Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Związek na co dzień

Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Inowrocławiu

Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości członkowie koła nr 7 i 14  ZŻWP w Inowrocławiu rozpoczęli  już w dniu 10 listopada 2022 r.
   Obchody rozpoczęły się uroczystym apelem z okazji święta niepodległości w Szkole Podstawowej nr 8 im. 4 Kujawskiego Pułku Artylerii Lekkiej.
    Dzień 11 listopada 2018 roku, to szczególna data w polskiej historii, w tym dniu naród polski, który przez 123 lata był pozbawiony wolności i własnego państwa, odzyskał niepodległość.
   Wreszcie na mapach Europy pojawiło się nazwa „Polska” pod którą kryło się samodzielne państwo z własnymi granicami.
Członkowie związku, zaproszeni goście po serdecznym powitaniu wszystkich zgromadzonych na corocznym, uroczystym apelu wysłuchali i obejrzeli inscenizację słowno-muzyczną, pod tytułem „Powtórka z historii Polski” w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 8.

W dalszej części spotkania okazją było wręczenie nagród dla młodzieży szkolnej biorących  udział w  konkursach: VI Konkursu Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej.
   Jury oceniało wykonawców pod względem doboru repertuaru, interpretacji utworów, wrażenia i ogólnego wyrazu artystycznego, muzykalności  i warunków głosowych.

Jury przyznało następujące miejsca:
     I - Maria Felerska z SP-9
     II - Lilianna Ignaczak z SP-16
     III - Wiktoria Kaczalska z SP-4
    Przyznano również wyróżnienia dla Wirginii Chalińskiej z SPI oraz Mai Golińskiej z SP-8.

W konkursie wiedzy o patronie szkoły Jury przyznało następujące miejsca:
     I - Dominice Fedorowicz z SP-8
     II - Nadii Dybowskiej z SP-8
     III - Martynie Lewandowskiej z SP-8.

Nagrody i wyróżnienia wręczyli zwycięzcom Prezes Kola nr 7 ppłk pil. w st. spocz. Lech Murawski oraz Zastępca Prezydenta Miasta Inowrocławia Wojciech Piniewski.
    Spotkanie w szkole było też okazją wręczenia podziękowań dla Roberta Kapeji oraz Wojciecha Dahm za wspieranie działań statutowych związku oraz ufundowanie nagród.

W dniu 11 listopada 2022 r. członkowie kół w dalszym ciągu obchodzili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, które rozpoczęły się tradycyjnie od mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie. Następnie odbył się przemarsz ulicą Biskupa Antoniego Laubitza, przez Rondo Solidarności pod pomnik Powstańców Wielkopolskich. Tam odbyła się manifestacja patriotyczna. Odśpiewano hymn narodowy, oddano salwę honorową, a delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem.

Andrzej DARGACZ - rzecznik Kola nr 7
Mieczysław KAMIŃSKI - zdjęcia

 

« Powrót do listy