Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Związek na co dzień

Święto 4 Pomorskiego Pułku Desantowego z Lęborka

23 września 2022 r. obchodziliśmy 55 - rocznicę Święta 4 Pomorskiego Pułku Desantowego z Lęborka. Zgodnie z rozkazem nr 07/MON z 04 maja 1967 r. w sprawie przekazania jednostkom wojskowym historycznych nazw i numerów oddziałów frontowych oraz ustanowienia dorocznych świąt jednostek (Dz. Roz. Tjn. MON Nr 5, poz. 21) 79 pułkowi desantowemu przywrócono historyczną nazwę i numer z okresu wojny „4 Pomorski”, który od tej pory kontynuował tradycje 4 Pomorskiego Pułku Czołgów Ciężkich.
4 Pomorski Pułk Desantowy wchodził w skład 7 Łużyckiej Dywizji Desantowej, stacjonował w garnizonie Lębork. Dzisiaj byli żołnierze i pracownicy 4 Pomorskiego Pułku Desantowego zrzeszeni w Kole nr 6 ZŻWP w Lęborku kontynuują tradycje jednostki.

Uroczystości tego dnia rozpoczęły się Mszą Św. w Kościele Garnizonowym na terenie jednostki, odprawioną w intencji byłych żołnierzy i weteranów pułku. Piękne Słowo Boże wygłosił Ks. por. Łukasz Siedlecki. W Mszy Św. uczestniczyli: poczet sztandarowy Koła nr 6 ZŻWP i jego członkowie, władze Lęborka, przedstawiciele: Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków Niebieskich Beretów, Lęborskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz parafianie.
    Po mszy złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze pod pamiątkową tablicą w kościele oraz pod Pomnikiem - Czołgiem na terenie jednostki. Po części oficjalnej uroczystości udaliśmy się do pobliskiej Restauracji „Leśny Staw” na poczęstunek i zabawę integracyjną z okazji święta.
    Zabawa integracyjna z okazji 55-rocznicy Święta 4 Pomorskiego Pułku Desantowego w Restauracji „Leśny Staw” była szczególna pod wieloma względami. Po blisko trzyletniej izolacji spowodowanej pandemią covid 19 i jej skutkami, nasze lęborskie środowiska ponownie mogły się spotkać.
    Imprezę otworzyli: Prezes Koła nr 6 ZŻWP Andrzej Dyktyński oraz Wiceprezes Henryk Dąbrowski przedstawiając krótki rys historyczny 4 Pomorskiego Pułku Desantowego w Lęborku.
   Piękne życzenia i upominki od Burmistrza Miasta Lęborka Pana Witolda Namyślaka, Starościny Pani Alicji Zajączkowskiej i Prezes LUTW Pani Elżbiety Godderis dopełniły całości.
    Wspólne odśpiewanie hymnu ZŻWP autorstwa Jana Chojnackiego pt. „To przecież nie tak dawno” - wprowadziło nas w muzyczny nastrój.
    Zabawa rozpoczęła się na dobre. Na parkiecie wirowały pary i kręciły się kółeczka w rytm piosenek w wykonaniu sympatycznego Wojtka Krupskiego. Nie zabrakło tanecznych gadżetów, śpiewu na trzy mikrofony, pięknych dedykacji i biesiady przy stole … piosenka pt. „Tu jest Twoje miejsce” w wykonaniu całej grupy niewątpliwie długo pozostanie w naszej pamięci.
    Gwoździem imprezy byli szacowni Jubilaci - członkowie naszego Koła - Halina Kłos, Krystyna Mikołajczyk i Ryszard Kazanecki, którzy obchodzili swoje kolejne urodziny. Smaczne jedzonko, wspaniała muzyka, liczne toasty i miła obsługa lokalu wprowadziły nas w szampański nastrój. Na wieczną pamiątkę tego wydarzenia uczestnicy pozostawili ciepłe słowa w Kronice naszego Koła.
    Serdecznie dziękujemy kolegom fotografom: Ryszardowi Kazaneckiemu oraz Zbigniewowi Junikowi za piękne zdjęcia z całej uroczystości.

                                          Tekst: Anna OSOWSKA
Koło nr 6 ZŻWP Lębork

 

« Powrót do listy