Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

ul. 11 Listopada 17/19
03-446 Warszawa

tel. +48 (22) 687 24 69 do 74
fax./tel. +48 (22) 687 24 70

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

 

XIII

CENTRALNE ZAWODY

SPORTOWO-OBRONNE ZŻWP

PEŁNE NIESPODZIANEK

28 sierpnia 2014 r. na obiektach szkoleniowych  1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki w Wesołej odbyły się XIII Centralne Zawody Sportowo-Obronne Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, które obfitowały w wiele niespodzianek.
   Zawodnicy walczyli w trzech konkurencjach: strzelanie z karabinka Beryl, strzelania z pistoletu wojskowego oraz rzut granatem na celność.
    Zawody odbyły się przy finansowym wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej, bez którego ich przeprowadzenie nie byłoby możliwe.
  W zawodach wzięły udział 21 trzyosobowe zespoły z zarządów wojewódzkich i rejonowych.
   Gościem specjalnym był zespół Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w składzie: Adam Budzyński, Adam Rodak oraz Mateusz Rybicki, którzy w licytacji na rzecz Orkiestry wygrali udział w zawodach. Ponadto w zawodach, w charakterze gości wziął udział zespół I Warszawskiego Oddziału Związku Polskich Spadochroniarzy.
   W latach minionych walka o palmę pierwszeństwa toczyła się między zespołami z Warszawy i Poznania. Od czasu do czasu do tej rywalizacji włączały się zespoły z Gdańska lub Rzeszowa. W roku ubiegłym do walki o podium włączyli się zawodnicy i zespoły z innych zarządów. W tegorocznych zawodach zawodnicy z odległych miejscowości przebojem wdarli się na podia zwycięzców. Zwycięzcy zaprezentowali naprawdę wysoki poziom umiejętności, a rywalizacja między nimi była tak zacięta, że o zwycięstwie nie decydowały same dziesiątki, czy celne rzuty, lecz skupienie i centymetry.
 Bezapelacyjnym triumfatorem okazał się zespół Lubuskiego Zarządu Wojewódzkiego w Zielonej Górze w składzie: ppor. Krzysztof Bażański, st. chor. sztab. Zbigniew Milczarek oraz st. chor. sztab. Robert Jaszczak, który łącznie zdobył 6 pucharów. Zdobyli oni pierwsze miejsce zespołowo w strzelaniu z pistoletu wojskowego oraz drugie miejsca w strzelaniu z karabinka Beryl i rzucie granatem na celność. Tym samym zdobyli pierwsze miejsce w trójboju wojskowym. Najwszechstronniejszym zawodnikiem okazał się st. chor. sztab. Zbigniew Milczarek zdobywając pierwsze miejsce w trójboju wojskowym oraz trzecie miejsce w strzelaniu z karabinka Beryl.
     Niewiele gorszymi rezultatami może się pochwalić zespół Zarządu Rejonowego w Sanoka w składzie: sierż. Tomasz Walaszczyk, sierż. Edward Świątek oraz sierż. Krzysztof Kochanek. Zdobył on pierwsze miejsce zespołowo w strzelaniu z karabinka Beryl, trzecie miejsce w strzelaniu z pistoletu wojskowego oraz czwarte miejsce w rzucie granatem, co dało mu drugie miejsce zespołowo w trójboju wojskowym. Do tych wyników dodać należy pierwsze miejsce sierż. Tomasza Walaszczyka w strzelaniu z karabinka Beryl oraz drugie miejsce w trójboju wojskowym sierż. Krzysztofa Kochanka („nowa twarz” na zawodach).
     Trzecim miejscem w trójboju wojskowym podzieliły się zespoły ze Słupska (mjr Janusz Zblewski, st. chor. sztab. Roman Jaszczak, mł. chor. Ryszard Szczerba) oraz Poznania (kpr. Michał Maciejewski, kpr. Tomasz Giżewski, sierż. sztab. Roman Czarniak).
   Do tegorocznych „nowych twarzy” zaliczyć można również zdobywców: pierwszego miejsca w rzucie granatem kpr. Ryszarda Kalińskiego (Tarnów), drugiego miejsca w strzelaniu z karabinka Beryl kmdr. por. Ryszarda Witkowskiego (Gdańsk) trzeciego miejsca w strzelaniu pistoletu wojskowego sierż. sztab. Leszka Kwaśniewskiego (Bydgoszcz). Przebojem na drugie miejsce w strzelaniu z pistoletu wdarł się, nieoglądany od dawna na zawodach, zespół Zarządu Wojewódzkiego w Olsztynie (ppor. Marcin Danowski, szer. Piotr Koszczał oraz st. kpr. Marek Margalski).
     Sprawne przeprowadzenie zawodów zawdzięczamy żołnierzom 1 WBPanc, a smaczny obiad żołnierzom i pracownikom 26 Wojskowego Oddziału Gospodarczego. Wszystkim składamy tą drogą nasze podziękowania.

Do zobaczenia za rok.

