Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Związek na co dzień

Obchody 105. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

W przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada 2023 roku członkowie Kół nr 7 i nr 14 w Inowrocławiu, zaproszeni goście, wspólnie z młodzieżą szkolną Szkoły Podstawowej nr 8 im. 4. Kujawskiego Pułku Artylerii Lekkiej uroczystym apelem rozpoczęli świętowanie 105. Rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę.
    Uczestnicy spotkania po powitaniu przez organizatorów obejrzeli i wysłuchali inscenizację słowno-muzyczną w wykonaniu uczniów szkoły poświęconą odzyskaniu Niepodległości przez Polskę.

Czytaj więcej »

Członkowie ZŻWP w Opolu uczcili pamięć ofiar totalitaryzmu

Uroczyste obchody 84. rocznicy napaści Rosji Sowieckiej na Polskę w Opolu zorganizowano w dniu 15 września 2023 r. Na zaproszenie wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego w uroczystościach udział wzięła delegacja Miejskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z  prezesem zarządu Kol. Krzysztofem Baryłą.

Czytaj więcej »

60 - lecie jednostki śmigłowcowej w Inowrocławiu

Na lotnisku 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu w dniu 20 maja 2023 roku obchodzono 60. Rocznicę powstania najstarszej jednostki śmigłowcowej w Polsce.
   Święto jednostki przypada na dzień 18 maja i nawiązuje do daty wydania pierwszego rozkazu organizacyjnego dowódcy 56. Pułku Śmigłowców.

Czytaj więcej »

Święto Szkoły Podstawowej im.gen. Władysława Sikorskiego w Parchaniu

Członkowie Koła nr 7 w Inowrocławiu uczestniczyli w dniu 19 maja 2023 roku w obchodach Święta Szkoły Podstawowej w Parchaniu w 80. rocznicę śmierci patrona szkoły.
   Rok 2023 w powiecie inowrocławskim ogłoszony został Rokiem generała Władysława Sikorskiego, który jest patronem szkoły.
   Trzeba wspomnieć, że generał Sikorski w latach 1923 - 1939 mieszkał w Parchaniu, gdzie posiadał dworek i 50 - hektarowy majątek. To właśnie z Parchania wyruszył na wojnę, z której już nie powrócił.

Czytaj więcej »

XIII Rajd Sapera już za nami

W dniu 22 kwietnia 2023 roku, Zarząd  Koła nr 7 wspólnie z Oddziałem PTTK w Inowrocławiu był współorganizatorem  cyklicznego już Rajdu Sapera.
    Piechurzy, kajakarze i cykliści przemierzali swoje trasy, by spotkać się na poligonie wojskowym w Ostrowie Krzyckim nad jeziorem Szarlej.

Czytaj więcej »

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR ZBRODNI KATYŃSKIEJ

13 kwietnia obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
     Jak co roku, 13 kwietnia 2023 r. z inicjatywy Urzędu Miasta i Gminy Góra Kalwaria, Koła nr 61 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego im. Mazowieckich Jednostek Wojskowych oraz dyrekcji Zespołu Szkół Zawodowych im. Marszałka Franciszka Bielińskiego odbyła się uroczystość patriotyczna dla uczczenia pamięci żołnierzy i policjantów Garnizonu Góra Kalwaria pomordowanych w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Uroczystość odbyła się pod Pomnikiem  Żołnierzom Polskim Garnizonu Góra Kalwaria Poległym w Walce.

Czytaj więcej »

Wycieczka członków koła nr 7 ZŻWP do Sejmu RP

W dniu 12 kwietnia 2023 roku członkowie koła nr 7 i 14 oraz uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, harcerze Hufca ZHP w Inowrocławiu im. Aleksandra Kamińskiego wyruszyli na wycieczkę do Warszawy. Celem było zwiedzenie Sejmu RP, które zorganizowała dla uczestników Poseł na Sejm RP, Pani Magdalena Łośko.

Czytaj więcej »

Przyjaźń, radość, integracja i nadzieja. Spotkanie Wielkanocne Członków i Przyjaciół Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Opole 2023

Zarząd Miejski ZŻWP w Opolu zorganizował 25 marca 2023 r. spotkanie integracyjne z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet i zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
    Gośćmi honorowymi byli: Tomasz Kostuś Poseł na Sejm RP, Edward Ambicki Dyrektor Banku Żywności w Opolu, Janusz Wójcik Pełnomocnik Zarządu Województwa Opolskiego ds. Kombatantów oraz Dariusz Król przedstawiciel Prezydenta Miasta Opola.
    Życzenia Paniom z okazji ich święta przekazał Prezes ZM ZŻWP w Opolu kol. Krzysztof Baryła i wraz z członkami zarządu wręczył paczki z upominkami.

Czytaj więcej »

Lubelskie obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

22 stycznia 2023 roku przypada 160. rocznica wybuchu „Powstania Styczniowego”.  Było to największe polskie powstanie narodowe, które spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej.
    Na zaproszenie organizatorów w uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Koła nr 12 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego kol. Marek Gąszczyk oraz kol. Kazimierz Olszewski.

Czytaj więcej »

XXIV Nocny Marsz Szlakiem Powstania Wielkopolskiego

W dniu 21 stycznia 2023 roku zarząd Koła nr 7 ZŻWP w Inowrocławiu wspólnie z Oddziałem PTTK oraz Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, zorganizował Nocny Marsz Szlakiem Powstania Wielkopolskiego z okazji 104. rocznicy jego wybuchu. Było to jedyne zwycięskie powstanie w dziejach walki Polski o niepodległość.
    W zimowej scenerii w blasku pochodni, przy mroźnej aurze grupa 200 uczestników przeszła pieszo z Inowrocławia przez Mimowolę do Kościelca, gdzie w Zespole Szkół Zawodowych im. Jana Pawła II czekała kadra szkoły i organizatorzy z ciepłym posiłkiem.

Czytaj więcej »