Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres tymczasowy Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000, + 48 727 008 001, + 48 727 008 105

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Aktualności

Obchody Święta Wojska Polskiego na Wybrzeżu

Wprawdzie Święto Wojska Polskiego wypada 15 sierpnia, ale gdańskie - skromne od wielu już lat - obchody odbyły się w 12 sierpnia 2016 r. przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Organizatorem uroczystości, oprócz Garnizonu Gdańsk, były władze Miasta Gdańska, Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego oraz Związek Piłsudczyków RP.

Czytaj więcej »

ŻOŁNIERZE WYKLUCZENI

Szczególnie interesujący jest nr 32 „Przeglądu” z dnia 8 - 15 sierpnia 2016 r.
   W dziale „Kraj” na stronie 23 zamieszczony jest artykuł pn. „ŻOŁNIERZE WYKLUCZENI” w którym przedstawiono problematykę dotyczącą finansowania przez Ministerstwo Obrony Narodowej tylko tych stowarzyszeń żołnierzy, które są bliskie ideowo ministrowi ON.
    Krzysztof Pilawski w dziale „Opinie” na stronach 12 - 13 przedstawia a artykule pn. „Morawiecki odkrywa karty” zarysy planu wicepremiera Morawieckiego, który ma niewiele wspólnego z wizją PIS.

Zapraszamy do lektury. Musisz przeczytać!

Czytaj więcej »

DZIEŃ SZCZEGÓLNY I BARDZO SZLACHETNY!!!

W dniu 2 sierpnia 2016 r. Zarząd koła nr 1 ZŻWP ze Słupska zorganizował dzień odwiedzin członków koła, którym stan zdrowia nie pozwala na czynne uczestnictwo w życiu koła.

Czytaj więcej »

Strategia zmian w ochronie zdrowia

Dostęp do świadczeń zdrowotnych w publicznym systemie ochrony zdrowia będzie uprawnieniem wszystkich obywateli potrzebujących pomocy - zapowiedział 26 lipca 2016 r. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł, który przedstawił rządowi „strategię zmian systemu ochrony zdrowia”.

Czytaj więcej »

„PORADNIK CEREMONIALNY”

Z okazji 35-lecia powstania Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Zarząd Główny wprowadza do wykorzystywania niezwykle wartościowe wydawnictwo pn. „Poradnik Ceremonialny”.
    Zacząć można od tematu książki, trzeba bowiem podkreślić, że wydany przez Zarząd Główny Związku Żołnierzy Wojska Polskiego „Poradnik Ceremonialny” opisuje nie tylko zasady symboliczne obowiązujące w Rzeczypospolitej Polskiej i Siłach Zbrojnych RP, ale też cały ceremoniał i etykietę stosowaną w Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. „Poradnik Ceremonialny” jest więc prawdziwą kopalnią wiedzy dla wszystkich, którzy będą musieli praktycznie postępować w czasie organizowanych uroczystości związkowych, kombatanckich  i  patriotycznych,  spotkań okolicznościowych,  a  także  uroczystości szkolnych.  Może  być  także bardzo  pomocny  w  procesie patriotycznego wychowania dzieci i młodzieży oraz powinien zainteresować osoby, które pasjonują się sztuką ceremonialną i jej historią.
 

Czytaj więcej »

Członek ZŻWP ppor. rez. mgr Piotr Paczóski - Zastępcą Prezydenta Jeleniej Góry

29 czerwca 2016 roku jest dniem szczególnym dla Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Jeleniej Górze. Członek jeleniogórskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego ppor. rez. mgr Piotr Paczóski objął stanowisko Zastępcy Prezydenta Miasta Jelenia Góra.
    W wyniku porozumienia Komitetu Razem Zmieniamy Jelenią Górę, SLD i części radnych PO przyjęto strategię dla Jeleniej Góry. W celu sprawnego realizowania tej strategii na stanowisko zastępcy prezydenta został powołany członek Związku Żołnierzy WP w Jeleniej Górze ppor. rez. mgr Piotr Paczóski. Będzie odpowiadał za sprawy społeczne, oświatę, kulturę, sport i politykę mieszkaniową.
 

Czytaj więcej »

Szczyt NATO w Warszawie. Zapadła decyzja o wzmocnieniu obecności na wschodzie Sojuszu

Szczyt NATO w Warszawie został oficjalnie otwarty w dniu 8 lipca 2016 r. Ceremonia powitania uczestników przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga odbyła się na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie.
    - Przywódcy państw NATO podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich - poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.
 

Czytaj więcej »

Marek Lasota: ​Z upodobaniem celebrujemy klęski

- Historia to dla nas powszechnie zbiór mitów i tego, co heroiczne. Najczęściej patrzymy na dzieje przez pryzmat rzezi i zwycięstw. W Polsce z upodobaniem celebrujemy też klęski - zwraca uwagę dr Marek Lasota.
     Dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej uczestniczył w panelu na temat wspólnej historii Europy podczas zorganizowanej w dniach 12-13 maja 2016 r. w Oświęcimiu III Międzynarodowej konferencji Europa wobec wyzwań XXI wieku „Europejczyk/Europejka - czyli kto?”.

Czytaj więcej »

XV Weekend Weterana i Rezerwisty oraz IX Spotkanie Sympatyków 36 pa

Zarząd Rejonowy Związku Żołnierzy WP w Słupsku, w dniach  4-6 listopada 2016 r. na bazie Ośrodka Wczasowo-Rehabilitacyjnego „ARKA” w Jarosławcu, ul. Bałtycka 103 - organizuje wspólne spotkanie integracyjne:
                                    - „XV Weekend Weterana i Rezerwisty”;
                                    - „IX Spotkanie Sympatyków 36 pa”.

 

Czytaj więcej »

SPIRALA ZŁYCH ZMIAN

Od kilku miesięcy jesteśmy świadkami tzw. „dobrej zmiany”. Polega ona na zawłaszczaniu państwa przez partię rządzącą. Przykładów tego zawłaszczania jest bardzo wiele np. sparaliżowanie pracy Trybunału Konstytucyjnego, całkowite przejęcie mediów publicznych, zmiany w ustawie o służbie cywilnej, wprowadzenie nowych przepisów dotyczących inwigilacji, zmiany w prokuraturze i wiele innych.
    Jednym z przykładów tej „dobrej zmiany” jest wypowiedzenie 5 lutego 2016 roku przez Ministra Obrony Narodowej w trybie jednostronnym i natychmiastowym  porozumień o współpracy ze Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego i  Klubem Generałów Wojska Polskiego.
   Jednocześnie minister zabronił  podległym instytucjom i jednostkom realizowania  jakichkolwiek  przedsięwzięć wspólnie z naszymi stowarzyszeniami, w tym zawartymi w planach 2016 roku.
 

Czytaj więcej »