Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Związek na co dzień

Kwiaty w Święto Wojska Polskiego

15 sierpnia 2022 r., w Święto Wojska Polskiego w imieniu mieszkańców Lęborka władze samorządowe miasta i powiatu z burmistrzem Witoldem Namyślakiem na czele złożyły wiązankę kwiatów pod Obeliskiem Niepodległości. Uroczystości towarzyszyła warta honorowa i delegacja 1. Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego, a także delegacje organizacji wojskowych, partii politycznych, radni miejscy, powiatowi i wojewódzcy oraz mieszkańcy. Nasze Koło reprezentowali: Prezes Andrzej Dyktyński, Ewa Soboń, Bronisław Wdowiak, Bogumił Buczek, Zbigniew Damaszek, Aniela i Józef Sycha.

Czytaj więcej »

W mundurze i w cywilu. Czym się zajmują członkowie Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Gorzowie Wielkopolskim

To, co stanowi o sile danej jednostki wojskowej czy innej organizacji są ludzie. To dzięki nim działają podmioty wojskowe. Tak samo jest też z nami - organizacjami pro obronnymi. Z roku na rok ubywa nas z racji wieku byłych żołnierzy, służących dawniej w 12 Kołobrzeskim Pułku Zmechanizowanym i 4 Gorzowskiej Brygadzie Zmechanizowanej. Jednak staramy aktywizować i zainteresować nowe osoby z różnych środowisk. Sprawę utrudnia brak wojska i instytucji wojskowych, w wyniku rozformowania wszystkich jednostek wojskowych w naszym mieście, w pierwszej połowie lat 90. ubiegłego wieku. Sytuacja jest trudna, ale napawa optymizmem. Na naszą ofertę odpowiada młode środowisko regionu udzielające się w Kole Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Gorzowie Wlkp. I o nim pragniemy opowiedzieć.

Czytaj więcej »

Nowy członek olsztyńskiego Koła nr 19

W niezwykle malowniczym miejscu odbyło się pod koniec czerwca zebranie Koła nr 19 w Olsztynie. Udostępnił je w Centrum Aktywizacji Społecznej wsi Łęgajny nad Jeziorem Linowskim mjr Andrzej Turek, jednocześnie sołtys tej podolsztyńskiej miejscowości, organizator i gospodarz spotkania.
    Głównym punktem zebrania było przyjęcie nowego członka  oraz wręczenie wyróżnień kilku zasłużonym kolegom. W szeregi ZŻWP wstąpił kpt. w st. spocz. Cyprian Czerwiński. Legitymację oraz znaczek organizacyjny wręczył mu prezes Koła nr 19 kpt. w st. spocz. Mieczysław Tomaszewski.

Czytaj więcej »

Jubileuszowe „XX - Mistrzostwa Śląska w Wojskowych Sztukach i Sportach Walki” - Ozimek 2022

Jubileuszowe „XX - Mistrzostwa Śląska w Wojskowych Sztukach i Sportach Walki” oraz pokazy Wojskowych Sztuk i Sportów Walki zorganizowano 18 czerwca 2022 r. w Ozimku pod patronatem Marszałka Województwa Opolskiego i Starosty Opolskiego.
    Głównymi organizatorami zawodów byli: Koło nr 10 - Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Opolu, AKADEMIA WOJSKOWYCH SZTUK i SPORTÓW WALKI „COMBAT”, prezes Tadeusz Chodaczek, Stowarzyszenie „Nasza Nowa Schodnia”, prezes Grzegorz Filipek oraz Roman Fornol członek zarządu stowarzyszenia.

    Zawody odbyły się pod Międzynarodowym Patronatem: WORLD INTERNATIONAL COMBAT MARTIAL ARTS SOCIETY Dai Soke prof. dr Jagdish Singh Khatri - 12 Dan, Indie-Nepal.

Czytaj więcej »

Integracyjny piknik rodzinny w Dworku „Rajska Góra”

Po dwu latach przerwy, spowodowanej pandemią koronawirusa, 9 czerwca 2022 roku w Dworku „Rajska Góra” w Górze (gmina Wejherowo) członkowie Koła nr 25 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z Gdyni i Koła nr 5 Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP przy AMW zorganizowali rodzinny piknik integracyjny. Głównym organizatorem (pod nieobecność prezesa kol. kmdr. rez. dr. Ryszarda Czarnoty) był wiceprezes zarządu Koła nr 25 ds. społecznych kol. kmdr rez. dr Krzysztof Zabiegliński. Uczestniczyło w nim 40 członkiń i członków obydwu Kół wraz z osobami towarzyszącymi oraz gośćmi, w tym kol. st. chor. sztab. Edwardem Golisem z gdyńskiego Koła nr 21 ZŻWP.

