Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Związek na co dzień

FESTIWAL HISTORYCZNY „LOTNICZY PUCK 2021”

W dniu 18 lipca 2021 r. odbył się Festiwal Historyczny „Lotniczy Puck”. Organizatorem cyklicznego  wydarzenia jest Stowarzyszenie Historyczne Morskiego Dywizjonu Lotniczego oraz Miasto Puck. Pozwala ono wraz z grupami rekonstrukcyjnymi przenieść się obserwatorom w czasy II Wojny Światowej i rozpoczęcia ataku z września 1939 roku na Bazę Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Rekonstrukcja odbyła się  na  Zielonej Plaży w Pucku.

Czytaj więcej »

Obchody 40-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Inowrocławiu

Spotkanie jubileuszowe 40-lecia ZŻWP w Kole nr 7 odbyło się w dniu 29 czerwca 2021 roku w świetlicy OSP Jacewo. Na uroczyste spotkanie z okazji 40-lecia Koła nr 7 ZŻWP przybyli :
- Poseł na Sejm RP Magdalena Łośko
- Senator RP Krzysztof Brejza
- Sekretarz Generalny ZG ZŻWP Henryk Budzyński
- Prezes Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP płk Józef Mól wraz z członkami Zarządu i Prezesami Kół.
- Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska
- Przewodniczący Rady Powiatu Marek Gerus
- Członek Zarządu Powiatu Włodzimierz Figas
- Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
- Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Marcinkowski
- Zastępca Wójta Gminy Inowrocław Marek Karólewski
- Dyrektor Szkoły Podstawowej nr.8 im.4 Kpal Paweł Błaszak
- Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP płk Zbigniew Woznicki.

Czytaj więcej »

Pierwsze planowe w tym roku spotkanie członków Koła nr 21 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Gdyni Babie Doły. „ KOŁO NA WESOŁO”

W dniu 15 czerwca 2021 r. odbyło się pierwsze spotkanie członków Koła nr 21 w tym roku. Spotkanie odbyło się z okazji obchodów 40 rocznicy powstania ZŻWP. Jak zawsze spotkanie rozpoczęła komenda PANOWIE OFICEROWIE i odśpiewana została Pieśń ZŻWP.
   Następnie prezes Koła nr 21 kmdr. por. BL Edward Golis  przywitał przybyłych gości spotkania w osobach: prezesa Pomorskiego ZŻWP pana ppłk. Zbigniewa Drozdka, członka Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP pana kmdr. Wincentego Kurowskiego, prezesa Pomorskiego Związku Weteranów i Rezerwistów WP pana kmdr. BL Eugeniusza Podolaka z panią Krystyną, prezesa Ogródków Działkowych pana Antoniego Chorabika, prezesa Szwadronu Kawalerii Ochotniczej Pana rot. Adama Zająca wraz z chor. KO Mariuszem Karpyzą, prezesa Stowarzyszenia Oficerów i Rezerwistów 34 plm. i SL. płk. Leopolda Stachowskiego, prezesa Morskiego Klubu Seniorów Lotnictwa Wojskowego kmdr. rez. MW Pawła Padiasa, Komendanta Posterunku Policji w Kosakowie kom. Marcina Wittbrotta, prezesa Policyjnego Klubu HDK w Gdyni pana Krzysztofa Wasilewskiego, prezesa (kasztelana) Pomorskiego Oddziału Wspólnoty Słowian pana kmdr. rez MW dr. Marka Sikorskiego, prezesa Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów z Pucka panią Jolantę Sadowską, delegację Związku Piłsudczyków RP pana kmdr. rez. MW lek. med. Andrzeja Kóla i pana kmdr. rez. MW Lucjana Bagińskiego. Jako gość zaproszony został też były redaktor czasopisma MW „BANDERA”, kolekcjoner i autor książek o tematyce morskiej pan kmdr. rez MW Józef Wąsiewski.

