Strona główna
Aktualności
SPOTKANIE ŚWIĄTECZNO NOWOROCZNE MAŁOPOLSKIEGO ZARZĄDU WOJEWÓDZKIEGO I DZIEŃ PAMIĘCI O POLEGŁYCH I ZMARŁYCH W MISJACH WOJSKOWYCH W TARNOWIE
Aktualności
SPOTKANIE ŚWIĄTECZNO NOWOROCZNE MAŁOPOLSKIEGO ZARZĄDU WOJEWÓDZKIEGO I DZIEŃ PAMIĘCI O POLEGŁYCH I ZMARŁYCH W MISJACH WOJSKOWYCH W TARNOWIE
W dniu 16 grudnia 2025 r. Małopolski Zarząd Wojewódzki ZŻWP, zorganizował w gościnnych salach Klubu 2. Polskiego Korpusu, spotkanie świąteczno noworoczne z udziałem zarządów i prezesów kół MZW, przedstawicieli stowarzyszeń kombatanckich garnizonu Kraków i Małopolski oraz przedstawicieli Związku Polskich Spadochroniarzy, Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, z prezesem, płk. pil. Stanisławem Wojdyło, Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ z prezesem płk. Zygmuntem Siudakiem, delegacją Stowarzyszenia Uczestników Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Rejonu Tarnowskiego pod przewodnictwem prezesa Zbigniewa Burnata, przedstawicieli ZR ZŻWP z Bielska Białej. Władze rządowe Województwa Małopolski reprezentował Wicewojewoda Ryszard Śmiałek, Dowództwa Garnizonu - gen. bryg. Piotr Waniek z delegacją oficerów i gen. bryg. Jerzy Jankowski z DKWS.
Wyjątkowymi gośćmi byli pani Aneta Bogacka Karcz, dyrektor Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych - Oddział Małopolski, prezes Krak Bussinesu Krzysztof Karcz Bogacki oraz wielokrotny mistrz polski w sportach wodnych Tadeusz Leńko. Przybyli również przedstawiciele środowiska akademickiego Krakowa, Bractwa Kurkowego i Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej. Nasze zaproszenie przyjęli wyjątkowi artyści scen Krakowskich pani Ewa Natalia Dziekan, Dorota Wawryszczuk i Leon Zdzisław Pokorski OFM, którzy przygotowali wspaniały świąteczny program poetycko muzyczny, opracowany na podstawie poezji O. Leona Pokorskiego. Spotkaniu towarzyszyły wernisaż prac malarskich pani Ewy Dziekan i religijno patriotyczna wystawa rzeźby pana Kazimierza Bliźniaka, współpracującego z kołem ZŻWP nr 14 „Szarotka” z Wadowic.
Spotkanie rozpoczął prezes MZW ZŻWP płk Marek Kołacz witając gości honorowych, przekazał życzenia świąteczno noworoczne, a następnie podziękował prezesom kół, kolegom, wszystkim zaangażowanym w działalność MZW ZZWP oraz zaproszonym gościom, za działalność związkową, pracę na rzecz rozwijania integracji stowarzyszeń kombatanckich i wsparcie udzielane w okresie czteroletniej kadencji zarządu związku. Symbolicznie podziękowano i wyróżniono: Wojewodę Małopolskiego, pana Ryszarda Śmiałka - honorową oficerska ciupagą podhalańską, medalami przyznanymi przez prezesa ZŻWP dla: przedstawiciela Dowództwa Garnizonu - gen. Piotr Waniek, dyrektor ZSO pani Anna Klatt, panu Krzysztofowi Karcz-Bogacki, prezesowi Stowarzyszenia UMPiS z Tarnowa Zbigniewowi Burnat i panu Krzysztofowi Kowalskiemu. Po części oficjalnej przedstawiony został artystyczny program świąteczny, poetycko muzyczny, który wzbudził podziw i aplauz widzów, a następnie uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na wernisaż prac malarskich i wystawę rzeźby. Spotkanie zakończyło się łamaniem opłatkiem i poczęstunkiem przygotowanym przez firmę Sekret Smaków z Krakowa i pana Krzysztofa Kowalskiego ze Skrzyszowa, za co bardzo dziękujemy. Bez wsparcia „Ludzi dobrej woli i otwartego serca” nasza działalność byłaby znacznie skromniejsza.
Listy do uczestników spotkania skierowali: Wicepremier, