Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

ul. 11 Listopada 17/19
03-446 Warszawa

tel. +48 (261) 87 24 69 do 74
fax./tel. +48 (261) 87 24 70

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

 

 

Andrzej Duda

wygrał II turę

wyborów

prezydenckich

 

 

Państwowa Komisja Wyborcza 25 maja 2015 r. podała na konferencji prasowej oficjalne wyniki wyborów prezydenckich. Zwyciężył Andrzej Duda, który zdobył 51,55 proc. poparcia. Ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski uzyskał 48,45 proc. poparcia. Frekwencja wyniosła 55,34 proc.

 


 


 


 


 


 

Wyborcza mapa Polski, nakreślona zgodnie z danymi przedstawionymi przez Państwową Komisję Wyborczą dzisiaj wieczorem, jest zbieżna z geograficznym rozkładem głosów po pierwszej turze wyborów. Andrzej Duda zwyciężył głównie we wschodniej i południowo-wschodniej części kraju, przekraczając próg 50 proc. głosów w województwach: lubelskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim, podkarpackim i podlaskim.

Największa część uprawnionych do głosowania poszła do urn w województwie mazowieckim. Tam frekwencja w drugiej turze wyborów wyniosła 61,58 proc. To jedyny region, w którym wskaźnik ten przekroczył poziom 60 proc. Najniższą frekwencję odnotowano w województwie opolskim, gdzie wyniósła 47,27 proc.

DOLNOŚLĄSKIE:
    Na Dolnym Śląsku lepszy wynik uzyskał Bronisław Komorowski z 54,44 proc. poparciem. Zwyciężył w okręgach: wrocławskim, jeleniogórskim i wałbrzyskim. Prezydent elekt Andrzej Duda wygrał w okręgu legnickim, gdzie triumfował już w pierwszej turze wyborów. W całym województwie uzyskał 45,56 proc. poparcie.

KUJAWSKO-POMORSKIE:
    W województwie kujawsko-pomorskim ustępujący prezydent również otrzymał więcej głosów - 56,49 proc, Andrzej Duda 43,51 proc. Największe, bo prawie 60-procentowe poparcie, Komorowski uzyskał w okręgu bydgoskim.

LUBELSKIE:
    Podobnie, jak cała wschodnia część kraju, również mieszkańcy województwa lubelskiego opowiedzieli się za Andrzejem Dudą, na którego głosowało ponad 2/3 wyborców (66,27 proc.) Największym poparciem obdarzyli go mieszkańcy Zamojszczyzny (ponad 70 proc.).

LUBUSKIE:
    W województwie lubuskim najwięcej wyborców zdecydowało się oddać głos na Bronisława Komorowskiego, którego poparło 60,16 proc. wyborców.

ŁÓDZKIE:
    W województwie łódzkim najwięcej wyborców przekonał do siebie Andrzej Duda (53,75 proc.) Najwięcej głosów zebrał w południowo-wschodnich i wschodnich powiatach. W skali regionu ubiegający się o reelekcję Bronisław Komorowski, uzyskał 46,25 proc., w głównej mierze dzięki mieszkańcom Łodzi i aglomeracji łódzkiej.

MAŁOPOLSKIE:
    62,09 proc. wyborców z województwa małopolskiego, z którego wywodzi się prezydent elekt, zdecydowała się oddać głos właśnie na niego. Największym procentowym poparciem cieszył się on w okręgu nowosądeckim, gdzie zagłosowało na niego prawie 73 proc. głosujących.

MAZOWIECKIE:
    W województwie mazowieckim zwyciężył Andrzej Duda, uzyskując 53,57 proc. głosów. Na urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego zagłosowało 46,43 proc. wyborców.
    Z kolei wśród Polaków głosujących za granicą II turę wyborów prezydenckich wygrał Andrzej Duda, który uzyskał 55,93 proc., na Bronisława Komorowskiego zagłosowało 44,07 proc. wyborców.

OPOLSKIE:
    Na Opolszczyźnie wygrał Bronisław Komorowski, zdobywając 57,67 proc. głosów. Andrzej Duda uzyskał tam poparcie 42,33 procent głosujących.

PODKARPACKIE:
    Mieszkańcy województwa podkarpackiego w zdecydowanej większości poparli kandydata PiS Andrzeja Dudę, który uzyskał tam 71,39 proc. głosów. To najlepszy wynik nowo wybranego prezydenta w ujęciu wojewódzkim. Ustępujący prezydent otrzymał głosy od 28,61 proc. wyborców.

PODLASKIE:
    Kolejny region wschodniej Polski, w którym zwyciężył Andrzej Duda. Zagłosowało tam na niego 59,31 proc. wyborców. Najwięcej w okręgu Łomżyńskim, gdzie poparcie dla prezydenta elekta przebiło poziom 70 proc. W całym regionie Bronisław Komorowski zdobył zaufanie 40,69 proc. głosujących.

POMORSKIE:
    W województwie pomorskim zwyciężył Bronisław Komorowski, który przekonał do siebie 59,78 proc. wyborców. Andrzej Duda - 40,22 proc. Najwięcej osób poparło ustępującego prezydenta w Trójmieście.

ŚLĄSKIE:
    Region stał się języczkiem u wagi na wyborczej mapie Polski, wahając się w sondażach raz na rzecz jednego raz na rzecz drugiego kandydata. Ostatecznie zwyciężył tam Bronisław Komorowski, uzyskując w regionie 51,2 proc. poparcia, głównie za sprawą głosów z okręgu katowickiego. W rejonie Częstochowy i Bielska-Białej lepszy okazał się Andrzej Duda; w skali całego województwa uzyskał 48,8 proc. głosów.

ŚWIĘTOKRZYSKIE:
    Niespodzianki nie było w Świętokrzyskiem. Podobnie jak w pierwszej turze, również i w drugiej zwyciężył Andrzej Duda, którego poparło 61,74 proc. głosujących. Jego rywal zwyciężył niewielką różnicą głosów jedynie w Kielcach. W całym województwie wypracował 38,26 proc. poparcia.

WARMIŃSKO-MAZURSKIE:
    W woj. warmińsko-mazurskim zwyciężył Bronisław Komorowski, uzyskując 56,24 proc. głosów. Andrzej Duda 43,76 proc.

WIELKOPOLSKIE:
    W całym regionie, z wyjątkiem okręgu konińskiego położonego we wschodniej części województwa, lepszy rezultat uzyskał dotychczasowy prezydent - 58,43 proc. W okręgu poznańskim poparło go 66,4 proc. głosujących. W Wielkopolsce na Andrzeja Dudę zagłosowało 41,57 proc. wyborców.

ZACHODNIOPOMORSKIE:
    Bez zaskoczenia w Zachodniopomorskiem. Tu z 60,09 proc. poparciem wygrał Bronisław Komorowski. Andrzej Duda otrzymał tam 39,91 proc. głosów.

 


 

 

W Poznaniu

odsłonięto pomnik

„Żołnierzy 2 Armii

Wojska Polskiego”

 

16 maja 2015 r. na poznańskiej Cytadeli uroczyście odsłonięto Pomnik „Żołnierzom 2. Armii Wojska Polskiego”. Monument przedstawia podrywających się do szturmu wojskowych. W uroczystościach wzięli udział kombatanci, rodziny żołnierzy, posłowie, przedstawiciele władz samorządowych oraz bardzo liczna rzesza członków Związku Żołnierzy Wojska Polskiego na czele z Prezesem Związku gen. dyw. dr. Franciszkiem Puchałą.
     Przewodnicząca Komitetu Honorowego budowy pomnika europosłanka prof. Krystyna Łybacka podkreśliła wagę miejsca, w którym powstał monument.
   „Zebraliśmy się w szczególnym miejscu dla Wielkopolan i mieszkańców Poznania, na Cytadeli, w miejscu, gdzie zgodnie obok siebie spoczywają żołnierze polscy, radzieccy, brytyjscy i wielu innych narodowości. Jesteśmy po to, by na wsze czasy powiedzieć wszystkim, jak wielki wysiłek wojenny włożyli żołnierze 2 Armii Wojska Polskiego” - powiedziała.
     Prof. Krystyna Łybacka mówiła, że na płycie pomnika wyryto kilka zdań a każde z nich jest naznaczone „krwią i męczeństwem tysięcy nazwisk żołnierzy 2. Armii Wojska Polskiego”. Przypomniała także historię formacji i opowiadała o losach żołnierzy oraz stratach, jakie ponieśli podczas walk.
    „Przedziwne losy wojny sprawiły, że to właśnie żołnierzom 2. Armii Wojska Polskiego przyszło zmierzyć się z wyszkolonym i doświadczonym przeciwnikiem podczas ostatniej ofensywy niemieckiej. Miejmy świadomość, że to żołnierze 2. Armii brali udział w najbardziej krwawej bitwie II wojny, bitwie na ziemi łużyckiej, bitwie pod Budziszynem” - dodała.
    - 27 procent strat ludzkich na froncie wschodnim między październikiem 1943 roku a majem 1945 to byli żołnierze II armii - przypomniała posłanka. - To ogromna ofiara, której nikt nie ma prawa negować! Tymczasem dziś wielu usłużnych historyków próbuje na nowo pisać historię, niektórzy próbują wartościować żołnierską krew dzieląc ją na lepszą i gorszą. Ale i ta spod Lenino i ta spod Monte Casino miała jednakowy kolor i tak samo bolały rany. Nikt nie ma prawa odbierać im radości ocalenia Polski w maju 1945 roku. Bo to było ocalenie: nigdy wcześniej w historii Polski żaden okupant nie planował biologicznego wyniszczenia narodu. A Hitler miał takie plany. Niech ten pomnik trwa na wieki i każdemu mówi, że żyjemy w niepodległej, wolnej Polsce dzięki krwi polskich żołnierzy!
     W imieniu weteranów tej formacji głos zabrał inż. Janusz Klembalski - jego ojciec, Tadeusz, działał w ruchu oporu na Lubelszczyźnie i stamtąd trafił do II Armii WP, z którą przeszedł cały szlak bojowy od Lenino do Berlina.
     - Dziś winniśmy tym żołnierzom cześć i pamięć - powiedział Janusz Klembalski. - Wyrazem tego jest ten pomnik.
     Odsłonięcia pomnika dokonali: Prof. Krystyna Łybacka, płk Tadeusz Paczek - żołnierz 2 Armii Wojska Polskiego oraz reprezentantka młodego pokolenia Aleksandra Goźniaczyk z 30 LO w Poznaniu.
    Pomnik został poświęcony przez ks. płk. Mariusza Stolarczyka proboszcza i kapelana Garnizonu Poznań.
   Przewodniczący Komitetu Wykonawczego, a jednocześnie Prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP płk dr Zygmunt Maciejny przedstawił swoiste kalendarium i podsumował prace Komitetu Budowy Pomnika. Stwierdził, że pomnik ma na celu „uwiecznić fakt udziału żołnierzy 2. Armii Wojska Polskiego w walkach o wyzwolenie Poznania i południowozachodniej Polski oraz złożyć hołd ich bohaterskim czynom i odwadze”.
     Za szczególne zasługi na rzecz ZŻWP, promocję i czynne wspieranie działań Związku oraz skuteczne kierowanie pracami Komitetu Honorowego prof. Krystyna Łybacka otrzymała Tytuł i Patent „Honorowego Członka ZŻWP” oraz została odznaczona  Złotą Odznaką z Gwiazdą „Za zasługi dla ZŻWP”.
     Ponadto za wyjątkowe zaangażowanie i skuteczne rozwiązywanie bieżących problemów w czasie prac przy powstaniu pomnika zostali odznaczeni:
     - Złotą Odznaką z Gwiazdą „Za zasługi dla ZŻWP” - płk dr Zygmunt Maciejny;
     - Złotą Odznaką „Za zasługi dla ZŻWP” - płk Tadeusz Paczek, por. Edward Skrzypczak;
    - Srebrną Odznaką „Za zasługi dla ZŻWP” - Henryk Stokłosa, dr Marian Nickel, płk Tadeusz Topolewski;
    - Brązową Odznaką „Za zasługi dla ZŻWP” - płk Mieczysław Chęciński, inż. Janusz Klembalski.
     Wręczenia odznaczeń dokonał Prezes Związku gen. dyw. dr Franciszek Puchała.

   Komitet Budowy Pomnika dla upamiętnienia tej patriotycznej uroczystości wyróżnił statuetką pomnika grupę osób w dowód podziękowania za wsparcie inicjatywy werbalnie, finansowo oraz fizycznie.
    Po wręczeniu odznaczeń i wyróżnień odbył się Apel Poległych, oddano salwę honorową oraz nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów.
    Autorem projektu pomnika jest warszawski architekt Marcin Urbanek. Idea monumentu opiera się na przedstawieniu zarysu postaci żołnierzy podrywających się do szturmu. Ich sylwetki wycięte są z metalu i przyczepione do betonowej ściany. Obok znajduje się napis „Żołnierzom 2 Armii Wojska Polskiego”.
    Kamień węgielny pod budowę miejsca pamięci wkopano w lutym 2013 r. Pomnik stoi na górnym tarasie Cytadeli, niedaleko Muzeum Uzbrojenia.
    Na zakończenie uroczystości wszyscy uczestnicy zostali zaproszeni na bardzo przyjemny, żołnierski „Piknik przy Pomniku”.

Miłosz BIAŁY
Zdjęcia: Maciej Urbanowski (Głos Wielkopolski)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

      
  

1 %

podatku na rzecz

Związku Żołnierzy Wojska Polskiego -

organizacji pożytku publicznego

(OPP)

 

Tą drogą pragniemy gorąco prosić koleżanki i kolegów, przyjaciół wraz z sympatykami, aby przekazali 1% podatku na rzecz naszego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Ten wielki gest świadczyć będzie o tym, że nadal wspieracie naszą organizację.

Z wyrazami szacunku


Zarząd Główny ZŻWP


 

Pamiętajcie !!!

Przekazując 1% swojego podatku dla ZŻWP realnie nie tracisz żadnych pieniędzy. Musisz i tak oddać państwu należny podatek, włącznie z  tym 1%.

W ten sposób tylko wskażesz, na co mają zostać wykorzystane twoje pieniądze.

Jeśli tego nie zrobisz państwo samo zadecyduje, na co przeznaczyć twój 1%. Dlatego warto mieć wpływ (choćby 1%-owy) na to, jak zostanie wykorzystany twój podatek.


Z góry serdecznie dziękujemy !!!
   

 

 


 

 Umowa patronacka

 


 

 

  


 

 

 

NOWA NUMERACJA

DLA ABONENTÓW

WOJSKOWYCH


 

 

Zgodnie z decyzją Nr 1 Org./ISI Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 lipca 2014 r. w sprawie wprowadzenia wyróżnika WST26 w wojskowym systemie telekomunikacyjnym resortu obrony narodowej (RON) od 1 marca 2015 roku, wszyscy abonenci podsystemu łączności jawnej w RON będą stosowali numerację 9. cyfrową zamiast dotychczasowej 6. cyfrowej.

Wymiernym efektem planowanej zmiany będzie dostosowanie systemu numeracji wojskowej do standardów obowiązujących operatorów działających w publicznej przestrzeni telekomunikacyjnej kraju:
   1. Dzwoniąc   w   ramach   sieci   RON   wojskowi   użytkownicy   będą   wybierać następującą postać numeru:
        261 xxx xxx - gdzie:
    261 - trzy pierwsze cyfry nowego wojskowego numeru telefonicznego, xxx xxx - dotychczasowa 6. cyfrowa postać numeru telefonicznego MON.
  2. W celu uzyskania skutecznego połączenia z abonentem sieci publicznej, użytkownik resortowej sieci wybiera żądany numer tak samo jak z telefonu publicznej sieci telefonicznej, tzn.:
     • aby uzyskać połączenie krajowe lokalne lub międzymiastowe wybiera się bezpośrednio żądany numer abonenta krajowego (9 cyfr), w postaci:
       AB xxxx xxx - gdzie:
       AB (numer kierunkowy) - 2. cyfrowy kod krajowej strefy numeracyjnej np. 61 - strefa numeracyjna Poznania, 22 - strefa numeracyjna Warszawy, xxxx xxx - pozostałą część numeru krajowego abonenta.

         - aby uzyskać połączenie międzynarodowe, wybiera się:
         00 CC xxx xxx xxx - gdzie:
         00 - wyjście do połączeń międzynarodowych,
         CC - 2. cyfrowy kod połączeń (Country Code) przydzielony dla danego kraju,
         xxx xxx xxx - pozostała część numeru zagranicznego abonenta.

   3. Abonenci publicznej sieci telefonicznej dzwoniąc do użytkowników wojskowej sieci telefonicznej, będą wybierać nową 9. cyfrową postać numeru:
        261 xxx xxx - gdzie:
      261 - trzy pierwsze cyfry nowego wojskowego numeru telefonicznego, xxx xxx - dotychczasowa 6. cyfrowa postać numeru telefonicznego MON.

