Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Wystąpienie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Marcina Kierwińskiego

Dwa miesiące temu zaprzysiężony został nowy Rząd RP. Rząd koalicji ugrupowań politycznych, które (wszystkie, bez wyjątku) przed wyborami obiecały środowisku emerytów mundurowych usunięcie z obiegu prawnego przepisów ustawy represyjnej z 16 grudnia 2016 r.
   Doskonale rozumiemy, że na realizację tej obietnicy potrzeba czasu i nieco bardziej sprzyjających okoliczności politycznych (np. zmiany Prezydenta), ale też uważamy, że nawet w obecnej sytuacji prawnej można kilkoma decyzjami, leżącymi w kompetencjach Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, pomóc represjonowanym emerytom i rencistom w odzyskaniu należnych im, pełnych świadczeń. Oni nieubłaganie odchodzą „na wieczną służbę” w poczuciu ogromnej krzywdy, jaka ich niezasłużenie spotkała i nie wolno już dłużej czekać z działaniem.
   I właśnie o podjęcie takiego działania FSSM RP i SEiRP wspólnie wystąpiły do Ministra SWiA Marcina Kierwińskiego.

Czytaj więcej »

Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w Opolu uczcił 82. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

W Opolu organizatorem uroczystości 82. rocznicę utworzenia Armii Krajowej była Monika Jurek Wojewoda Opolska.
    Uroczystości odbyły się 14 lutego 2024 r. na osiedlu AK zgodnie z ceremoniałem wojskowym, który zapewnili żołnierze 10 Brygady  Logistycznej z Opola. Pod pomnik przybyli kombatanci, młodzież szkolna oraz liczne poczty sztandarowe i mieszkańcy Opola.
    Wojewoda Opolski Monika Jurek zaprosiła na uroczystości także przedstawicieli ZŻWP. W obchodach uczestniczyli prezes ZW ZŻWP płk Zbigniew Owczarek, wiceprezes zarządu płk Roman Lipski i członkowie ZŻWP płk Józef Magiera i płk Henryk Wawer.

Czytaj więcej »

UROCZYSTOŚCI W RYCERCE GÓRNEJ

W dniu 10 lutego 2024 r. w miejscowości Rycerka Górna zorganizowano spotkanie upamiętniające 77. rocznicę śmierci: śp. kpt. Zbigniewa Plewy, śp. st. szer. Stanisława Kozioła oraz śp. szer. Stanisława Dudy. W uroczystości udział wzięli byli i obecni żołnierze oraz funkcjonariusze Wojsk Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej, a także  mieszkańcy Rycerki Górnej
    Spotkanie zorganizował Związek Emerytów i Rencistów Straży Granicznej przy współpracy z Kierownikiem Schroniska Młodzieżowego w Rycerce Kolonii i Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego w Żywcu.

Czytaj więcej »

Przekazanie obowiązków Komendanta Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia

31 stycznia 2024 r. byliśmy świadkami przekazania obowiązków Komendanta Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, dowódcy garnizonu Toruń-Włocławek.
     W tym dniu dotychczasowy komendant (włocławianin) płk Remigiusz Zieliński, po raz ostatni, po ponad 34. latach służby wojskowej, stanął w żołnierskim szyku.
     Miło nam donieść, że w trakcie tej uroczystości Prezes Zarządu Rejonowego ZŻWP we Włocławku, członek Zarządu Głównego kol. Andrzej Ossowski odznaczył odchodzącego płk. Remigiusza Zielińskiego Krzyżem Złotym z Gwiazdą „Za zasługi dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego”. To dla naszego środowiska zaszczyt i duma.

Czytaj więcej »

32 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

32 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zorganizowany 28 stycznia 2024 r. odbył się pod hasłem niesienia pomocy dla małych i dużych.
    Realizując to zamierzenie zbieraliśmy pieniądze na zakup odpowiedniego sprzętu medycznego do leczenia płuc po covidzie.
     W Finale grało również Wojsko, które wróciło do tej akcji po długiej przerwie.

