Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Związek na co dzień

Święto Szkoły Podstawowej im.gen. Władysława Sikorskiego w Parchaniu

Członkowie Koła nr 7 w Inowrocławiu uczestniczyli w dniu 19 maja 2023 roku w obchodach Święta Szkoły Podstawowej w Parchaniu w 80. rocznicę śmierci patrona szkoły.
   Rok 2023 w powiecie inowrocławskim ogłoszony został Rokiem generała Władysława Sikorskiego, który jest patronem szkoły.
   Trzeba wspomnieć, że generał Sikorski w latach 1923 - 1939 mieszkał w Parchaniu, gdzie posiadał dworek i 50 - hektarowy majątek. To właśnie z Parchania wyruszył na wojnę, z której już nie powrócił.

   Uroczystość z okazji Święta Szkoły Podstawowej im. gen. Władysława Sikorskiego rozpoczęła msza św. w  parchańskim  kościele, w tym samym w którym związek małżeński zawarła córka gen.Sikorskiego.
   Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod kamień, upamiętniający gen. Sikorskiego, który znajduje się w centralnym punkcie Parchania.
   Tam powitano licznych gości wśród których byli posłowie Magdalena Łośko, Piotr Król i Dariusz Kurzawa. Przybyła starosta Wiesława Pawłowska, przedstawiciele wojewody, wojska, gminy i stowarzyszeń.
   Z programem artystycznym poświęconym generałowi wystąpili uczniowie szkoły. Po występie, pod pomnikiem delegacje złożyły wieńce i  wiązanki kwiatów. W szkole odbyły się konkursy. Był też okolicznościowy tort.

Andrzej DARGACZ
Dominik FIAŁKOWSKI

 

« Powrót do listy