Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Związek na co dzień

60 - lecie jednostki śmigłowcowej w Inowrocławiu

Na lotnisku 56. Bazy Lotniczej w Inowrocławiu w dniu 20 maja 2023 roku obchodzono 60. Rocznicę powstania najstarszej jednostki śmigłowcowej w Polsce.
   Święto jednostki przypada na dzień 18 maja i nawiązuje do daty wydania pierwszego rozkazu organizacyjnego dowódcy 56. Pułku Śmigłowców.

    Obchody odbyły się na lotnisku w Latkowie koło Inowrocławia. Świętowanie rozpoczęło się uroczystym apelem i wręczeniem nowego sztandaru 56. Bazie Lotniczej ufundowanego przez społeczeństwo.
   Podczas święta odbył się również piknik lotniczy, pokazy dynamiczne na niebie i wystawa sprzętu. Oprócz pokazów lotniczych, można było z bliska zobaczyć maszyny znajdujące się na wyposażeniu jednostki. Oprócz tego, zaprezentowany został sprzęt jednostek wojskowych z całego kraju i zagranicy.
  W oficjalnych uroczystościach udział wzięli wojskowi, przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, samorządowcy, byli żołnierze jednostki z rodzinami oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy regionu.
   Podczas wydarzenia wręczone zostały także m.in. odznaczenia państwowe, a wszystko zakończone zostało koncertem Orkiestry Garnizonu Toruń oraz pokazem musztry wojskowej.
   Trzeba tu podkreślić, że 56. Baza Lotnicza jest chlubą Kujaw zachodnich nie tylko województwa Kujawsko-pomorskiego ale i chlubą polskiej armii.

Andrzej DARGACZ
Dominik FIJAŁKOWSKI  zdjęcia

 

« Powrót do listy