 

Czytaj więcej »

Dla żołnierzy taniej w Olsztynie

Olsztyn rozpoczyna nowy projekt, skierowany do żołnierzy zawodowych, WOT, żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz rezerwistów i weteranów wraz z osobami towarzyszącymi. Partnerem akcji jest portal Defence24.
   Znakomitym pretekstem do tego, by odwiedzić Olsztyn był Rok Kopernika. Specjalne zaproszenie dla żołnierzy i osób im towarzyszących w listopadzie 2023 roku wystosował samorząd stolicy regionu. Korzystający z oferty „Visit Olsztyn - Nocujesz Zyskujesz” dostali 15 proc. zniżki na noclegi w wybranych olsztyńskich hotelach. Akcja cieszyła się sporym zainteresowaniem, a jej efektem jest podjęcie współpracy z portalem Defence24, organizatora projektu Karty Mundurowej.

Czytaj więcej »

Członkowie ZŻWP z Olsztyna uczcili ofiary totalitaryzmów

Wejście Armii Czerwonej do Działdowa 18 stycznia 1945 roku sprawiło, że skończył się terror w niemieckim obozie zagłady KL Soldau. Ale NKWD utworzyło w tym miejscu swój obóz nakazowo-rozdzielczy, w którym więziono członków ruchu oporu i ludzi nie akceptujących nowych porządków. Właśnie te wydarzenia stały się inspiracją do ustanowienia przez władze województwa Dnia Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach. W 2024 roku obchodzono go po raz czwarty.

Czytaj więcej »

79. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA WALK O WARSZAWĘ

Prezydium Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, jak co roku, dla uczczenia kolejnej rocznicy zakończenia walk o Warszawę, zorganizowało w dniu 17 stycznia 2024 r. uroczystość składania wieńców i wiązanek kwiatów na Płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Z każdym rokiem liczba uczestników rośnie. W roku bieżącym na Plac Marszałka Piłsudskiego przybyło ok. 200 uczestników i 4 poczty sztandarowe.  
   Kwiaty złożyło 28 delegacji, w tym: delegacje Klubu Parlamentarnego PLS - Trzeciej Drogi z przewodniczącym Klubu PSL Krzysztofem Paszykiem, Unii Pracy z Piotrem Guruk-Górskim, Polskiej Partii Socjalistycznej oraz Młodzieżowej Drużyny Ochotniczej Straży Pożarnej z Góry Kalwarii z dh. Katarzyną Paprocką na czele.

 

Czytaj więcej »

SZTANDAR, SYMBOL KTÓRY ŁĄCZY ŻOŁNIERZY, ALE RÓWNIEŻ ZE SPOŁECZEŃSTWEM I WŁADZĄ SAMORZĄDOWĄ

Małopolski Zarząd Wojewódzki Związku Żołnierzy WP (MZW ZŻWP), w ramach działalności, społecznej oraz opiekuńczej aktywizującej i integrującej środowisko weteranów i kombatantów Garnizonu Kraków i Małopolski, podczas posiedzenia zarządu przyjął uchwałę o wymianie dotychczasowego sztandaru Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Krakowie, ponieważ dotychczasowy sztandar nie spełnia już wymogów ceremonialnych jest za ciężki, za duży i posiada zdezaktualizowane napisy.

Czytaj więcej »

Słupsk - Debrzno. Wyjazdowe posiedzenie Zarządu Rejonowego

Tradycyjnie, jak co roku na początku grudnia, konkretnie 5, odbyło się ostatnie w 2023 roku posiedzenie Zarządu Rejonowego ZŻWP w Słupsku, które odbyło się, tym razem nietypowo, bo na zaproszenie Prezesa Koła nr 8 w Debrznie, z dala od Słupska, mianowicie w Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Debrznie.

Czytaj więcej »