Czytaj więcej »

76. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA DZIAŁAŃ WOJENNYCH W EUROPIE

W dniu 8 maja 2021 r. w Gdyni Babie Doły odbyły się uroczyste obchody 76. Rocznicy Zakończenia Działań w Europie. Jak co roku w uroczystościach uczestniczyły delegacje działających w dzielnicy organizacji związkowych, Stowarzyszenie Oficerów Rezerwy 34 pml i Sympatyków Lotnictwa z prezesem płk. Leopoldem Stachowskim, Morski Klub Seniorów Lotnictwa Wojskowego z prezesem kmdr. Pawłem Padias i Koło nr 21 ZŻWP z prezesem kmdr. por. BL Edwardem Golis. Gościnnie uczestniczyła delegacja Związku Weteranów i Rezerwistów WP z prezesem kmdr. BL Eugeniuszem Podolakiem.

Czytaj więcej »

W służbie wojskowej historii. Pozyskanie kolejnych eksponatów dla Muzeum Techniki Wojskowej w Szczecinie

Jedną z działalności Związku Żołnierzy Wojska Polskiego jest propagowanie historii wojskowej, nie zawsze tej najbardziej znanej związanej z Orężem Polskim. To również działania mające na celu uczenie młodzieży poznawania miejsc współczesnych np. tych z lat 50-tych. Nie kiedy historie te związane są z żołnierzami działającymi w organizacjach wojskowych. Też tak jest w tym przypadku.

Czytaj więcej »

ŚWIĘTO LOTNICTWA POLSKIEGO

Obchody Święta Lotnictwa Polskiego w Gdyni Babie Doły odbyły się 28 sierpnia 2020 r. pod Pomnikiem Lotników, jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów w dzielnicy. Odbyła się tu krótka uroczystość w której wzięli udział: seniorzy lotnictwa skupionych w organizacjach kombatanckich, władze samorządowe Miasta Gdyni, przedstawiciele 43 Bazy MW i Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW oraz mieszkańcy dzielnicy sympatycy lotnictwa. Władze samorządowe Gdyni reprezentował wiceprezydent Gdyni pan Marek Łucyk.

Czytaj więcej »

Historia zatoczyła koło

23  sierpnia 2020 roku był dniem historycznym dla byłego Portu Wojennego w Kołobrzegu. Po czternastu latach od chwili rozformowania 16 Dywizjonu Zwalczania Okrętów Podwodnych, do nabrzeża wojskowego wpłynął Kuter Torpedowy 172.

Czytaj więcej »

Dzień Marynarki Wojennej RP w Sopocie

Stało się już skromną tradycją, że Dzień Marynarki Wojennej RP, wieńczący obchody Dni Morza na Wybrzeżu członkowie i sympatycy Koła nr 5 SOMW RP przy Akademii Marynarki Wojennej oraz Koła nr 25 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Gdyni uczcili uroczystym hołdem w Sopocie przed pomnikiem poświęconym „Marynarzom polskim, którzy nie szczędzili krwi ani sił w walce o Polskę silną na morzu”.

Czytaj więcej »

XVIII Nocny Rajd Szlakiem Szwadronu Nadgoplańskiego

Tegoroczny XVIII rajd Szlakiem Szwadronu Nadgoplańskiego dla upamiętnienia 101 rocznicy zakończenia zwycięstwem Powstania Wielkopolskiego oraz uczczenia pamięci 100 lecia Odzyskania Nieodległości Gniewkowa odbył się w sobotę 29 lutego 2020 r.  Mimo wietrznej pogody na starcie rajdu stawiło się blisko 150 uczestników.

Czytaj więcej »

XXII Nocny Marsz Szlakiem Powstania Wielkopolskiego

W dniu 18 stycznia 2020 roku Zarząd Kola nr 7 ZŻWP w Inowrocławiu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Koło w Inowrocławiu oraz inowrocławski oddział PTTK zorganizował XXII Nocny Rajd Szlakiem Powstania Wielkopolskiego na trasie Kościelec Kujawski - Mimowola - Inowrocław z okazji 101 Rocznicy Powstania Wielkopolskiego.  
    W marszu wzięło udział ponad 200 osób, dzieci i młodzież  wraz z opiekunami  z miasta i powiatu inowrocławskiego oraz turyści indywidualni.

Czytaj więcej »