Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Związek na co dzień

Lubelskie obchody 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego

22 stycznia 2023 roku przypada 160. rocznica wybuchu „Powstania Styczniowego”.  Było to największe polskie powstanie narodowe, które spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej.
    Na zaproszenie organizatorów w uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele Koła nr 12 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego kol. Marek Gąszczyk oraz kol. Kazimierz Olszewski.

Czytaj więcej »

XXIV Nocny Marsz Szlakiem Powstania Wielkopolskiego

W dniu 21 stycznia 2023 roku zarząd Koła nr 7 ZŻWP w Inowrocławiu wspólnie z Oddziałem PTTK oraz Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, zorganizował Nocny Marsz Szlakiem Powstania Wielkopolskiego z okazji 104. rocznicy jego wybuchu. Było to jedyne zwycięskie powstanie w dziejach walki Polski o niepodległość.
    W zimowej scenerii w blasku pochodni, przy mroźnej aurze grupa 200 uczestników przeszła pieszo z Inowrocławia przez Mimowolę do Kościelca, gdzie w Zespole Szkół Zawodowych im. Jana Pawła II czekała kadra szkoły i organizatorzy z ciepłym posiłkiem.

Czytaj więcej »

Obchody 100-lecia odbudowy Państwa Polskiego

W dniu 11 stycznia 2023 r. odbyły się uroczystości z okazji kilku rocznic: 100-lecia odbudowy Państwa Polskiego, 84. rocznicy śmierci Romana Dmowskiego, 104. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, 100. rocznicy budowy portu w Gdyni, 100. rocznicy zatwierdzenia wschodniej granicy II RP przez Radę Ambasadorów. Zostały one zorganizowane przez Społeczny Komitet Obchodów Rocznic w ramach 100-lecia odbudowy Państwa Polskiego.

Czytaj więcej »

Uroczystości w 104. rocznicę wyzwolenia Inowrocławia podczas Powstania Wielkopolskiego

W dniu 5 stycznia 2023 roku członkowie kół nr 7 i 14 ZŻWP w Inowrocławiu wzięli udział w obchodach 104. rocznicy  wybuchu Powstania Wielkopolskiego pod pomnikiem poświęconym temu zwycięskiemu zrywowi, który wyzwolił nasz region, po ponad 120 latach spod pruskiej niewoli.

Czytaj więcej »

Spotkanie świąteczno-noworoczne w Kole nr 7 w Inowrocławiu

W dniu 17 grudnia 2022 roku odbyło się spotkanie świąteczno-noworoczne członków i sympatyków koła nr 7. Spotkanie rozpoczął Prezes kol. Lech Murawski, który serdecznie przywitał wszystkich członków, sympatyków koła oraz zaproszonych gości, którzy przybyli na naszą skromną uroczystość w osobach:
    - Posła na Sejm RP Magdalenę Łośko;
  - Przewodniczącą Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Elżbietę Piniewską;
    - Wiceprezesa Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP Gerarda  Przewoskiego;
    - Członka Zarządu Powiatu Inowrocławskiego Włodzimierza Figasa;
    - Prezydenta Miasta Inowrocławia Ryszarda Brejzę;
   - Pierwszego Zastępcę Prezydenta Miasta Inowrocławia Wojciecha Piniewskiego;
    - Przewodniczącego Rady Miejskiej Inowrocławia Tomasza Marcinkowskiego;
    - Kapelana Garnizonu Inowrocław księdza mjr. Władysława Włodarczyka;
  - Prezesa Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Oddział Kujawy Zbigniewa Woźnickiego;
    - Prezesa Koła nr 14 Janusza Sosińskiego;
   - Dyrektora Szkoły Podstawowej nr 8 im. 4 Pułku artylerii lekkiej Pawła Błaszaka;
    - Sołtysa Sołectwa Jacewo Krystynę Wysocką.

