Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Oddano hołd ofiarom zbrodni w Ponarach

Przedstawiciele władz miasta i województwa, organizacji społecznych oraz społeczeństwa spotkali się 12 maja 2022 r. na gdańskim cmentarzu łostowickim pod pomnikiem Ponarskim aby uczcić pamięć osób zamordowanych w podwileńskich Ponarach.

Czytaj więcej »

W Opolu „SKORPIONY” i ZŻWP oraz władze Opola uczciły 78. rocznicę bitwy o Monte Cassino

W obchodach 78. rocznicy Bitwy o Monte Cassino uczestniczyli samorządowcy, młodzież i delegacje Stowarzyszenia 10. Sudeckiej Dywizji Zmechanizowanej z prezesem płk. Antonim Tkaczem i Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z prezesem Zarządu Wojewódzkiego w Opolu płk. Zbigniewem Owczarkiem.

Czytaj więcej »

Członkowie ZŻWP w Opolu uczcili 77. rocznicę zakończenia II Wojny Światowej i oddali hołd Żołnierzom Czasu Wojny

W dniu 8 maja 1945 roku przed oficjalnymi uroczystościami delegacja Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Opolu zapaliła ogień pamięci - znicz pod tablicą na Opolskim Ratuszu poświęconą Żołnierzom 10 Sudeckiej Dywizji Piechoty.

Czytaj więcej »

Na Opolszczyźnie Związek Żołnierzy Wojska Polskiego uczcił 231. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie konstytucji

Od mszy świętej w intencji ojczyzny w opolskiej katedrze rozpoczęły się wojewódzkie obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Główne uroczystości odbyły się na Placu Wolności, pod Pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego.

Czytaj więcej »

Poczet ZŻWP na obchodach 3 Maja w Olsztynie

Wojewódzkie obchody Święta 3 Maja w Olsztynie składały się tradycyjnie z kilku części. Rozpoczęto je mszą świętą w intencji Ojczyzny w bazylice konkatedralnej pw. św. Jakuba. Następnie jej uczestnicy prowadzeni przez orkiestrę garnizonu w Giżycku przeszli na plac Konsulatu Polskiego.

Czytaj więcej »

W Opolu odznaczono zasłużonych dla Związku Żołnierzy WP z okazji Święta Konstytucji 3 Maja

3 maja 2022 r. w sali im. Karola Musioła w opolskim Ratuszu odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W czasie uroczystej  Sesji Rady Miasta Opola, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego uhonorował odznaczeniami związkowymi wieloletnich sprawdzonych sympatyków i przyjaciół Związku.

Czytaj więcej »

Na Opolszczyźnie obchodzono Dzień Flagi i 101. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Wojewódzkie obchody zorganizowano na Górze Świętej Anny.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest 2 maja. Od lat na Opolszczyźnie wojewódzkie obchody z tej okazji odbywały się w Moszczance. W 2022 roku po raz pierwszy został zorganizowany na Górze Świętej Anny i był połączony z uczczeniem tego dnia 101. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego - zbrojnego wystąpienia trwającego do 5 lipca 1921 r., mającego na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski i to własnie w jego trakcie doszło do dwóch dużych bitew w rejonie Góry św. Anny.

Czytaj więcej »

ZWIASTUN „Głosu Weterana i Rezerwisty” numer 5 (395) Maj 2022 r.

Uprzejmie zapraszamy do 395-tego majowego numeru „Głosu Weterana i Rezerwisty”.

Czytaj więcej »

INTERPELACJA POSELSKA nr 31810

Przedstawiamy zbiór dokumentów dotyczących interpelacji poselskiej nr 31810 do ministra obrony narodowej w sprawie pochówku oficerów Wojska Polskiego na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach zgłoszonej przez posłów Lewicy: Marcina Kulaska, Włodzimierza Czarzastego, Pawła Krutula, Roberta Obaza oraz Arkadiusza Iwaniaka.

Czytaj więcej »

Oświadczenie

Zamieszczamy oświadczenie kmdr. dr. Ryszarda Czarnoty w bulwersującej sprawie, którą wymyślili niektórzy radni w Gdańsku dotyczącej zlikwidowania Czołgu Pomnika w Gdańsku.
    W tej sprawie zwrócił się do kmdr. dr. Ryszarda Czarnoty, jako członka Kolegium ds. Dziedzictwa Kulturowo-Historycznego przy Marszałku Województwa Pomorskiego (dawna Rada Kombatantów) Kierownik Referatu Organizacyjno-Protokolarnego w Biurze Prezydenta miasta Gdańska Pan Maciej Kukla.
   Oświadczenia takie w podobnej formie opracowali także pozostali członkowie Kolegium reprezentujący inne Związki i Stowarzyszenia.

Czytaj więcej »