Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Związek na co dzień

Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

W dniu 8 maja 2022 r. przypadała 77. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. Mieszkańcy Lublina po raz kolejny uczcili pamięć tych, którzy zginęli na różnych frontach II Wojny Światowej.

Czytaj więcej »

11 medali na XXII Mistrzostwach Polski Leśników w Biegach na Orientację

W dniach 6 -7 maja 2022 r. reprezentacja Zespołu Szkół Leśnych w Goraju uczestniczyła w XXII Mistrzostwach Polski Leśników w Biegach na Orientację. Organizatorem imprezy były Nadleśnictwa Złotów i Lipka.
    W pierwszym dniu Mistrzostw drużyna brała udział w biegu sprinterskim przy siedzibie Nadleśnictwa Złotów oraz w parku miejskim Zwierzyniec. Drugiego dnia w biegu mistrzowskim uczestnicy zmagali się z trudną trasą pod względem ukształtowania terenu położoną w Leśnictwie Kiełpin.

Czytaj więcej »

Święto „Konstytucji 3 Maja”

Lubelskie obchody majowego święta rozpoczęły się uroczystą sesją Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym. W  trakcie sesji głos zabrał Wojewoda Lubelski pan Lech Sprawka. Następnie odbyła się uroczysta msza święta w archikatedrze lubelskiej  pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Mieczysław Cisło. Po mszy wszyscy uczestnicy uroczystości udali się na Plac Litewski gdzie odbyła się główna część uroczystości.

Czytaj więcej »

OPOLE ma „Skwer im. gen. Marii Wittek”

Rada Miasta Opola w dniu 31 marca 2022 roku na wniosek Rady Dzielnicy Stare Miasto nadała placowi publicznemu, zlokalizowanemu w Opolu na skrzyżowaniu ulic Ludwika Waryńskiego, Luboszyckiej, Nysy Łużyckiej i gen. Kazimierza Pułaskiego, nazwę „Skwer im. gen. Marii Wittek”.
   Uroczystość nadania nazwy odbyła się w dniu 29 kwietnia 2022 roku. W uroczystości uczestniczyły władze miasta z Prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim, wicewojewoda przedstawiciele służb mundurowych i delegacja Zarządu Wojewódzkiego i Kola Miejskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Opolu w składzie kol. Ireneusz Dybalski, Henryk Jędrzejczyk wraz z żoną Jolantą, Krzysztof Baryła, Bęńko Alina, Kownacki Stanisław, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Dzielnicy Stare Miasto.

Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo seniorów tematem spotkania policji z członkami i sympatykami Koła nr 7 w Inowrocławiu

W dniu 25 kwietnia 2022 roku zarząd koła nr 7 zorganizował dla członków i sympatyków spotkanie i przedstawicielkami policji  w Inowrocławiu.
   Celem spotkania było uświadomienie osobom starszym, jakimi metodami posługują się przestępcy i jak ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą.

Czytaj więcej »

Uroczysty apel w Inowrocławiu w 82. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Członkowie Koła nr 7 i 14 Związku Żołnierzy WP w Inowrocławiu w dniu 13 kwietnia 2022 roku uczcili 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Czytaj więcej »

Wielkanocne spotkanie 2022

Koło Miejskie ZŻWP w Opolu zorganizowało 9 kwietnia 2022 r. spotkanie wielkanocne członków Związku Żołnierzy Garnizonu Opole. Było inne niż zwykle bowiem i atmosfera była inna.
   Przybyli na nie zaproszeni goście, samorządowcy i członkowie Zarządu Wojewódzkiego w Opolu z prezesem płk. Zbigniewem Owczarkiem.
    To szczególne świąteczne zebranie poprowadzili: prezes KM ZŻWP w Opolu kol. Krzysztof Baryła wspólnie z zastępcą kol. Stanisławem Kownackim.

Czytaj więcej »

Aktywny senior - mł. chor. Stanisław WALCZAK

Młodszy chorąży w st. spoczynku Stanisław Walczak jest jednym z najaktywniejszych członków Związku Żołnierzy WP w Olsztynie. Od kilku kadencji wybierany jest na prezesa Koła nr 11 w Olsztynie oraz do zarządu wojewódzkiego. Ale to nie wszystko - Staszek jednocześnie działał w innych organizacjach, m.in. w rodzinnych ogródkach działkowych oraz radach seniorów przy prezydencie Olsztyna i marszałku województwa warmińsko-mazurskiego.
    To, że działalność kolegi Stanisława w tych organizacjach jest ceniona, świadczą podziękowania i nominacje na kolejne kadencje do rad seniorów: miejskiej i wojewódzkiej, które nadesłano do Zarządu Wojewódzkiego w Olsztynie.
   Miłym momentem jednego z pozjazdowych posiedzeń ZW (23 marca 2022 r.) było przekazanie tych dokumentów mł. chor. Stanisławowi Walczakowi przez prezesa ZW ZŻWP w Olsztynie, płk. w st. spocz. Albina Polechońskiego.

Czytaj więcej »

Historia wojskowych sztandarów. Wręczenie przez społeczeństwo nowego Sztandaru Wojskowego dla Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z Gorzowa Wielkopolskiego

Miasto Gorzów Wlkp. przez blisko pół wieku było dużym miastem garnizonowym na mapie kraju za sprawą dwóch jednostek wojskowych: 4 Gorzowskiej Brygady Zmechanizowanej i 4 Nadwarciańskiej Brygady Saperów. W tym okresie żołnierze pełniąc służbę w swoim garnizonie nieśli przez lata pomoc mieszkańcom miasta i Województwa, za co zostali wyróżnieni przez społeczeństwo medalami oraz nazwą wyróżniającą: „Gorzowska” - piechota a „Nadwarciańska” - saperzy. Mieli również sztandary wojskowe, które w dowód zaufania ufundowali im mieszkańcy miasta.
   Choć wymienionych jednostek już od końca lat 90-tych XX wieku nie ma, pozostały po nich dziś zaadaptowane koszary przy ulicy Myśliborskiej i Chopina a owe sztandary można oglądać już tylko w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Została jeszcze była kadra wojskowa.
   To z myślą o nich po odejściu na emeryturę w latach 80-tych założyli organizację pod nazwą: Związek Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego a dziś Związek Żołnierzy Wojska Polskiego. Również i oni otrzymali z rąk swoich kolegów - żołnierzy własne sztandary. Do nie dawna oglądając je na uroczystościach miejskich można było dostrzec, że są z minionej epoki. Chcąc godnie kontynuować tradycje swoich garnizonów w 2021 roku postanowili powołać społeczny komitet na rzecz ufundowania nowego sztandaru i udało się. Dziś nadszedł ten najważniejszy dla nich dzień - 18 marca 2022 r. to dzień wręczenia nowego sztandaru.

Czytaj więcej »

St. chor. sztab. Edward Grabowski w korpusie 90-latków

Starszy chorąży sztabowy w st. spocz. Edward Grabowski 7 lutego 2022 roku ukończył 90 lat. Z tej okazji koledzy z Koła nr 21 ZŻWP w Olsztynie postanowili zrobić Jubilatowi niespodziankę, przekazując związkowe odznaczenia oraz list gratulacyjny.

Czytaj więcej »