Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres tymczasowy Zarządu Głównego:
ul. Marszałkowska 115, p. 349
00-102 Warszawa

tel. +48 727 008 000, + 48 727 008 001, + 48 727 008 105

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Aktualności

Członek ZŻWP ppor. rez. mgr Piotr Paczóski - Zastępcą Prezydenta Jeleniej Góry

29 czerwca 2016 roku jest dniem szczególnym dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Jeleniej Górze. Członek jeleniogórskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego ppor. rez. mgr Piotr Paczóski objął stanowisko Zastępcy Prezydenta Miasta Jelenia Góra.
    W wyniku porozumienia Komitetu Razem Zmieniamy Jelenią Górę, SLD i części radnych PO przyjęto strategię dla Jeleniej Góry. W celu sprawnego realizowania tej strategii na stanowisko zastępcy prezydenta został powołany członek Związku Żołnierzy WP w Jeleniej Górze ppor. rez. mgr Piotr Paczóski. Będzie odpowiadał za sprawy społeczne, oświatę, kulturę, sport i politykę mieszkaniową.
 

Czytaj więcej »

Szczyt NATO w Warszawie. Zapadła decyzja o wzmocnieniu obecności na wschodzie Sojuszu

Szczyt NATO w Warszawie został oficjalnie otwarty w dniu 8 lipca 2016 r. Ceremonia powitania uczestników przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga odbyła się na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie.
    - Przywódcy państw NATO podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich - poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
 

Czytaj więcej »

Marek Lasota: ​Z upodobaniem celebrujemy klęski

- Historia to dla nas powszechnie zbiór mitów i tego, co heroiczne. Najczęściej patrzymy na dzieje przez pryzmat rzezi i zwycięstw. W Polsce z upodobaniem celebrujemy też klęski - zwraca uwagę dr Marek Lasota.
     Dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej uczestniczył w panelu na temat wspólnej historii Europy podczas zorganizowanej w dniach 12-13 maja 2016 r. w Oświęcimiu III Międzynarodowej konferencji Europa wobec wyzwań XXI wieku „Europejczyk/Europejka - czyli kto?”.

Czytaj więcej »

XV Weekend Weterana i Rezerwisty oraz IX Spotkanie Sympatyków 36 pa

Zarząd Rejonowy Związku Żołnierzy WP w Słupsku, w dniach  4-6 listopada 2016 r. na bazie Ośrodka Wczasowo-Rehabilitacyjnego „ARKA” w Jarosławcu, ul. Bałtycka 103 - organizuje wspólne spotkanie integracyjne:
                                    - „XV Weekend Weterana i Rezerwisty”;
                                    - „IX Spotkanie Sympatyków 36 pa”.

 

Czytaj więcej »

SPIRALA ZŁYCH ZMIAN

Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami tzw. „dobrej zmiany”. Polega ona na zawłaszczaniu państwa przez partię rządzącą. Przykładów tego zawłaszczania jest bardzo wiele np. sparaliżowanie pracy Trybunału Konstytucyjnego, całkowite przejęcie mediów publicznych, zmiany w ustawie o służbie cywilnej, wprowadzenie nowych przepisów dotyczących inwigilacji, zmiany w prokuraturze i wiele innych.
    Jednym z przykładów tej „dobrej zmiany” jest wypowiedzenie 5 lutego 2016 roku przez Ministra Obrony Narodowej w trybie jednostronnym i natychmiastowym  porozumień o współpracy ze Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego i  Klubem Generałów Wojska Polskiego.
   Jednocześnie minister zabronił  podległym instytucjom i jednostkom realizowania  jakichkolwiek  przedsięwzięć wspólnie z naszymi stowarzyszeniami, w tym zawartymi w planach 2016 roku.
 