Tekst: Henryk BUDZYŃSKI
Foto: Andrzej BUDZYŃSKI

 

 

    

 

    

 

    

 

    

 

    

 

 

 

 


 

Premiera książki

„SZPIEG CIA

W POLSKIM SZTABIE GENERALNYM”

O Ryszardzie Kuklińskim

bliżej prawdy

 

13 marca 2014 roku w budynku księgarni Wydawnictwa Bellona przy ulicy Grzybowskiej 77 w Warszawie z okazji premiery książki „SZPIEG CIA W POLSKIM SZTABIE GENERALNYM” odbyło się spotkanie z jej autorem, gen. dyw. dr. Franciszkiem Puchałą. Wzięło w nim udział ponad 400 osób. Promocję prowadził gen. bryg. Marek Dukaczewski.
    Książka „SZPIEG CIA W POLSKIM SZTABIE GENERALNYM”, która miała swoją premierę tydzień wcześniej - 6 marca 2014 roku, wywołała spore zainteresowanie i kontrowersje. Od lat nie milkną spory na temat decyzji, jaką podjął Ryszard Kukliński udostępniając tajne dokumenty CIA. Publikacja autorstwa gen. Puchały odkryła szczegóły, które nie są powszechnie znane i których nie ukazuje film „Jack Strong”. Ujawnia ona również skomplikowane mechanizmy świata szpiegowskiego i przypomina o tym, że służby specjalne każdego państwa chronią do końca swoje najważniejsze tajemnice, więc całej historii o Pułkowniku chyba nie poznamy nigdy.
    O tym, jak ważny jest to temat w życiu społeczeństwa polskiego, można było się przekonać po zakończeniu wystąpienia gen. Franciszka Puchały. W wielowątkowej dyskusji dominował głównie temat działania płk. Ryszarda Kuklińskiego jako żołnierza, który dwa razy składał przysięgę wojskową na wierność Ojczyźnie. Tak jak w społeczeństwie, były opinie oceniające Kuklińskiego, jako dezertera i ewidentnego zdrajcę oraz inne, niemal chwalące jego postawę.
    Waldemar Michalski, Dyrektor Marketingu Wydawnictwa Bellona twierdzi, że takiego sukcesu nie odniosła żadna promocja w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Po książki ustawiła się kolejka na kilkadziesiąt metrów i przez niecałą godzinę sprzedano kilkaset egzemplarzy.
    Wszyscy biorący udział w spotkaniu zostali do samego końca, później zaś prowadzili jeszcze długo rozmowy w mniejszych gronach.

Wydawnictwo Bellona

 

 

 

 

 

 

 


 

OPIEKA

SPECJALNA (PALIATYWNA)

W

ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY

WOJSKA POLSKIEGO

 


 


 

         

1% podatku na rzecz

Związku Żołnierzy Wojska Polskiego -

organizacji pożytku publicznego

(OPP)

 

     Tą drogą pragniemy gorąco podziękować wszystkim naszym koleżankom i kolegom, przyjaciołom i sympatykom, którzy przekazali 1% podatku na rzecz naszego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Ten wielki gest świadczy o tym, że wspieracie naszą organizację.
  

Z wyrazami szacunku

Zarząd Główny ZŻWP


Pamiętaj !!!

Przekazując 1% swojego podatku dla ZŻWP realnie nie straciłeś żadnych pieniędzy. Musiałeś i tak oddać państwu należny podatek, włącznie z  tym 1%. W ten sposób tylko wskazałeś na co mają zostać wykorzystane te pieniądze. Jeśli tego nie zrobiłeś państwo samo zadecydowało na co przeznaczyć twój 1%. Dlatego warto było mieć wpływ (choćby 1%-owy) na to, jak zostanie wykorzystany twój podatek.

Serdecznie dziękujemy !!! 

WAŻNY KOMUNIKAT!

WARUNKI PRENUMERATY

"GWiR" na 2014 r.

 

OD WYDAWCY!


SZANOWNI PRENUMERATORZY, CZYTELNICY I SYMPATYCY
„GŁOSU WETERANA I REZERWISTY”

 

Spółka VETS&ARMY jako wydawca naszego miesięcznika, od czterech lat czyni wysiłki w celu utrzymania na rynku wydawniczym „GWiR” - mimo ogromnych trudności ekonomiczno-finansowych, dotyczących jego wydawania. Wszystkie działania podejmowane przez spółkę i redakcję służą zapewnieniu ciągłości wydawania naszego związkowego miesięcznika, którego jednostkowy koszt od 2004 roku nie ulega zmianie, mimo ogromnego wzrostu cen (papier, druk i usługi pocztowe wzrosły w porównaniu do 2004 roku o ponad 80%).
   

Prenumerata roczna wydania tradycyjnego

„GŁOSU WETERANA I REZERWISTY”:

Indywidualna - 84 zł. (od 1 - 4 egz.).

Zbiorowa - 78 zł. (5 egz. i powyżej).

 

Wydanie elektroniczne  „GWiR” - 30 zł

 

 

 

Jednocześnie informujemy, że

"KOMPENDIUM WETERANA I REZERWISTY  2014"

kosztuje 11 zł (1  egz.).

 Szanowni Czytelnicy i Internauci!

W związku z bardzo licznymi kłopotami związanymi z prenumeratą i dystrybucją „Głosu Weterana i Rezerwisty” (wersji tradycyjnej i elektronicznej) oraz KOMPENDIUM WETERANA I REZERWISTY, przypominamy, że prenumeratą, wydawaniem oraz dystrybucją w/w wydawnictw zajmuje się tylko Spółka „VETS&ARMY” a nie Zarząd Główny ZŻWP.

Wszelkie opłaty dotyczące prenumeraty naszych wydawnictw należy kierować tylko na niżej podany adres i konto bankowe:

 

VETS & ARMY Sp. z o.o.

ul. 11 Listopada 17/19 bl. 1, 03-446 Warszawa

Konto bankowe: Bank Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna
ul. Kasprzaka 10/16, 01-211 Warszawa;

nr: 46 2030 0045 1110 0000 0170 6380
    

 

Odpowiedzialny za kolportaż „Głosu Weterana i Rezerwisty”

ppłk Stanisław KORDOWSKI tel. 600 247 095

 

Odpowiedzialny za elektroniczne wydanie „Głosu Weterana i Rezerwisty”

płk Miłosz BIAŁY tel. 727 008 004

 

Z poważaniem
Zarząd Spółki Vets&Army