Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

ul. 11 Listopada 17/19
03-446 Warszawa

tel. +48 (22) 687 24 69 do 74
fax./tel. +48 (22) 687 24 70

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

 

 

 

Gen. bryg. Aleksander Bortnowski

Prezesem Lubuskiego

Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP

w Zielonej Górze


 

 

22 listopada 2014 r. Nadzwyczajny Zjazd Delegatów Lubuskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wyłonił nowego Prezesa Lubuskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Zielonej Górze, którym został Pan gen. bryg. w st. spocz. Aleksander Bortnowski. W Zjeździe uczestniczył Prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego gen. dyw. dr Franciszek Puchała.
   Kolega Aleksander Bortnowski urodził się 3 marca 1950 r. w Lipce Krajeńskiej, pow. Złotów, woj. Wielkopolskie. Jako absolwent Liceum Ogólnokształcącego w Złotowie rozpoczął studia w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu, po której ukończeniu - w r. 1972 - pełnił zawodową służbę wojskową w 11 Dywizji Pancernej. Tam zajmował kolejne stanowiska od dowódcy plutonu, dowódcy kompanii (1973), szefa sztabu i dowódcy batalionu (1975-1978).
     Po ukończeniu Wojskowej Akademii im. Frunzego w ZSRR, w roku 1981 objął stanowisko zastępcy dowódcy ds. liniowych 42 Pułku Zmechanizowanego w Żarach. W latach 1985-1986  pełnił obowiązki dowódcy 13 Pułku Zmechanizowanego (Kożuchów) 5 Dywizji Pancernej (Gubin). Pułkiem tym dowodził w latach 1986 - 1989 otrzymując w 1987 r, awans do stopnia podpułkownika. W tym czasie pułk zdobywał trzykrotnie miano przodującego oddziału oraz brał udział w ćwiczeniach międzynarodowych TARCZA i PRZYJAŹŃ uzyskując bardzo dobre wyniki szkoleniowe.
    Po okresie dowodzenia pułkiem w 5DPanc oraz 20BMT w Nysie - był szefem sztabu 11 DKPanc i dowódcą 11 Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego (1992- 1998). Wraz z dywizją realizował zadania programu „Partnerstwo dla Pokoju” (Wielka Brytania, Belgia, Holandia) oraz współpracy z siłami lądowymi Niemiec i Francji. Dowodzona przez niego dywizja uzyskała tytuł przodującego związku taktycznego Wojska Polskiego.
     11 listopada 1994 r. został mianowany na stopień generała brygady.
   W sierpniu 1998 r. objął stanowisko zastępcy komendanta Wojskowej Akademii Technicznej ds. ogólnych. W latach 2002 -  2004 był zastępcą dowódcy Śląskiego Okręgu Wojskowego, natomiast od 2004 do 2008 r. dowódcą Śląskiego Okręgu Wojskowego.
Przez wiele lat znakomity sportowiec. Osobiste osiągnięcia w wieloboju i na OSF (najlepszy w SOW). Piłka ręczna w WKS Sobieski, carate (MP, ME, MŚwiata), piłka siatkowa – II liga, WKS Śląsk Wrocław.
    Wielokrotnie wyróżniany i odznaczany, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.
     W rezerwie od 2008 r., aktualnie w stanie spoczynku. W tym roku wstąpił do ZŻWP i jest członkiem naszego Koła nr 10 w Kożuchowie.
   Z okazji wyboru na stanowisko Prezesa LZW ZŻWP, składamy Panu Generałowi serdeczne gratulacje oraz życzenia powodzenia w realizacji zadań związkowych po „ponownym powołaniu do służby”.

Zarząd i członkowie Koła nr 10
ZŻWP w Kożuchowie

 


 

 

 

PKW

podała wyniki

wyborów samorządowych


 

 

Wyniki z 16 województw. PO wygrywa z PIS.

 

 

PO - 8 województw;
     PiS - 6 województw;
     PSL - 2 województwa.
  

Po prawie tygodniu Państwowej Komisji Wyborczej udało się wreszcie ustalić ostateczne wyniki wyborów samorządowych.
  Na poziomie sejmików wojewódzkich nie wygrało ich jednak Prawo i Sprawiedliwość, jak sugerowały to badania exit poll.