Czytaj więcej »

Spotkanie Wigilijne z Prezydentem Inowrocławia

Okres przedświąteczny, to czas, kiedy różne grupy społeczne, związki oraz stowarzyszenia spotykają się życząc sobie nawzajem, spokojnych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.
   Przedstawiciele kół nr 7 i 14 ZŻWP w dniu 7 grudnia 2022 roku zostali zaproszeni na takie spotkanie przez Prezydenta Miasta Inowrocławia Ryszarda Brejzę, które odbyło się w Teatrze Miejskim.

Czytaj więcej »

Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Inowrocławiu

Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości członkowie koła nr 7 i 14  ZŻWP w Inowrocławiu rozpoczęli  już w dniu 10 listopada 2022 r.
   Obchody rozpoczęły się uroczystym apelem z okazji święta niepodległości w Szkole Podstawowej nr 8 im. 4 Kujawskiego Pułku Artylerii Lekkiej.
    Dzień 11 listopada 2018 roku, to szczególna data w polskiej historii, w tym dniu naród polski, który przez 123 lata był pozbawiony wolności i własnego państwa, odzyskał niepodległość.
   Wreszcie na mapach Europy pojawiło się nazwa „Polska” pod którą kryło się samodzielne państwo z własnymi granicami.
   Członkowie związku, zaproszeni goście po serdecznym powitaniu wszystkich zgromadzonych na corocznym, uroczystym apelu wysłuchali i obejrzeli inscenizację słowno-muzyczną, pod tytułem „Powtórka z historii Polski” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 8.

Czytaj więcej »

Piknik w Koszalinie

Koło nr 4 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Koszalinie, jak co roku, zorganizowało na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych „MALWA” piknik pod hasłem „POŻEGNANIE LATA”. Wielu członków Koła tradycyjnie już przybyło z małżonkami.
    Na początku były wyróżnienia (medale i dyplomy) wręczone przez Prezesa Zarządu Rejonowego ZŻWP płk. Zdzisława Jordanka naszym najbardziej aktywnym i ofiarnym w działalności społecznej Kolegom, a później przeszliśmy do piknikowej zabawy.

Czytaj więcej »

Święto 4 Pomorskiego Pułku Desantowego z Lęborka

23 września 2022 r. obchodziliśmy 55 - rocznicę Święta 4 Pomorskiego Pułku Desantowego z Lęborka. Zgodnie z rozkazem nr 07/MON z 04 maja 1967 r. w sprawie przekazania jednostkom wojskowym historycznych nazw i numerów oddziałów frontowych oraz ustanowienia dorocznych świąt jednostek (Dz. Roz. Tjn. MON Nr 5, poz. 21) 79 pułkowi desantowemu przywrócono historyczną nazwę i numer z okresu wojny „4 Pomorski”, który od tej pory kontynuował tradycje 4 Pomorskiego Pułku Czołgów Ciężkich.
    4 Pomorski Pułk Desantowy wchodził w skład 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej, stacjonował w garnizonie Lębork. Dzisiaj byli żołnierze i pracownicy 4 Pomorskiego Pułku Desantowego zrzeszeni w Kole nr 6 ZŻWP w Lęborku kontynuują tradycje jednostki.

Czytaj więcej »

PAMIĘTAMY. 1 września 2022 r. 83. rocznica wybuchu II Wojny Światowej

Płyta poległych Pocztowców Gdańskich w Lęborku to miejsce, gdzie rokrocznie 1 września mieszkańcy powiatu lęborskiego spotykają się w rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. W 2022 roku przypada 83. rocznica tego wydarzenia. Uroczystość rozpoczęto wspólnym odśpiewanie Hymnu Narodowego. Następnie głos zabrał burmistrz Lęborka Witold Namyślak - „Mijają 83 lata od wydarzenia, które rozpoczęło okrutną, krwawą, wieloletnią wojnę, której skutki narody świata odczuwały przez dziesięciolecia. Dzień 1 września będzie się w Polsce zawsze kojarzyć z wybuchem II Wojny Światowej. Dla nas wojna trwała ponad 5,5 roku i dlatego nigdy nie powinniśmy zapomnieć, co niesie każdy konflikt zbrojny…”.

Czytaj więcej »