Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Kącik artystów i hobbystów

DZIEŃ ZWYCIĘSTWA W NUMIZMATYCE

W maju br. będziemy obchodzić swoiste triduum Dnia Zwycięstwa, bowiem zdania na temat daty zakończenia II wojny światowej w Europie są podzielone.  W dniu 7 maja 1945 roku we francuskim Reims, w imieniu władz niemieckich gen. Jodl oraz adm. Friedeburg podpisali akt kapitulacji, tyle że miał on charakter częściowy, bowiem w tej odsłonie Niemcy skapitulowały jedynie przed mocarstwami zachodnimi. Kolejnego dnia, na wyraźne żądanie strony radzieckiej, o godzinie 22.30 i m.in. przed marszałkiem Żukowem, ponowny akt kapitulacji Niemiec podpisał feldmarszałek Keitel. Ze względu jednak na dwugodzinną różnicę czasową, w Moskwie był to już dzień 9 maja i w całym Bloku Wschodnim przyjęto tę datę jako Dzień Zwycięstwa.
   Wysiłek żołnierzy 1 i 2 Armii Wojska Polskiego w przełamaniu Wału Pomorskiego, przekroczeniu Odry i Nysy Łużyckiej oraz w zdobyciu Berlina stał się tematem dla wielu ludzi kultury i sztuki, ale nie tylko.

W 1975 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu srebrną monetę o nominale 200 zł, upamiętniającą 30. Rocznicę Zwycięstwa nad Faszyzmem.

 

 

Dwadzieścia lat później, już w nowej rzeczywistości ustrojowej,  Mennica Polska wybiła w srebrze dziesięciozłotową monetę ku czci wszystkich żołnierzy polskich walczących na frontach II wojny światowej. Na rewersie wskazano, iż uwieńczeniem ich bohaterstwa stał się Berlin w 1945 roku, niezależnie od tego z której strony do niego dotarli.

 

 

W latach następnych data 9 maja coraz bardziej uwierała wielu polityków i historyków
w naszym kraju. Zaczęto więc dryfować na modłę amerykańską ku rocznicy zakończenia działań wojennych na Pacyfiku. Zapewne był to również dobry czas dla decydentów  by Dzień Zwycięstwa w kontekście europejskim przenieść z 9 na 8 maja, podkreślając tym samym identyfikację Polski z Europą Zachodnią.
     Od zakończenia II wojny światowej w Europie upłynęły jeszcze cztery miesiące zanim całkowicie ustały działania wojenne na świecie.  W dniu 2 września 1945 roku cesarz Japonii Hirohito, na pokładzie pancernika „Missouri” w Zatoce Tokijskiej, podpisał akt kapitulacji. II wojna światowa, z udziałem 72 państw, została zakończona.

Generalnie omawiany temat do roku 2005 nie był szczególnie uwieczniany na menniczych krążkach. Dopiero z okazji 60. Rocznicy Zakończenia II Wojny Światowej banki wielu państw na świecie wydały monety okolicznościowe. Takim przykładem są:

POLSKA:
- 2 zł w stopie nordic gold

 

 

- 200 zł w złocie

 

   

 

Ukraina – 20 hrywien, w srebrze, z hologramem w kształcie gwiazdy

 

    

 

Francja :
- 1,5 Euro w srebrze

 

    

 

- 10 i 100 Euro w złocie

 

    

 

Holandia – 5 Euro w srebrze:

 

    

 

Włochy –  10 Euro w srebrze:

 

    

 

Niestety, po zmianie ustrojowej Polski szlak bojowy 1 i 2 Armii WP stał się solą w oku dla większości polityków i decydentów różnych szczebli. Ich alergia na tym tle  dotknęła również flagi biało czerwonej na murach Berlina, zatkniętej przez polskich żołnierzy znad Oki w maju 1945 roku. Wprawdzie co roku polskie media serwują  nam relacje o obchodach zakończenia II wojny światowej, ale nie z Warszawy tylko z innych stolic, np. z Moskwy, Paryża czy Londynu. W Warszawie od wielu lat Dzień Zwycięstwa jest marginalizowany, ponieważ żołnierze spod Lenino nie pasują do obecnie pisanej historii Polski, zaś tych spod Monte Cassino nie było na Bramie Brandenburskiej.   
     Na szczęście środowiska byłych żołnierzy WP dokładają wszelkich starań by krew przelana przez polskiego żołnierza na szlaku bojowym od Lenino do Berlina nie poszła w zapomnienie, w myśl hasła przewodniego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego – „Zawsze Wierni Ojczyźnie”.

Płk rez. Ryszard CIEŚLAK

 

« Powrót do listy