Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres tymczasowy Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000, + 48 727 008 001, + 48 727 008 105

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Aktualności

35 lat Koła nr 20 ZŻWP im. Ziemi Kołobrzeskiej w Ustroniu Morskim

24 września 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Ustroniu Morskim miała miejsce patriotyczna uroczystość z okazji jubileuszu 35. rocznicy powstania Koła nr 20 im. Ziemi Kołobrzeskiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Ustroniu Morskim. Uroczystość dla członków koła była szczególnie podniosła, ponieważ wiązała się z aktem szczególnej wagi, jakim jest akt wręczenia sztandaru dla Koła ufundowanego przez społeczeństwo Gminy Ustronie Morskie. Dla społeczeństwa - lekcją patriotyzmu oraz dobrą zabawą na Żołnierskim Pikniku Rodzinnym.
 

Czytaj więcej »

RENOWACJA POMNIKA ŻOŁNIERZY II ARMII WP

W Strzelcach Krajeńskich znajduje się pomnik przy Alei Wolności poświęcony żołnierzom II Armii Wojska Polskiego. Pomnik odsłonięto 12 października 1978 r. z okazji XXXV rocznicy LWP i bitwy pod Lenino. Betonowa rzeźba przedstawia postacie dwóch żołnierzy. Na cokole umieszczono tablicę z inskrypcją ,,Chwała żołnierzom II Armii Wojska Polskiego walczącym o powrót Ziemi Piastowskiej do Macierzy”.
    Stowarzyszenie „Kursk” pragnie dokonać remontu pomnika. Tą drogą zwraca się również o rozpropagowanie akcji i wsparcie finansowe.

Czytaj więcej »

POZNAŃ MA NOWEGO RADNEGO

Miło nam donieść, że nasz kolega związkowy, członek Zarządu Głównego ZŻWP, działacz z Głuszyny, Henryk Kania oficjalnie został miejskim radnym i złożył ślubowanie. W ławach urzędu miasta zajął miejsce Tomasza Lewandowskiego, który został zastępcą prezydenta Poznania.
 

Czytaj więcej »

Lista leków 75+. Od 1 września 2016 r. bezpłatne leki dla seniorów i nowa lista leków refundowanych

Każdy, kto ukończył 75 lat, ma od 1 września 2016 r. prawo do bezpłatnych leków, które znalazły się na liście ogłoszonej przez ministra zdrowia.

Wynika to obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 19 sierpnia 2016 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia poz. 79 z dnia 19 sierpnia 2016 r.).

Na liście bezpłatnych leków znalazło się ponad 1,1 tys. preparatów. Głównie są to środki pomocne przy leczeniu chorób wieku podeszłego.

Czytaj więcej »

Wielki sukces członków Klubu Imprez na Orientację przy Zespole Szkół Leśnych w Goraju podczas 23. Mistrzostw Europy Leśników EFOL w Szwecji w biegach na orientację

W dniach 15-20 sierpnia 2016 r. w Szwecji, w miejscowości Ahus rozegrane zostały 23. Mistrzostwa Europy Leśników w biegach na orientację. W mistrzostwach udział wzięły drużyny z 13 państw: Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Polski, Szwajcarii, Szwecji, Węgier, Włoch. Do zawodów zgłoszono 266 zawodników. Rywalizowano w biegu sprinterskim, klasycznym długodystansowym (mistrzowskim) oraz sztafetowym. Nasi zawodnicy zdobyli łącznie 12 medali. Polskę reprezentowali uczniowie z Zespołu Szkół Leśnych w Goraju - 10 uczniów technikum leśnego oraz dwie uczennice ze szkół czarnkowskich.
 

Czytaj więcej »

PRZEGLĄD nr 33 z 2016 r.

Bardzo interesujący jest nr 33 „Przeglądu” z dnia 16 - 21 sierpnia 2016 r.
    W dziale „Wywiad” na stronach 8 - 11 zamieszczona jest rozmowa Roberta Walendziaka europoslem Januszem Zemke pn. „ARMIA WEDŁUG ANTONIEGO M.” w której poruszane są aktualne problemy dotyczące Ministerstwa Obrony Narodowej.
     Zaś Krzysztof Wasilewski w dziale „Historia” na stronach 20 - 25 przedstawia w artykule pn. „MORD NA GEN. ZAGÓRSKIM” niewyjaśnioną do chwili obecnej sprawę zniknięcia w 1927 r. gen. bryg. Włodzimierza Zagórskiego - szefa Departamentu Żeglugi Powietrznej.

Zapraszamy do lektury. Musisz przeczytać!

Czytaj więcej »

Obniżenie wieku emerytalnego. Ile to będzie kosztować i kto może stracić?

Wyższe podatki, spadek PKB i sporo mniej pieniędzy w portfelach przyszłych emerytów. To, zdaniem ekspertów, możliwe skutki obniżenia wieku emerytalnego. Stracą wszyscy, a spora część seniorów będzie mogła liczyć co najwyżej na minimalne świadczenia.
   Model przedstawiający możliwe skutki obniżenia wieku emerytalnego zaprezentowali ekonomiści z Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Głównej Handlowej, związani z ośrodkiem badawczym GRAPE, prowadzonym przez Fundację Adeptów i Miłośników Ekonomii. Wzięli oni pod uwagę m.in. podaż pracy, dostępność kapitału oraz to, jak dzielimy dochód pomiędzy konsumpcję i oszczędności.
 

Czytaj więcej »

ŚWIĘTO WOJSKA POLSKIEGO

15 sierpnia 2016 r. w Warszawie odbyły się centralne uroczystości z okazji święta Wojska Polskiego i 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej. W uroczystościach brali udział: Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda oraz minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.


Czytaj więcej »

Obchody Święta Wojska Polskiego na Wybrzeżu

Wprawdzie Święto Wojska Polskiego wypada 15 sierpnia, ale gdańskie - skromne od wielu już lat - obchody odbyły się w 12 sierpnia 2016 r. przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Organizatorem uroczystości, oprócz Garnizonu Gdańsk, były władze Miasta Gdańska, Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych Województwa Pomorskiego oraz Związek Piłsudczyków RP.

Czytaj więcej »

ŻOŁNIERZE WYKLUCZENI

Szczególnie interesujący jest nr 32 „Przeglądu” z dnia 8 - 15 sierpnia 2016 r.
   W dziale „Kraj” na stronie 23 zamieszczony jest artykuł pn. „ŻOŁNIERZE WYKLUCZENI” w którym przedstawiono problematykę dotyczącą finansowania przez Ministerstwo Obrony Narodowej tylko tych stowarzyszeń żołnierzy, które są bliskie ideowo ministrowi ON.
    Krzysztof Pilawski w dziale „Opinie” na stronach 12 - 13 przedstawia a artykule pn. „Morawiecki odkrywa karty” zarysy planu wicepremiera Morawieckiego, który ma niewiele wspólnego z wizją PIS.

Zapraszamy do lektury. Musisz przeczytać!

Czytaj więcej »