Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Aktualności

PRZEGLĄD nr 33 z 2017 r.

Bardzo interesujący jest nr 33 „Przeglądu” z dnia 14 ÷ 20 sierpnia 2017 r.
    Robert Walenciak w dziale „Wywiad” na stronach 12  ÷ 13 przedstawia manewry na szczycie władzy w artykule pn. „WOJNA O ARMIĘ”.
    Jednocześnie, Robert Walenciak w dziale „Wywiad” na stronach 13  ÷ 17 w artykule pn. „WOJSKO W CZASACH ZEMSTY I CHAOSU” prowadzi rozmowę z Januszem  Zemke na tematy dotyczące bieżącej sytuacji w wojsku.

Zapraszamy do lektury. Warto przeczytać!

Czytaj więcej »

Apel Pamięci w 103. rocznicę wymarszu 1 Kompanii Kadrowej

Zbliżająca się setna rocznica odzyskania niepodległości Polski skłania wiele organizacji do przypominania ludzi, którzy jako pierwsi stanęli do walki o niepodległość. Jednym z pierwszych żołnierzy, którzy w dniu 6 sierpnia 1914 roku pod dowództwem płk. Józefa Piłsudskiego z krakowskich Oleandrów rozpoczęli marsz po niepodległość był ppłk Eugeniusz Głowacz, żołnierz 1 Kompanii Kadrowej. Jego grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Jeleniej Górze-Sobieszowie. Związek Żołnierzy Wojska Polskiego oraz Stowarzyszenie RADAR już od kilku lat organizują przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza, Apel Pamięci.
 

Czytaj więcej »

73. rocznica Powstania Warszawskiego w Gdańsku

Z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego w dniu 1 sierpnia o godz. „W” (17.00) na Cmentarzu Łostowickim w Gdańsku przy ścianie pamięci w kwaterze Armii Krajowej odbyły się uroczystości, zorganizowane przez Prezydenta Miasta Gdańska, Okręgowy Pomorski Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej oraz Radę Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego, w których uczestniczyli powstańcy, politycy, urzędnicy, weterani, młodzież oraz obywatele i obywatelki Gdańska.
 

Czytaj więcej »

XI KRAJOWY ZJAZD DELEGATÓW ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO

Obradujący, w dniach od 27 do 28 czerwca 2017 r. we Włocławku, XI Zjazd Delegatów Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wypełnił statutowe cele i zadania: dokonał oceny działalności Stowarzyszenia w kadencji 2013-2017, wytyczył nowe obszary działania oraz wybrał władze naczelne Związku na kadencję 2017-2021.

Czytaj więcej »

Kierunek Lenino

Niezwykłego wyzwania podjął się st. kpr. ZS Marek Zatorski, prezes Koła Miejskiego Związku Weteranów i Rezerwistów WP w Dzierżoniowie. Postanowił mianowicie samotnie w historycznym mundurze żołnierza 1 Dywizji Piechoty, udać się na miejsce historycznej bitwy pod Lenino na Białorusi. Wyprawę rozpoczął 1 czerwca 2017 r. w Warszawie, gdzie po oddaniu hołdu polskim żołnierzom pod pomnikami i zwiedzeniu Muzeum Wojska Polskiego, ruszył autostopem na wschód.
 

Czytaj więcej »

Dzień Warszawskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku

W dniu 17 czerwca 2017 odbył się tradycyjny Dzień Warszawskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku UTW na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.
     Na tej największej imprezie plenerowej kultywowane są stare warszawskie tradycje bywania na wyścigach konnych oraz promowany jbył zdrowy, aktywny styl życia.
   Była to już ósma edycja tej unikalnej w świecie imprezy senioralnej, a zarazem wspólne integracyjne zakończenie roku akademickiego.

 

Czytaj więcej »

X Zawody Sportowo-Obronne Lubuskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego

9 czerwca 2017 r. na strzelnicach Zielonogórskiego Klubu Sportowego Gwardia Zielona Góra odbyły się X Zawody Sportowo-Obronne Lubuskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
 

Czytaj więcej »

Spotkanie Weteranów Misji Pokojowych ONZ

26 maja 2017 r. w Pile odbyło się uroczyste spotkanie Weteranów Misji Pokojowych ONZ.
   Spotkanie zorganizowano z okazji Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Międzynarodowego Dnia Uczestnika Misji Pokojowych ONZ, które przypada w dniu 29 maja.
 

Czytaj więcej »

PETYCJA PREZYDIUM ZARZĄDU GŁÓWNEGO ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO DO PREZYDENTA RP

   17 maja 2017 r. Prezydium Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego złożyło w Kancelarii Prezydenta RP petycję o podjęcie działań zapobiegawczych mających na celu niedopuszczenie do uchwalenia i wejścia w życie projektu ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy oraz ich rodzin (druk sejmowy nr 1105).

Czytaj więcej »

Podróż wojskowo-turystyczna do Berlina i Poczdamu

W dniu 12 maja 2017 r. Lubuski Zarząd Wojewódzki  ZŻWP zorganizował autokarową podróż wojskowo-turystyczną do Berlina i Poczdamu. Wzięła w niej udział grupa 40 członków Związku głównie członków zarządów kół z małżonkami. Była ona możliwa dzięki współpracy ze Związkiem Rezerwistów Bundeswehry Brandenburgii.
    W koszarach Havelland w Poczdamie przywitał nas Dowódca Bundeswehry  Landu Brandenburgii (odpowiednik naszego Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego). Członkowie naszego Związku byli trochę zdziwieni, że w naszym kraju MON zrywa umowę o współpracy ze ZŻWP a dowódca Bundeswehry wita naszych członków.  
 

Czytaj więcej »