Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Aktualności

ZWIASTUN „Głosu Weterana i Rezerwisty” numer 6 (360) Czerwiec 2019 r.

Serdecznie zachęcamy naszych Czytelników i Sympatyków do lektury czerwcowego, 360-ego numeru „Głosu Weterana i Rezerwisty”.

Czytaj więcej »

74 rocznica zakończenia II wojny światowej w Gdańsku

8 maja 2019 r. w Gdańsku pod pomnikiem „Tym, co za Polskość Gdańska” odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej. W uroczystościach tych wzięli udział  przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci oraz rodziny bohaterów czasu wojny, delegacje organizacji pozarządowych, młodzież szkolna i obywatele, była wśród nich delegacja PZW ZŻWP w osobach ppłk Zbigniew Drozdek oraz kmdr Bożena Szubińska.
    Podczas uroczystości rocznicowych zakończenia II wojny światowej przemawiali: przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak, przedstawiciel oddziału gdańskiego IPN oraz Prezes Zarządu Wojewódzkiego  Związku Kombatantów RP  i Byłych Więźniów Politycznych Henryk Bajduszewski.
 

Czytaj więcej »

Uroczystości upamiętniające wyzwolenie i powrót do Polski pomorskich miejscowości

W obchodzonych w poszczególnych miastach uroczystościach 74 rocznicy wyzwolenia brały udział delegacje i przedstawiciele naszego Związku.

Czytaj więcej »

Posiedzenie Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego X kadencji

W dniu 18 marca 2019 r. w Warszawie odbyło się posiedzenie Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego X kadencji. Posiedzeniu przewodniczył Prezes Związku płk Marek Bielec.
     W posiedzeniu uczestniczyli także: Przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej kmdr Eugeniusz Konarski oraz Członek Głównej Komisji Rewizyjnej ppłk Arkadiusz Cieślik.
   Na wstępie obrad uczczono minutą pamięci zmarłych w ostatnim okresie naszych kolegów związkowych, w tym głównie, ppłk. Tadeusza Kosińskiego - Prezesa Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Szczecinie oraz płk. Franciszka Piecucha - Prezesa Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Łodzi.    

Czytaj więcej »

NATO-wska przyjaźń po 20 latach. Ogólnopolski piknik wojskowy w 34 Brygadzie Kawalerii Pancernej w Żaganiu z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do NATO

Polska, niegdyś kraj dużo znaczący, jako jedna z większych Armii Układu Warszawskiego za czasów istnienia Związku Radzieckiego dziś straciła na swoim znaczeniu. Ale tylko pozornie. Po rozwiązaniu Układu Warszawskego rozpoczęła starania o przyłączenie do Paktu Północno-Atlantyckiego, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo jednocześnie uzyskać doświadczenie od innych armii. Dzięki staraniom ówczesnych władz Polska stała się 12 marca 1999 r. pełnoprawnym jej członkiem.
     Dziś obchodzimy 20-lecie tamtych wydarzeń, warto dodać bardzo ważnych z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju. Z tej okazji w kilku jednostkach w całym kraju decyzją Ministra Obrony Narodowej zorganizowano dni otwartych koszar, podczas których zaprezentowano wyposażenie Wojska Polskiego. Do 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu, Garnizonu, który jest stolicą „pancerniaków” wybrała się delegacja „gorzowskiego” Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w osobach: st. kpr. Marcin Kamiński, st. szer. Krzysztof Bartkowiak, Mariusz Pieprzka oraz wolontariuszka Martyna Musiela.

Czytaj więcej »

Gdańsk. Spotkanie z pisarzem i posiedzenie Zarządu Wojewódzkiego

11 marca 2019 r. w Gdańsku odbyło się spotkanie z płk. Franciszkiem Szczęsnym autorem powieści i opowiadań związanych z historią i tradycjami Kaszubów. Spotkanie poprzedzało posiedzenie Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP.

Czytaj więcej »

ROZLICZ TWÓJ PIT

Przed dwoma miesiącami dowiedziałeś się szanowny Podatniku, że władza zamierza ułatwić Ci życie i sporządzi za Ciebie Twoją deklarację podatkową. To rodzi jednak mnóstwo pytań - co ze wspólnym rozliczeniem małżonków, co z niedopłatami czy nadpłatami podatku i w końcu - kto bierze odpowiedzialność za ewentualne błędy w zeznaniu?  

Od 15 lutego 2019 r. na stronie internetowej Podatki.gov.pl (dalej kolejno zakładki „PIT” oraz „Twój e-PIT”) znajdziesz Podatniku wstępnie wypełnione przez urząd skarbowy zeznanie podatkowe PIT-37 (czyli dochody z pracy - w tym także z umów zleceń, umów o dzieło itd.) oraz/lub PIT-38 (dla inwestorów, m.in. osiągających dochody z giełdy).
„Gotowiec” został przygotowany dla każdego podatnika, nie trzeba składać żadnego wniosku.
 

Czytaj więcej »

Prenumerata „Głosu Weterana i Rezerwisty” na 2019 r.

SZANOWNI PRENUMERATORZY, CZYTELNICY I SYMPATYCY

„GŁOSU WETERANA I REZERWISTY”


Spółka VETS&ARMY jako wydawca naszego miesięcznika, od wielu lat czyni wysiłki w celu utrzymania na rynku wydawniczym „GWiR” - mimo ogromnych trudności ekonomiczno-finansowych, dotyczących jego wydawania.

Wszystkie działania podejmowane przez spółkę i redakcję służą zapewnieniu ciągłości wydawania naszego związkowego miesięcznika, którego jednostkowy koszt od 2004 roku nie ulega zmianie, mimo ogromnego wzrostu cen (papier, druk i usługi pocztowe wzrosły w porównaniu do 2004 roku o ponad 90%).

Czytaj więcej »

Olsztyński Zarząd Wojewódzki ZŻWP zagrał na WOŚP

Główny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w tym roku w Olsztynie w obu galeriach handlowych równocześnie, w sobotę (12 stycznia 2019 r.). W Galerii Warmińskiej przy ul. Tuwima zagrał też olsztyński Zarząd Wojewódzki ZŻWP. Zebrał prawie półtora tysiąca złotych!
  

Czytaj więcej »

SKUTKI UŁATWIEŃ W ROZLICZANIU PODATKU (?)

Na początku listopada 2018 r. prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podpis sprawił, że w myśl nowelizacji ustawy deklarację podatkową za podatnika wypełni Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). KAS będzie to robić niemal z automatu, co oznacza, że nie będzie trzeba składać specjalnych wniosków w tej sprawie. Widzisz więc Szanowna Koleżanko i Szanowny Kolego Związkowy, jak władza dba o Ciebie. Nie chce abyś się przemęczał, tylko błogo spędzał czas na emeryturze.
 

Czytaj więcej »