Najwięcej mandatów w sejmikach zdobywa Platforma Obywatelska. Potwierdza się też, że silną pozycję w regionach zagwarantowało sobie Polskie Stronnictwo Ludowe, które zajmuje trzecią lokatę.

Państwowa Komisja Wyborcza potwierdziła, że Platforma Obywatelska wygrała w ośmiu województwach: pomorskim, zachodnio-pomorskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, wielkopolskim, dolnośląskim, śląskim i opolskim.

Prawo i Sprawiedliwość triumfuje natomiast w małopolskim, podkarpackim, lubelskim, łódzkim, podlaskim i mazowieckim.

Województwo świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie najchętniej głosowało na Polskie Stronnictwo Ludowe.

Wyniki procentowe w wyborach do sejmików przedstawiają się nastepująco: PSL zdobyło 23,68 proc, PiS: 26,85 proc., PO: 26,36 proc., SLD: 8,78 proc., Inne: 14,33 proc.

Taki stan rzeczy sprawił, że w skali kraju najwięcej, bo 179 mandatów w sejmikach wojewódzkich otrzymuje Platforma. Przedstawiciele PiS obsadzają 171 miejsc, ludowcy 157. W sejmikach znajdzie się też 28 radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Pozostałe z 555 miejsc zagwarantowały sobie komitety lokalne.

PKW poinformowała także, iż głosów nieważnych w skali całego kraju padło 9, 76 proc.

Przewodniczący Komisji Stefan Jaworski oficjalnie przeprosił również za wydłużający się proces liczenia głosów, który wymusiła awaria systemu informatycznego PKW.

 


 

 


 

WAŻNY KOMUNIKAT!

WARUNKI PRENUMERATY

"GWiR" na 2015 r.

 

OD WYDAWCY!


SZANOWNI PRENUMERATORZY, CZYTELNICY I SYMPATYCY
„GŁOSU WETERANA I REZERWISTY”

 

Informujemy, że ze względów oszczędnościowych, "Kompendium Weterana i Rezerwisty' na 2015 rok będzie wydany w ograniczonym nakładzie.

Cena prenumeraty pozostaje nie zmieniona i wynosi 11 zł. Zamówienia będą realizowane wg kolejności zgłoszeń.

 

Spółka VETS&ARMY jako wydawca naszego miesięcznika, od czterech lat czyni wysiłki w celu utrzymania na rynku wydawniczym „GWiR” - mimo ogromnych trudności ekonomiczno-finansowych, dotyczących jego wydawania. Wszystkie działania podejmowane przez spółkę i redakcję służą zapewnieniu ciągłości wydawania naszego związkowego miesięcznika, którego jednostkowy koszt od 2004 roku nie ulega zmianie, mimo ogromnego wzrostu cen (papier, druk i usługi pocztowe wzrosły w porównaniu do 2004 roku o ponad 80%).
   

Prenumerata roczna wydania tradycyjnego

„GŁOSU WETERANA I REZERWISTY”:

Indywidualna - 84 zł. (od 1 - 4 egz.).

Zbiorowa - 78 zł. (5 egz. i powyżej).

 

 

 

Wydanie elektroniczne  „GWiR” - 30 zł

 

Jednocześnie informujemy, że

"KOMPENDIUM WETERANA I REZERWISTY  2015"

kosztuje 11 zł (1  egz.).

 
Szanowni Czytelnicy i Internauci!

W związku z bardzo licznymi kłopotami związanymi z prenumeratą i dystrybucją „Głosu Weterana i Rezerwisty” (wersji tradycyjnej i elektronicznej) oraz KOMPENDIUM WETERANA I REZERWISTY, przypominamy, że prenumeratą, wydawaniem oraz dystrybucją w/w wydawnictw zajmuje się tylko Spółka „VETS&ARMY” a nie Zarząd Główny ZŻWP.

