Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Związek na co dzień

Święto „Konstytucji 3 Maja”

Lubelskie obchody majowego święta rozpoczęły się uroczystą sesją Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym. W  trakcie sesji głos zabrał Wojewoda Lubelski pan Lech Sprawka. Następnie odbyła się uroczysta msza święta w archikatedrze lubelskiej  pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Mieczysław Cisło. Po mszy wszyscy uczestnicy uroczystości udali się na Plac Litewski gdzie odbyła się główna część uroczystości.

Czytaj więcej »

OPOLE ma „Skwer im. gen. Marii Wittek”

Rada Miasta Opola w dniu 31 marca 2022 roku na wniosek Rady Dzielnicy Stare Miasto nadała placowi publicznemu, zlokalizowanemu w Opolu na skrzyżowaniu ulic Ludwika Waryńskiego, Luboszyckiej, Nysy Łużyckiej i gen. Kazimierza Pułaskiego, nazwę „Skwer im. gen. Marii Wittek”.
   Uroczystość nadania nazwy odbyła się w dniu 29 kwietnia 2022 roku. W uroczystości uczestniczyły władze miasta z Prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim, wicewojewoda przedstawiciele służb mundurowych i delegacja Zarządu Wojewódzkiego i Kola Miejskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Opolu w składzie kol. Ireneusz Dybalski, Henryk Jędrzejczyk wraz z żoną Jolantą, Krzysztof Baryła, Bęńko Alina, Kownacki Stanisław, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Dzielnicy Stare Miasto.

Czytaj więcej »

Bezpieczeństwo seniorów tematem spotkania policji z członkami i sympatykami Koła nr 7 w Inowrocławiu

W dniu 25 kwietnia 2022 roku zarząd koła nr 7 zorganizował dla członków i sympatyków spotkanie i przedstawicielkami policji  w Inowrocławiu.
   Celem spotkania było uświadomienie osobom starszym, jakimi metodami posługują się przestępcy i jak ustrzec się przed oszustwem i kradzieżą.

Czytaj więcej »

Uroczysty apel w Inowrocławiu w 82. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej

Członkowie Koła nr 7 i 14 Związku Żołnierzy WP w Inowrocławiu w dniu 13 kwietnia 2022 roku uczcili 82. rocznicę Zbrodni Katyńskiej.

Czytaj więcej »

Wielkanocne spotkanie 2022

Koło Miejskie ZŻWP w Opolu zorganizowało 9 kwietnia 2022 r. spotkanie wielkanocne członków Związku Żołnierzy Garnizonu Opole. Było inne niż zwykle bowiem i atmosfera była inna.
   Przybyli na nie zaproszeni goście, samorządowcy i członkowie Zarządu Wojewódzkiego w Opolu z prezesem płk. Zbigniewem Owczarkiem.
    To szczególne świąteczne zebranie poprowadzili: prezes KM ZŻWP w Opolu kol. Krzysztof Baryła wspólnie z zastępcą kol. Stanisławem Kownackim.

Czytaj więcej »

Aktywny senior - mł. chor. Stanisław WALCZAK

Młodszy chorąży w st. spoczynku Stanisław Walczak jest jednym z najaktywniejszych członków Związku Żołnierzy WP w Olsztynie. Od kilku kadencji wybierany jest na prezesa Koła nr 11 w Olsztynie oraz do zarządu wojewódzkiego. Ale to nie wszystko - Staszek jednocześnie działał w innych organizacjach, m.in. w rodzinnych ogródkach działkowych oraz radach seniorów przy prezydencie Olsztyna i marszałku województwa warmińsko-mazurskiego.
    To, że działalność kolegi Stanisława w tych organizacjach jest ceniona, świadczą podziękowania i nominacje na kolejne kadencje do rad seniorów: miejskiej i wojewódzkiej, które nadesłano do Zarządu Wojewódzkiego w Olsztynie.
   Miłym momentem jednego z pozjazdowych posiedzeń ZW (23 marca 2022 r.) było przekazanie tych dokumentów mł. chor. Stanisławowi Walczakowi przez prezesa ZW ZŻWP w Olsztynie, płk. w st. spocz. Albina Polechońskiego.

