Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Związek na co dzień

Święto Wojska Polskiego z premierą filmową HistoryPL

14 sierpnia 2021 r. w przeddzień Święta Wojska Polskiego w Witnicy odbyły się wspólnie zorganizowane uroczystości przez „Witnickie” i „Gorzowskie” Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
    W ramach uroczystości byli żołnierze oraz mieszkańcy spotkali się na rondzie im. płk. Czesława Chmielewskiego, aby przy obelisku-armacie wysłuchać historii powstania wojskowego święta.

Czytaj więcej »

Pleszew w hołdzie warszawskim powstańcom

W 77. rocznicę  akcji ,,Burza”, czyli wybuchu Powstania Warszawskiego, członkowie koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Pleszewie, złożyli kwiaty pod tablicą upamiętniającą działania Armii Krajowej na ziemi pleszewskiej.
    Sygnałem do rozpoczęcia uroczystości była godzina 17. (godzina ,,W”) i trwający minutę dźwięk syren. Po tym, zgromadzeni na Placu Kościelnym uczestnicy uroczystości odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego.

Czytaj więcej »

Lubelskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W dniu 1 sierpnia 2021 r. przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Lubelskie uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed tablicą upamiętniającą podpułkownika Jana Kucharczaka ps. „Kazimierz” współautora akcji „Burza” na Lubelszczyźnie. Główna część uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie z udziałem władz miejskich, wojewódzkich oraz organizacji kombatanckich odbyła się na Placu Litewskim.

Czytaj więcej »

Święto Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich

W dniu 25 lipca 2021 r. Święto Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich obchodził Szwadron Kawalerii Ochotniczej im. Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich w Pruszczu Gdańskim.

Czytaj więcej »

FESTIWAL HISTORYCZNY „LOTNICZY PUCK 2021”

W dniu 18 lipca 2021 r. odbył się Festiwal Historyczny „Lotniczy Puck”. Organizatorem cyklicznego  wydarzenia jest Stowarzyszenie Historyczne Morskiego Dywizjonu Lotniczego oraz Miasto Puck. Pozwala ono wraz z grupami rekonstrukcyjnymi przenieść się obserwatorom w czasy II Wojny Światowej i rozpoczęcia ataku z września 1939 roku na Bazę Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku. Rekonstrukcja odbyła się  na  Zielonej Plaży w Pucku.

Czytaj więcej »

Obchody 40-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Inowrocławiu

Spotkanie jubileuszowe 40-lecia ZŻWP w Kole nr 7 odbyło się w dniu 29 czerwca 2021 roku w świetlicy OSP Jacewo. Na uroczyste spotkanie z okazji 40-lecia Koła nr 7 ZŻWP przybyli :
- Poseł na Sejm RP Magdalena Łośko
- Senator RP Krzysztof Brejza
- Sekretarz Generalny ZG ZŻWP Henryk Budzyński
- Prezes Kujawsko-Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP płk Józef Mól wraz z członkami Zarządu i Prezesami Kół.
- Starosta Inowrocławski Wiesława Pawłowska
- Przewodniczący Rady Powiatu Marek Gerus
- Członek Zarządu Powiatu Włodzimierz Figas
- Prezydent Miasta Inowrocławia Ryszard Brejza
- Przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Marcinkowski
- Zastępca Wójta Gminy Inowrocław Marek Karólewski
- Dyrektor Szkoły Podstawowej nr.8 im.4 Kpal Paweł Błaszak
- Prezes Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP płk Zbigniew Woznicki.

