi wolno).

 

Życzymy wszystkim przyjemnej lektury.

 

Wasz wydawca

 GWIR Sp. z o.o.

 


 

Ustawa

dotyczącą Renty Wdowiej

podpisana!!!

Dnia 9 sierpnia 2024 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 26 lipca 2024 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (tzw. Rentę Wdowią).

Celem przedmiotowej nowelizacji jest wprowadzenie w systemie powszechnym, rolniczym oraz mundurowym nowych reguł zbiegu prawa do renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem z uprawnieniami do innych  wskazanych w  ustawie świadczeń emerytalno-rentowych.

W przypadku zbiegu prawa do wskazanych świadczeń z rentą rodzinną, jedno - wybrane świadczenie - będzie wypłacane w całości, a drugie w wysokości 25%.

 

 


 

Wręczenie sztandaru

Małopolskiemu

Zarządowi Wojewódzkiemu

Związku Żołnierzy

Wojska Polskiego

 

W dniu 22 czerwca 2924 r. na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu odbyła się uroczystość wręczenia sztandaru ufundowanego dla Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Uroczystość była częścią obchodów 230. Rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej, Święta Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i Dni Krakowa. Została także połączona z pożegnaniem i przekazaniem dotychczasowego sztandaru dla Liceum Ogólnokształcącego klasy mundurowych w Olkuszu jako kontynuacja tradycji patriotycznych.

W wydarzeniu wziął udział II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek. Obecna była również małopolska kurator oświaty Gabriela Olszowska.

W uroczystości brały udział władze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Stowarzyszenia weteranów i kombatantów, Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych, Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ, władze rządowe i samorządowe Miasta Krakowa i Województwa Małopolskiego, profesorowie Uczelni Krakowskich,  Asysta Honorowa Garnizonu Kraków, studenci wojskowi AWF, klasy mundurowe, poczty sztandarowe organizacji i stowarzyszeń weteranów i kombatantów oraz nasi koledzy związkowcy.

Uroczystego wręczenia sztandaru, dokonał Prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego płk Marek Bielec.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

PODPISANIE POROZUMIENIA

O WSPÓŁRACY

Z

MINISTERSTWEM

OBRONY NARODOWEJ

12 czerwca 2024 r. nadszedł długo oczekiwany dzień. W siedzibie Ministerstwa Obrony Narodowej podpisane zostało Porozumienie o współpracy między Ministrem Obrony Narodowej i Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz dotrzymał słowa danego podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej w dniu 8 lutego 2024 r.

W imieniu ministra podpis pod Porozumieniem złożył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Pan Stanisław Wziątek. Ze strony Związku Porozumienie podpisali Prezes Związku płk Marek Bielec i Sekretarz Generalny płk Henryk Budzyński.

Podpisanie Porozumienia przywraca normalność w stosunkach między Resortem ON i Związkiem. Oczekiwać należy, że da ono nowy impuls do działania wszystkich struktur Związku i zachęci byłych i obecnych żołnierzy do wstępowania w nasze szeregi.

                                Henryk Budzyński