Czytaj więcej »

Historia wojskowych sztandarów. Wręczenie przez społeczeństwo nowego Sztandaru Wojskowego dla Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z Gorzowa Wielkopolskiego

Miasto Gorzów Wlkp. przez blisko pół wieku było dużym miastem garnizonowym na mapie kraju za sprawą dwóch jednostek wojskowych: 4 Gorzowskiej Brygady Zmechanizowanej i 4 Nadwarciańskiej Brygady Saperów. W tym okresie żołnierze pełniąc służbę w swoim garnizonie nieśli przez lata pomoc mieszkańcom miasta i Województwa, za co zostali wyróżnieni przez społeczeństwo medalami oraz nazwą wyróżniającą: „Gorzowska” - piechota a „Nadwarciańska” - saperzy. Mieli również sztandary wojskowe, które w dowód zaufania ufundowali im mieszkańcy miasta.
   Choć wymienionych jednostek już od końca lat 90-tych XX wieku nie ma, pozostały po nich dziś zaadaptowane koszary przy ulicy Myśliborskiej i Chopina a owe sztandary można oglądać już tylko w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Została jeszcze była kadra wojskowa.
   To z myślą o nich po odejściu na emeryturę w latach 80-tych założyli organizację pod nazwą: Związek Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego a dziś Związek Żołnierzy Wojska Polskiego. Również i oni otrzymali z rąk swoich kolegów - żołnierzy własne sztandary. Do nie dawna oglądając je na uroczystościach miejskich można było dostrzec, że są z minionej epoki. Chcąc godnie kontynuować tradycje swoich garnizonów w 2021 roku postanowili powołać społeczny komitet na rzecz ufundowania nowego sztandaru i udało się. Dziś nadszedł ten najważniejszy dla nich dzień - 18 marca 2022 r. to dzień wręczenia nowego sztandaru.

Czytaj więcej »

St. chor. sztab. Edward Grabowski w korpusie 90-latków

Starszy chorąży sztabowy w st. spocz. Edward Grabowski 7 lutego 2022 roku ukończył 90 lat. Z tej okazji koledzy z Koła nr 21 ZŻWP w Olsztynie postanowili zrobić Jubilatowi niespodziankę, przekazując związkowe odznaczenia oraz list gratulacyjny.

Czytaj więcej »

Delegacja Koła nr 21 ZŻWP z Gdyni na inauguracji Roku Józefa Wybickiego

W dniu 10 marca 2022 r. delegacja Koła nr 21 ZŻWP z Gdyni w składzie: prezes Koła kmdr por. rez. dr Marek Sikorski, sekretarz Koła kol. Krzysztof Wasilewski, członek zarządu Koła kol. Sławomir Dzięgielewski uczestniczyła w oficjalnej inauguracji Roku Józefa Wybickiego, przypadającej w 200. rocznicę jego śmierci.
   Józef Wybicki to prawnik, działacz polityczny, konfederata barski, publicysta, generał z czasów Insurekcji Kościuszkowskiej, twórca zrębów państwa Księstwa Warszawskiego, senator, wojewoda, Prezes Sądu Najwyższego ale przede wszystkim gorący patriota, który zasłynął jako autor pieśni, która od 1927 roku jest hymnem Rzeczypospolitej.

Czytaj więcej »

Zebranie członków Koła nr 10 ZŻWP w Kielcach

7 marca 2022 r. w gościnnych - nieodpłatnie użyczanych od kilku lat - podwojach siedziby Zarządu Wojewódzkiego PSL w Kielcach spotkali się członkowie Koła nr 10, by przedyskutować i podjąć decyzje dotyczące aktualnych zadań Koła. Zebranie prowadził Kol. ppłk Marek Szmit, Sekretarz Zarządu Koła nr 10. Zebranie odbywało się w przeddzień Dnia Kobiet (a taki termin zebrania wybrany został nieprzypadkowo) i dlatego rozpoczęło się ono od złożenia życzeń  z okazji ich Święta. Życzenia Paniom - w imieniu Zarządu Koła oraz obecnych - złożył Przewodniczący zebrania, który wręczając Kol. Teresie Mróz, Kol. Joannie Sieniawskiej i Kol. Jolancie Wdowczyk dyplom z dedykacją oraz różę - konkurującą swym pięknem z urodą obdarowanych Pań –   życzył im  szczęścia niesionego przez każdy kolejny dzień ich życia oraz nieustająco dobrego zdrowia i wielu wzniosłych przeżyć osobistych. Współbohaterem uroczystej części zebrania był Pan Pułkownik Wacław Kubiak, któremu Przewodniczący zebrania wręczył legitymację nowo przyjętego członka Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.

Czytaj więcej »