   4. Z chwilą uruchomienia w resortowej sieci telefonicznej WST26 oraz nowego, 9. cyfrowego planu numeracyjnego nie będą wybierane przez użytkowników, dotychczasowe prefixy, umożliwiające wojskowemu użytkownikowi realizację połączeń:
          - „00” - tzw. „wyjście na miasto”, połączenie do lokalnej sieci publicznej;
          - „01” - wyjście do połączeń międzynarodowych w sieci publicznej;
       - „02” - wyjście do połączeń międzystrefowych (krajowe połączenia „międzymiastowe”) w sieci publicznej;
    Pozostałe prefiksy, aktualnie funkcjonujące, nie związane z połączeniami w sieciach publicznych pozostają w użyciu:
    - „03” - wyjście do połączeń w sieci telefonicznej NATO;
    - „04” - wyjście do połączeń w sieci MSW oraz PKP;
    - „05” - wyjście do połączeń w sieci ABW;
    - „08” - wyjście do połączeń z PKW.

 


WAŻNY KOMUNIKAT!

WARUNKI PRENUMERATY

"GWiR" na 2015 r.

 

OD WYDAWCY!


SZANOWNI PRENUMERATORZY, CZYTELNICY I SYMPATYCY
„GŁOSU WETERANA I REZERWISTY”

 

Informujemy, że ze względów oszczędnościowych, "Kompendium Weterana i Rezerwisty' na 2015 rok będzie wydany w ograniczonym nakładzie.

Cena prenumeraty pozostaje nie zmieniona i wynosi 11 zł. Zamówienia będą realizowane wg kolejności zgłoszeń.

 

Spółka VETS&ARMY jako wydawca naszego miesięcznika, od czterech lat czyni wysiłki w celu utrzymania na rynku wydawniczym „GWiR” - mimo ogromnych trudności ekonomiczno-finansowych, dotyczących jego wydawania. Wszystkie działania podejmowane przez spółkę i redakcję służą zapewnieniu ciągłości wydawania naszego związkowego miesięcznika, którego jednostkowy koszt od 2004 roku nie ulega zmianie, mimo ogromnego wzrostu cen (papier, druk i usługi pocztowe wzrosły w porównaniu do 2004 roku o ponad 80%).
   

Prenumerata roczna wydania tradycyjnego

„GŁOSU WETERANA I REZERWISTY”:

Indywidualna - 84 zł. (od 1 - 4 egz.).

Zbiorowa - 78 zł. (5 egz. i powyżej).

 

 

Prenumerata roczna wydania elektronicznego

„GŁOSU WETERANA I REZERWISTY”:

 

Indywidualna - 30 zł

(poprzez pocztę elektroniczną - w zamówieniu trzeba podać adres mailowy na który mają być przesłane poszczególne numery "GWiR").

 

 

 

 

Jednocześnie informujemy, że

"KOMPENDIUM WETERANA I REZERWISTY  2015"

kosztuje 11 zł (1  egz.).

 
Szanowni Czytelnicy i Internauci!

W związku z bardzo licznymi kłopotami związanymi z prenumeratą i dystrybucją „Głosu Weterana i Rezerwisty” (wersji tradycyjnej i elektronicznej) oraz KOMPENDIUM WETERANA I REZERWISTY, przypominamy, że prenumeratą, wydawaniem oraz dystrybucją w/w wydawnictw zajmuje się tylko Spółka „VETS&ARMY” a nie Zarząd Główny ZŻWP.

Wszelkie opłaty dotyczące prenumeraty naszych wydawnictw należy kierować tylko na niżej podany adres i konto bankowe:

 

VETS & ARMY Sp. z o.o.

ul. 11 Listopada 17/19 bl. 1, 03-446 Warszawa

Konto bankowe: Bank Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna

ul. Kasprzaka 10/16, 01-211 Warszawa;

nr: 46 2030 0045 1110 0000 0170 6380
    

 

Odpowiedzialny za kolportaż „Głosu Weterana i Rezerwisty”

ppłk Stanisław KORDOWSKI tel. 600 247 095

 

Odpowiedzialna za elektroniczne wydanie „Głosu Weterana i Rezerwisty”

Pani Redaktor Magdalena KACPRZAK - Sekretarz redakcji „GWiR”.

Tel./fax 22 (6) 872 315

Tel. kom. 727 008 006 (pon.-pt. 9-14)

 

Z poważaniem
Zarząd Spółki Vets&Army