Czytaj więcej »

41 LAT ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO

Z uzasadnioną zwłoką (pandemia) krakowskie Koło nr 22 (podhalańczyków) Związku Żołnierzy Wojska Polskiego zorganizowało w dniu 28 maja 2022 r. uroczyste zebranie podsumowujące 41-lat działalności na rzecz emerytów, rencistów, rezerwistów i szeroko pojętego środowiska rodzin wojskowych.
     Minione lata, szczególnie ostatnie dwie kadencje, obfitowały we współpracę ze środowiskami samorządowymi. Obecnie najlepiej nam się układa współpraca z władzami miasta Krakowa i niektórymi gminami jak np. Miasto i Gmina Myślenice czy Gmina i Miasto Dobczyce. Od wielu lat mamy przyjacielską współpracę ze środowiskami cywilnymi jak np. z Krakowską Kongregacją Kupiecką czy Krakowskim Bractwem Kurkowym.
     Na „popandemicznym” zebraniu z radością gościliśmy przedstawiciela miasta Zastępcę Prezydenta Krakowa Jerzego Muzyka, Prezesa Małopolskiego Zarządu ZŻWP kol. ppłk. rez. Marka Kołacza i wdowę po byłym Prezesie Zarządu Wojewódzkiego i członku naszego Koła gen. Jerzym Wójciku, Panią Jolantę Wójcik.

Czytaj więcej »

Obchody Narodowego Dnia Zwycięstwa

W dniu 8 maja 2022 r. przypadała 77. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. Mieszkańcy Lublina po raz kolejny uczcili pamięć tych, którzy zginęli na różnych frontach II Wojny Światowej.

Czytaj więcej »

11 medali na XXII Mistrzostwach Polski Leśników w Biegach na Orientację

W dniach 6 -7 maja 2022 r. reprezentacja Zespołu Szkół Leśnych w Goraju uczestniczyła w XXII Mistrzostwach Polski Leśników w Biegach na Orientację. Organizatorem imprezy były Nadleśnictwa Złotów i Lipka.
    W pierwszym dniu Mistrzostw drużyna brała udział w biegu sprinterskim przy siedzibie Nadleśnictwa Złotów oraz w parku miejskim Zwierzyniec. Drugiego dnia w biegu mistrzowskim uczestnicy zmagali się z trudną trasą pod względem ukształtowania terenu położoną w Leśnictwie Kiełpin.

Czytaj więcej »

Święto „Konstytucji 3 Maja”

Lubelskie obchody majowego święta rozpoczęły się uroczystą sesją Rady Miasta Lublin w Trybunale Koronnym. W  trakcie sesji głos zabrał Wojewoda Lubelski pan Lech Sprawka. Następnie odbyła się uroczysta msza święta w archikatedrze lubelskiej  pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w intencji Ojczyzny. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Mieczysław Cisło. Po mszy wszyscy uczestnicy uroczystości udali się na Plac Litewski gdzie odbyła się główna część uroczystości.

Czytaj więcej »

OPOLE ma „Skwer im. gen. Marii Wittek”

Rada Miasta Opola w dniu 31 marca 2022 roku na wniosek Rady Dzielnicy Stare Miasto nadała placowi publicznemu, zlokalizowanemu w Opolu na skrzyżowaniu ulic Ludwika Waryńskiego, Luboszyckiej, Nysy Łużyckiej i gen. Kazimierza Pułaskiego, nazwę „Skwer im. gen. Marii Wittek”.
   Uroczystość nadania nazwy odbyła się w dniu 29 kwietnia 2022 roku. W uroczystości uczestniczyły władze miasta z Prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim, wicewojewoda przedstawiciele służb mundurowych i delegacja Zarządu Wojewódzkiego i Kola Miejskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Opolu w składzie kol. Ireneusz Dybalski, Henryk Jędrzejczyk wraz z żoną Jolantą, Krzysztof Baryła, Bęńko Alina, Kownacki Stanisław, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Dzielnicy Stare Miasto.

Czytaj więcej »