Czytaj więcej »

XXXV-lecie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Przemyślu

Obchody 35-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Przemyślu rozpoczęły się w dniu 23 czerwca 2016 r. od popołudniowej Mszy Świętej w kościele garnizonowym w intencji naszego związku z udziałem pocztu sztandarowego. Mszę celebrował ks. kapelan kpt. Grzegorz Bechta, który jednocześnie pożegnał się z nami, gdyż został przeniesiony do innego garnizonu.
    W dniu 24 czerwca 2016 r. korzystając z gościnności hotelu Accademia odbyły się tam główne uroczystości, podczas których prezes Zarządu Rejonowego st. chor. sztab. Zbigniew Łąka przywitał serdecznie zaproszonych gości oraz przybyłych członków naszego związku. Pamiętając o tych co odeszli na wieczną wartę uczciliśmy ich pamięć minutą ciszy.

Czytaj więcej »

35-lecie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Sieradzu

23 czerwca 2016 roku w Sali Spółdzielczego Domu Kultury w Sieradzu odbyła się uroczystość obchodów 35-lecia powstania Koła jak i Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Sieradzu. W obchodach Święta wzięli udział zaproszeni goście w wśród nich m.in. władze samorządowe: marszałek Województwa łódzkiego pan Witold Stępień, starosta łaski pani Teresa Wesołowska, burmistrz Łasku pan Gabriel Szkudlarek, wójt gminy Sieradz pan Jarosław Kaźmierczak. Zarząd Główny ZŻWP reprezentował gen. bryg. Mirosław Siedlecki - były dowódca 15 SBWD. Byli również z nami: Prezes Zarządu Okręgowego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Sieradzu pan Eugeniusz Wieczorek, Prezes Koła ZKRPiBWP w Sieradzu mł. chor. Jan Miłek, Prezes Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policji w Sieradzu pan Mirosław Marciniak, Prezes Koła Związku Emerytów i Rencistów Służby Więziennej w Sieradzu pan Piotr Wilczyński. W spotkaniu okazji 35-lecia Związku wzięli również udział Zarządy i członkowie Kół z Sieradza, Wielunia i Łasku. Nie zabrakło również gospodarza Spółdzielczego Domu Kultury w Sieradzu, Prezesa Sieradzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej pani Stefanii Gąsiorowskiej.
 

Czytaj więcej »

Tym, którzy nie wrócili z morza

26 czerwca 2016 r. przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyła się uroczystość poświęcona obchodom Dni Morza i Święta Marynarki Wojennej. W tym miejscu będącym symbolem pamięci o bezimiennych obrońcach Polski spotkali się członkowie „Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej” aby uczcić z dumą obchodzone od 1932 roku święto tego rodzaju polskich sił zbrojnych. Złożono wieńce i wiązanki kwiatów. W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, a wśród nich prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego gen. dyw. w st. spocz. dr Franciszek Puchała.
 

Czytaj więcej »

35 LAT ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY WOJSKA POLSKIEGO

Związek Żołnierzy Wojska Polskiego obchodził w miesiącu czerwcu 2016 r. Jubileusz 35 - lecia swojej działalności. Związek powstał dzięki wysiłkowi i zaangażowaniu ogromnej grupy członków Klubów Oficerów Rezerwy Ligi Obrony Kraju, skupiającej byłych żołnierzy zawodowych. W kręgu zainteresowań Stowarzyszenia znalazły się dwie zasadnicze sprawy: obrona interesów socjalno-zdrowotnych środowiska byłych żołnierzy zawodowych oraz wspieranie, przez społeczne działanie, polityki obronnej państwa.
   Dla uczczenia Jubileuszu Zarząd Główny zorganizował centralne uroczystości, które odbyły się w dniu 21 czerwca 2016 r. w Warszawie. Były one niepowtarzalną okazją do przypomnienia historii i powstania Stowarzyszenia oraz podsumowania jego pracy i osiągnięć.

Czytaj więcej »

Posiedzenie Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego IX kadencji

21 czerwca 2016 r. w Warszawie w ramach planu zamierzeń na bieżący rok odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego IX kadencji. Posiedzeniu przewodniczył Prezes Związku gen. dyw. dr Franciszek Puchała.
     W posiedzeniu uczestniczyli także Prezesi Zarządów Wojewódzkich i Rejonowych, którzy nie wchodzą w skład Zarządu Głównego oraz Przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej płk Zbigniew Domański i Przewodniczący Głównego Sądu Koleżeńskiego płk Jan Gazarkiewicz.
 

Czytaj więcej »