Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres tymczasowy Zarządu Głównego:
ul. Marszałkowska 115, p. 349
00-102 Warszawa

tel. +48 727 008 000, + 48 727 008 001, + 48 727 008 105

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Aktualności

Lista leków 75+. Od 1 września 2016 r. bezpłatne leki dla seniorów i nowa lista leków refundowanych

Każdy, kto ukończył 75 lat, ma od 1 września 2016 r. prawo do bezpłatnych leków, które znalazły się na liście ogłoszonej przez ministra zdrowia.

Wynika to obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 19 sierpnia 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia poz. 79 z dnia 19 sierpnia 2016 r.).

Na liście bezpłatnych leków znalazło się ponad 1,1 tys. preparatów. Głównie są to środki pomocne przy leczeniu chorób wieku podeszłego.

Czytaj więcej »

Wielki sukces członków Klubu Imprez na Orientację przy Zespole Szkół Leśnych w Goraju podczas 23. Mistrzostw Europy Leśników EFOL w Szwecji w biegach na orientację

W dniach 15-20 sierpnia 2016 r. w Szwecji, w miejscowości Ahus rozegrane zostały 23. Mistrzostwa Europy Leśników w biegach na orientację. W mistrzostwach udział wzięły drużyny z 13 państw: Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Włoch. Do zawodów zgłoszono 266 zawodników. Rywalizowano w biegu sprinterskim, klasycznym długodystansowym (mistrzowskim) oraz sztafetowym. Nasi zawodnicy zdobyli łącznie 12 medali. Polskę reprezentowali uczniowie z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju - 10 uczniów technikum leśnego oraz dwie uczennice ze szkół czarnkowskich.
 

Czytaj więcej »

PRZEGLĄD nr 33 z 2016 r.

Bardzo interesujący jest nr 33 „Przeglądu” z dnia 16 - 21 sierpnia 2016 r.
    W dziale „Wywiad” na stronach 8 - 11 zamieszczona jest rozmowa Roberta Walendziaka europoslem Januszem Zemke pn. „ARMIA WEDŁUG ANTONIEGO M.” w której poruszane są aktualne problemy dotyczące Ministerstwa Obrony Narodowej.
     Zaś Krzysztof Wasilewski w dziale „Historia” na stronach 20 - 25 przedstawia w artykule pn. „MORD NA GEN. ZAGÓRSKIM” niewyjaśnioną do chwili obecnej sprawę zniknięcia w 1927 r. gen. bryg. Włodzimierza Zagórskiego - szefa Departamentu Żeglugi Powietrznej.

Zapraszamy do lektury. Musisz przeczytać!

Czytaj więcej »

Obniżenie wieku emerytalnego. Ile to będzie kosztować i kto może stracić?

Wyższe podatki, spadek PKB i sporo mniej pieniędzy w portfelach przyszłych emerytów. To, zdaniem ekspertów, możliwe skutki obniżenia wieku emerytalnego. Stracą wszyscy, a spora część seniorów będzie mogła liczyć co najwyżej na minimalne świadczenia.
   Model przedstawiający możliwe skutki obniżenia wieku emerytalnego zaprezentowali ekonomiści z Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej, związani z ośrodkiem badawczym GRAPE, prowadzonym przez Fundację Adeptów i Miłośników Ekonomii. Wzięli oni pod uwagę m.in. podaż pracy, dostępność kapitału oraz to, jak dzielimy dochód pomiędzy konsumpcję i oszczędności.
 

Czytaj więcej »

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

15 sierpnia 2016 r. w Warszawie odbyły się centralne uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego i 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W uroczystościach brali udział: Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.


Czytaj więcej »

Obchody Święta Wojska Polskiego na Wybrzeżu

Wprawdzie Święto Wojska Polskiego wypada 15 sierpnia, ale gdańskie - skromne od wielu już lat - obchody odbyły się w 12 sierpnia 2016 r. przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Organizatorem uroczystości, oprócz Garnizonu Gdańsk, były władze Miasta Gdańska, Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego oraz Związek Piłsudczyków RP.

Czytaj więcej »

ŻOŁNIERZE WYKLUCZENI

Szczególnie interesujący jest nr 32 „Przeglądu” z dnia 8 - 15 sierpnia 2016 r.
   W dziale „Kraj” na stronie 23 zamieszczony jest artykuł pn. „ŻOŁNIERZE WYKLUCZENI” w którym przedstawiono problematykę dotyczącą finansowania przez Ministerstwo Obrony Narodowej tylko tych stowarzyszeń żołnierzy, które są bliskie ideowo ministrowi ON.
    Krzysztof Pilawski w dziale „Opinie” na stronach 12 - 13 przedstawia a artykule pn. „Morawiecki odkrywa karty” zarysy planu wicepremiera Morawieckiego, który ma niewiele wspólnego z wizją PIS.

Zapraszamy do lektury. Musisz przeczytać!

Czytaj więcej »

DZIEŃ SZCZEGÓLNY I BARDZO SZLACHETNY!!!

W dniu 2 sierpnia 2016 r. Zarząd koła nr 1 ZŻWP ze Słupska zorganizował dzień odwiedzin członków koła, którym stan zdrowia nie pozwala na czynne uczestnictwo w życiu koła.

Czytaj więcej »

Strategia zmian w ochronie zdrowia

Dostęp do świadczeń zdrowotnych w publicznym systemie ochrony zdrowia będzie uprawnieniem wszystkich obywateli potrzebujących pomocy - zapowiedział 26 lipca 2016 r. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który przedstawił rządowi „strategię zmian systemu ochrony zdrowia”.

Czytaj więcej »

„PORADNIK CEREMONIALNY”

Z okazji 35-lecia powstania Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Zarząd Główny wprowadza do wykorzystywania niezwykle wartościowe wydawnictwo pn. „Poradnik Ceremonialny”.
    Zacząć można od tematu książki, trzeba bowiem podkreślić, że wydany przez Zarząd Główny Związku Żołnierzy Wojska Polskiego „Poradnik Ceremonialny” opisuje nie tylko zasady symboliczne obowiązujące w Rzeczypospolitej Polskiej i Siłach Zbrojnych RP, ale też cały ceremoniał i etykietę stosowaną w Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. „Poradnik Ceremonialny” jest więc prawdziwą kopalnią wiedzy dla wszystkich, którzy będą musieli praktycznie postępować w czasie organizowanych uroczystości związkowych, kombatanckich  i  patriotycznych,  spotkań okolicznościowych,  a  także  uroczystości szkolnych.  Może  być  także bardzo  pomocny  w  procesie patriotycznego wychowania dzieci i młodzieży oraz powinien zainteresować osoby, które pasjonują się sztuką ceremonialną i jej historią.
 

Czytaj więcej »