Wszelkie opłaty dotyczące prenumeraty naszych wydawnictw należy kierować tylko na niżej podany adres i konto bankowe:

 

VETS & ARMY Sp. z o.o.

ul. 11 Listopada 17/19 bl. 1, 03-446 Warszawa

Konto bankowe: Bank Gospodarki Żywnościowej Spółka Akcyjna

ul. Kasprzaka 10/16, 01-211 Warszawa;

nr: 46 2030 0045 1110 0000 0170 6380
    

 

Odpowiedzialny za kolportaż „Głosu Weterana i Rezerwisty”

ppłk Stanisław KORDOWSKI tel. 600 247 095

 

Odpowiedzialny za elektroniczne wydanie „Głosu Weterana i Rezerwisty”

płk Miłosz BIAŁY tel. 727 008 004

 

Z poważaniem
Zarząd Spółki Vets&Army

 


 

Premiera książki

„SZPIEG CIA

W POLSKIM SZTABIE GENERALNYM”

O Ryszardzie Kuklińskim

bliżej prawdy

 

13 marca 2014 roku w budynku księgarni Wydawnictwa Bellona przy ulicy Grzybowskiej 77 w Warszawie z okazji premiery książki „SZPIEG CIA W POLSKIM SZTABIE GENERALNYM” odbyło się spotkanie z jej autorem, gen. dyw. dr. Franciszkiem Puchałą. Wzięło w nim udział ponad 400 osób. Promocję prowadził gen. bryg. Marek Dukaczewski.
    Książka „SZPIEG CIA W POLSKIM SZTABIE GENERALNYM”, która miała swoją premierę tydzień wcześniej - 6 marca 2014 roku, wywołała spore zainteresowanie i kontrowersje. Od lat nie milkną spory na temat decyzji, jaką podjął Ryszard Kukliński udostępniając tajne dokumenty CIA. Publikacja autorstwa gen. Puchały odkryła szczegóły, które nie są powszechnie znane i których nie ukazuje film „Jack Strong”. Ujawnia ona również skomplikowane mechanizmy świata szpiegowskiego i przypomina o tym, że służby specjalne każdego państwa chronią do końca swoje najważniejsze tajemnice, więc całej historii o Pułkowniku chyba nie poznamy nigdy.
    O tym, jak ważny jest to temat w życiu społeczeństwa polskiego, można było się przekonać po zakończeniu wystąpienia gen. Franciszka Puchały. W wielowątkowej dyskusji dominował głównie temat działania płk. Ryszarda Kuklińskiego jako żołnierza, który dwa razy składał przysięgę wojskową na wierność Ojczyźnie. Tak jak w społeczeństwie, były opinie oceniające Kuklińskiego, jako dezertera i ewidentnego zdrajcę oraz inne, niemal chwalące jego postawę.
    Waldemar Michalski, Dyrektor Marketingu Wydawnictwa Bellona twierdzi, że takiego sukcesu nie odniosła żadna promocja w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Po książki ustawiła się kolejka na kilkadziesiąt metrów i przez niecałą godzinę sprzedano kilkaset egzemplarzy.
    Wszyscy biorący udział w spotkaniu zostali do samego końca, później zaś prowadzili jeszcze długo rozmowy w mniejszych gronach.

Wydawnictwo Bellona

 

 

 

 

 

 

 


 

OPIEKA

SPECJALNA (PALIATYWNA)

W

ZWIĄZKU ŻOŁNIERZY

WOJSKA POLSKIEGO

 


 


 

         

1% podatku na rzecz

Związku Żołnierzy Wojska Polskiego -

organizacji pożytku publicznego

(OPP)

 

     Tą drogą pragniemy gorąco podziękować wszystkim naszym koleżankom i kolegom, przyjaciołom i sympatykom, którzy przekazali 1% podatku na rzecz naszego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Ten wielki gest świadczy o tym, że wspieracie naszą organizację.
  

Z wyrazami szacunku

Zarząd Główny ZŻWP


Pamiętaj !!!

Przekazując 1% swojego podatku dla ZŻWP realnie nie straciłeś żadnych pieniędzy. Musiałeś i tak oddać państwu należny podatek, włącznie z  tym 1%. W ten sposób tylko wskazałeś na co mają zostać wykorzystane te pieniądze. Jeśli tego nie zrobiłeś państwo samo zadecydowało na co przeznaczyć twój 1%. Dlatego warto było mieć wpływ (choćby 1%-owy) na to, jak zostanie wykorzystany twój podatek.

Serdecznie dziękujemy !!!