Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Aktualności

W Olsztynie o kondycji związku i prenumeracie GWiR

Kwietniowe posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Olsztynie  z udziałem prezesów kół zdominowały trzy problemy: kondycja naszej organizacji, bieżące działania kół oraz stan prenumeraty „Głosu Weterana i Rezerwisty”.
    Prezes ZW Romuald Jóźwiak przypomniał działania ostatniego półrocza, zdominowane głównie przez współpracę z Federacją Stowarzyszeń Służb Mundurowych w obronie praw policjantów oraz pracami nad nowelizacją ustawy o powszechnym obowiązku obrony RP i zapowiedzią degradacji żołnierzy z lat PRL. Zorganizowano też kilka imprez integracyjnych (w tym we współpracy z organizacją Kaliningrad-Świnoujście-Olsztyn w obwodzie kaliningradzkim FR) oraz uczestniczono w okolicznościowych obchodach ważnych rocznic organizowanych przez władze różnych szczebli.
 

Czytaj więcej »

KONFERENCJA Z OKAZJI 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ ORAZ XVIII SEJMIK KORESPONDENTÓW „GŁOSU WETERANA I REZERWISTY”

W dniu 21 marca 2018 r. w Skierniewicach odbyła się zorganizowana przez Zarząd Główny Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, konferencja z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę oraz XVIII Sejmik Korespondentów „Głosu Weterana i Rezerwisty”.
     Celem konferencji było upamiętnienie wydarzeń, związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jej współorganizatorami były także: Zarząd Rejonowy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Skierniewicach, Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Skierniewicach i Muzeum Czynu Zbrojnego w Lipcach Reymontowskich.

Czytaj więcej »

POSIEDZENIE ZARZĄDU GŁÓWNEGO ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO X KADENCJI

W dniu 20 marca 2018 r. w Skierniewicach odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego X kadencji. Posiedzeniu przewodniczył Prezes Związku płk Marek Bielec.
   W posiedzeniu uczestniczyli także: Honorowy Prezes Związku gen. dyw. dr Franciszek Puchała, Przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej kmdr Eugeniusz Konarski oraz Przewodniczący Głównego Sądu Koleżeńskiego ppłk Grzegorz Niski.
    Na wstępie posiedzenia głos zabrał, Starosta Skierniewicki - Mirosław Belina, który życzył owocnych obrad oraz miłego pobytu na ziemi skierniewickiej.
   Następnie, uczczono minutą ciszy pamięć zmarłych kolegów: sekretarza generalnego ZG płk. Jana Kacprzaka oraz znanych korespondentów „Głosu Weterana i Rezerwisty” - płk. Stefana Szelki i ppłk. Józefa Cieślaka.

Czytaj więcej »

Pułkownik Edward Wacnik wyróżniony najwyższym odznaczeniem ZŻWP

20 marca 2018 roku, podczas wyjazdowego posiedzenia Zarządu Głównego ZŻWP w Skierniewicach, Pułkownik Edward Wacnik, Prezes Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Kielcach, został odznaczony Krzyżem Komandorskim ZŻWP. Aktu odznaczenia najwyższym wyróżnieniem naszego Związku, dokonał gen. dyw. dr Franciszek Puchała - Honorowy Prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w towarzystwie członków Prezydium ZG z płk. Markiem Bielcem na czele.
   Uczestnicy posiedzenia odśpiewali płk. Edwardowi Wacnikowi, który za dziesięć dni kończył dziewięćdziesiąty rok życia, gromkie „Sto lat”. Odznaczony w serdecznych słowach wyraził radość z tak znaczącego wyróżnienia, podziękował za wysokie uznanie swojej aktywności społecznej, życzył Zarządowi Głównemu sukcesów, po czym dołączył, jako Prezes Zarządu Wojewódzkiego, do  obradujących kolegów.
 

Czytaj więcej »

Obchody 73. rocznicy wyzwolenia Gdyni

W dniu 28 marca 2018 r. ulice Gdyni udekorowane były flagami państwowymi oraz Miasta Gdyni. Oznaczało to, że miasto uroczyście obchodzi 73. rocznicę wyzwolenia spod okupacji hitlerowskiej. Niestety, nie dało się tego wyczuć na centralnej uroczystości, jaka miała miejsce o godz. 12.00 na Skwerze Kościuszki. Oczywiście, stawiła się kompania reprezentacyjna i orkiestra Marynarki Wojennej. Przybyli przedstawiciele niektórych środowisk kombatanckich i byłych żołnierzy zawodowych Marynarki Wojennej. Zauważyć można też było niemałe grono oficerów, pełniących czynną służbę w Marynarce Wojennej. Stawili się przedstawiciele policji i Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej, a także kilku innych miejskich instytucji i organizacji. Ale na trybunie honorowej zabrakło przedstawicieli władz miasta, a najważniejszym reprezentantem magistratu był dyrektor Urzędu Miasta pan Jerzy Zając. Inna rzecz, że i mieszkańców Gdyni też było jakoś mało, choć - trzeba przyznać - chłód i wietrzyk dość skutecznie zapewne studziły patriotyczne uczucia.
 