Czytaj więcej »

Pierwsze planowe w tym roku spotkanie członków Koła nr 21 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Gdyni Babie Doły. „ KOŁO NA WESOŁO”

W dniu 15 czerwca 2021 r. odbyło się pierwsze spotkanie członków Koła nr 21 w tym roku. Spotkanie odbyło się z okazji obchodów 40 rocznicy powstania ZŻWP. Jak zawsze spotkanie rozpoczęła komenda PANOWIE OFICEROWIE i odśpiewana została Pieśń ZŻWP.
   Następnie prezes Koła nr 21 kmdr. por. BL Edward Golis  przywitał przybyłych gości spotkania w osobach: prezesa Pomorskiego ZŻWP pana ppłk. Zbigniewa Drozdka, członka Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP pana kmdr. Wincentego Kurowskiego, prezesa Pomorskiego Związku Weteranów i Rezerwistów WP pana kmdr. BL Eugeniusza Podolaka z panią Krystyną, prezesa Ogródków Działkowych pana Antoniego Chorabika, prezesa Szwadronu Kawalerii Ochotniczej Pana rot. Adama Zająca wraz z chor. KO Mariuszem Karpyzą, prezesa Stowarzyszenia Oficerów i Rezerwistów 34 plm. i SL. płk. Leopolda Stachowskiego, prezesa Morskiego Klubu Seniorów Lotnictwa Wojskowego kmdr. rez. MW Pawła Padiasa, Komendanta Posterunku Policji w Kosakowie kom. Marcina Wittbrotta, prezesa Policyjnego Klubu HDK w Gdyni pana Krzysztofa Wasilewskiego, prezesa (kasztelana) Pomorskiego Oddziału Wspólnoty Słowian pana kmdr. rez MW dr. Marka Sikorskiego, prezesa Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów z Pucka panią Jolantę Sadowską, delegację Związku Piłsudczyków RP pana kmdr. rez. MW lek. med. Andrzeja Kóla i pana kmdr. rez. MW Lucjana Bagińskiego. Jako gość zaproszony został też były redaktor czasopisma MW „BANDERA”, kolekcjoner i autor książek o tematyce morskiej pan kmdr. rez MW Józef Wąsiewski.

Czytaj więcej »

76. ROCZNICA ZAKOŃCZENIA DZIAŁAŃ WOJENNYCH W EUROPIE

W dniu 8 maja 2021 r. w Gdyni Babie Doły odbyły się uroczyste obchody 76. Rocznicy Zakończenia Działań w Europie. Jak co roku w uroczystościach uczestniczyły delegacje działających w dzielnicy organizacji związkowych, Stowarzyszenie Oficerów Rezerwy 34 pml i Sympatyków Lotnictwa z prezesem płk. Leopoldem Stachowskim, Morski Klub Seniorów Lotnictwa Wojskowego z prezesem kmdr. Pawłem Padias i Koło nr 21 ZŻWP z prezesem kmdr. por. BL Edwardem Golis. Gościnnie uczestniczyła delegacja Związku Weteranów i Rezerwistów WP z prezesem kmdr. BL Eugeniuszem Podolakiem.

Czytaj więcej »

W służbie wojskowej historii. Pozyskanie kolejnych eksponatów dla Muzeum Techniki Wojskowej w Szczecinie

Jedną z działalności Związku Żołnierzy Wojska Polskiego jest propagowanie historii wojskowej, nie zawsze tej najbardziej znanej związanej z Orężem Polskim. To również działania mające na celu uczenie młodzieży poznawania miejsc współczesnych np. tych z lat 50-tych. Nie kiedy historie te związane są z żołnierzami działającymi w organizacjach wojskowych. Też tak jest w tym przypadku.

Czytaj więcej »

ŚWIĘTO LOTNICTWA POLSKIEGO

Obchody Święta Lotnictwa Polskiego w Gdyni Babie Doły odbyły się 28 sierpnia 2020 r. pod Pomnikiem Lotników, jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów w dzielnicy. Odbyła się tu krótka uroczystość w której wzięli udział: seniorzy lotnictwa skupionych w organizacjach kombatanckich, władze samorządowe Miasta Gdyni, przedstawiciele 43 Bazy MW i Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW oraz mieszkańcy dzielnicy sympatycy lotnictwa. Władze samorządowe Gdyni reprezentował wiceprezydent Gdyni pan Marek Łucyk.

Czytaj więcej »