Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

CZŁOWIEK ROKU ZWIĄZKU 2019

 

 

 ppłk Stanisław KOZIOŁ

 

Na wniosek Prezydium Zarządu Głównego oraz w uznaniu zasług w realizacji celów ZŻWP wyróżniono ppłk. Stanisława Kozioła tytułem „Człowiek Roku Związku 2019″.

 

Ppłk Stanisław Kozioł urodził się w dniu 8 lipca 1953 r. Jest absolwentem Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej w Pile.  Do Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy Wojska Polskiego wstąpił w 2001 r. Członek Koła nr 5 w Busku Zdroju. Przez dwie ostatnie kadencje pełni funkcję Prezesa Zarządu Koła. Jest członkiem Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Kielcach.
    Poza działalnością związkową pełni wiele funkcji społecznych. Był członkiem założycielem Organizacji Społeczno-Wychowawczej „Strzelec” w Kielcach. Jest honorowym prezesem i członkiem założycielem Stowarzyszenia Żołnierzy i Sympatyków 4 Pułku. Jest członkiem Kapituły „Wolność, Równość, Niepodległość” organizującej coroczne obchody kolejnych rocznic wybuchu powstania styczniowego (Suchedniów, Bodzentyn, Szydłowiec), a także Przewodniczącym Stowarzyszenia Służb Mundurowych.
    Od trzech kadencji jest sołtysem wsi Bronina. Organizuje coroczne obchody rocznicy bitwy pod Broniną. Dzięki jego wysiłkom w dniu 7 września 2019 r. w Broninie odsunięto pomnik poświęcony „Bohaterom poległym w latach 1939-1945”
    W 2019 r. Rada Miasta i Gminy Busko Zdrój wyróżniły go tytułem „Sołtys roku 2019” Otrzymaną nagrodę pieniężną przeznaczył na budowę pomnika w Broninie. Współpracuje z wieloma organizacjami społecznymi i młodzieżowymi.
   Jest pomysłodawcą i twórcą „Pierścienia Złotego Orła”, nadawanego zasłużonym członkom Koła nr 5 oraz jego sympatykom.
    Jest autorem i współautorem artykułów do lokalnej prasy „Tygodnik Ponidzia”, kieleckiego „Echa”. Udzielił wiele wywiadów dla radia Kielce oraz telewizji internetowej „Ponidzie” w Busku Zdroju.
  Za zasługi w działalności związkowej i społecznej odznaczony wieloma odznaczeniami związkowymi w tym Złotym Krzyżem Związku z Gwiazdą.