Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. 11 Listopada 17/19, 03-446 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Związek na co dzień

Zebranie członków Koła nr 7 w Inowrocławiu

W dniu 17 lutego 2025 r. Zarząd Koła zwołał zebranie, które odbyło się w Klubie 56 Bazy Lotniczej. Otwarcia zebrania dokonał Wiceprezes Koła Andrzej Dargacz, który powitał przybyłych członków, jak również zaproszonego Senatora RP Ryszarda Brejzę.
    Po przywitaniu członków i gościa, głos zabrał senator Ryszard Brejza, który opowiedział o funkcjonowaniu odrodzonego Senatu.

    Zgodnie z polską konstytucją, kandydatem na senatora może być obywatel polski mający prawo wyborcze, który najpóźniej w dniu wyborów kończy 30 lat. W senackich ławach zasiadają reprezentanci różnych zawodów. Choć do Senatu mogą kandydować osoby z dowolnym wykształceniem, to zwykle zasiadający w tej Izbie mają wyższe wykształcenie. Wielu senatorów miało doświadczenie w pracy samorządowej. Przynależność do Klubu parlamentarnego nie oznacza przynależności do partii. W Senacie XI kadencji zasiada 100 senatorów. Do Senatu XI kadencji wybrano 81 mężczyzn i 19 kobiet. Senat organizuje wiele seminariów i konferencji, których celem jest nagłaśnianie ważnych problemów społecznych czy politycznych. Najważniejszym obowiązkiem senatora jest udział w obradach Senatu, posiedzeniach komisji i innych organów Senatu, do których został powołany. Aby umożliwić senatorom wykonywanie ich obowiązków, prawo gwarantuje im odpowiednie warunki. Każdy senator ma prawo do utworzenia biura senatorskiego. Aby uniknąć konfliktów interesów senatorom nie wolno sprawować funkcji, których nie da się pogodzić ze sprawowaniem mandatu, np. nie mogą zasiadać w radach nadzorczych firm z udziałem Skarbu Państwa. Każdy senator ma obowiązek uczestniczenia w pracach przynajmniej jednej, ale nie więcej niż dwóch komisji senackiej. Ważnym uprawnieniem Senatu jest prawo do inicjatywy ustawodawczej. Praca senatora wymaga dużego zaangażowania. Uczestniczenie w obradach komisji i Senatu to tylko część obowiązków. Senatorowie są także zobowiązani do utrzymywania kontaktów z wyborcami. Nad ułatwieniem senatorowi sprawnego wykonywania ich obowiązków czuwa kancelaria senatu, dysponująca własnym budżetem i zespołem profesjonalnych i apolitycznych urzędników. Kontaktami z mediami zajmują się pracownicy Centrum Informacyjnego Senatu.
    W dalszej części zebrania przyjęto zasadnicze zamierzenia Zarządu Koła na 2025 rok, w tym między innymi: obrona godności i honoru żołnierza, przeciwstawianie się działaniom pozbawiających byłych żołnierzy należnych praw, zachowanie jedności i zwartości związku, utrzymywanie więzi organizacyjnych i koleżeńskich, upowszechnianie zagadnień obronności i bezpieczeństwa, utrwalanie pamięci historycznej, organizowanie pomocy socjalno-zdrowotnej dla potrzebujących, współdziałanie z organami samorządu terytorialnego, zacieśnienie współpracy ze środowiskami służb mundurowych w celu obrony praw nabytych, inspirowanie członków i sympatyków związku do aktywnego udziału w inicjatywach społecznych, przedstawianie w „GWiR” oraz stronach internetowych ZG i ZW osiągnięć koła wraz z jego działalnością.

Andrzej DARGACZ
  Mieczysław KAMIŃSKI - zdjęcia

 

« Powrót do listy