Czytaj więcej »

PRZEGLĄD nr 12 z 2018 r.

Bardzo interesujący jest nr 12 „Przeglądu” z dnia 19 ÷ 25 marca 2018 r.
   Robert Walenciak w dziale „Wywiad” na stronach 8 ÷ 11 w artykule pn. „PAŃSTWO ICH ZDRADZIŁO I UPOKARZA” prowadzi rozmowę z Moniką Jaruzelską na temat ustawy degradacyjnej.

Zapraszamy do lektury. Warto przeczytać!

Czytaj więcej »

8 marca - Międzynarodowy Dzień Kobiet

Pomimo, iż formalnie Dzień Kobiet został ustanowiony w 1910r., należy pamiętać że święto płci pięknej obchodzone było już w starożytnym Rzymie pod nazwą Matronalia w pierwszym tygodniu marca. Mężczyźni wówczas wręczali kobietom prezenty i  spełniali ich życzenia.
   W czasach współczesnych dzień ten został zainicjowany 110 lat temu w Stanach Zjednoczonych, gdzie 8 marca w 1908 roku na ulicach Nowego Jorku odbył się marsz 15 tysięcy pracownic zakładów odzieżowych domagających się lepszych warunków pracy i bardziej sprawiedliwego traktowania kobiet w życiu społecznym, po tragicznym pożarze fabryki, w której zginęło ponad 100 kobiet. Marsz ten był inspiracją do trzymiesięcznego strajku wielu kobiet na przełomie 1909 i 1910 roku przeciwko wyzyskującym je pracodawcom, który później nazwano „powstaniem 20 tysięcy”.
   W 1910 r. międzynarodowe zgromadzenie kobiet-socjalistek pod przewodnictwem Klary Zetkin na konferencji w Kopenhadze ogłosiło ustanowienie Międzynarodowego Dnia Kobiet.

Czytaj więcej »

USTAWA DEGRADACYJNA W SENACIE

Przyjęta przez Sejm w dniu 6 marca 2018 r. tzw. ustawa „degradacyjna”, w wyniku wniesionych przez PiS poprawek, różni się nieco od projektu skierowanego przez rząd.
   Najistotniejsze zmiany dot. art. 3. Wymieniony w jego treści katalog osób dotkniętych działaniem ustawy został rozbity na dwie grupy. Zgodnie z art. 3.1, żołnierze w stopniach Marszałka, generałów i admirałów za „zbrodnie” wymienione w art. 3, podobnie jak członkowie WRON (art.2), stracą swoje stopnie w zasadzie obligatoryjnie.
   Art. 3.2 pozwala na degradację żołnierzy w innych niż ww. stopnie, ale już nie wg. „widzimisię” MON, ale „w szczególnie uzasadnionych przypadkach” i za zgodą prezydenta.

Czytaj więcej »

ZMIENIONY PROJEKT USTAWY DEGRADACYJNEJ W SEJMIE

1 marca 2018 r. Premier Mateusz Morawiecki przesłał do Sejmu projekt ustawy degradacyjnej. Projekt ten zasadniczo różni się od projektu przygotowanego przez resort obrony. Zgodnie z nim pozbawieni stopnia wojskowego zostaną z mocy prawa członkowie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego.
    Ponadto pozbawia się stopnia wojskowego osobę, która z racji ukończonego wieku lub stanu zdrowia nie podlega obowiązkowi służby wojskowej, lub żołnierza rezerwy, którzy w latach 1943–1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu.

Czytaj więcej »

USTAWA DEGRADACYJNA PRZYJĘTA PRZEZ RZĄD

W dniu 1 marca 2018 r. rząd przyjął  projekt nowej ustawy o o pozbawianiu stopni wojskowych osób i żołnierzy rezerwy, którzy w latach 1943-1990 swoją postawą sprzeniewierzyli się polskiej racji stanu oraz o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt ten powstał w Ministerstwie Obrony Narodowej.

Czytaj więcej »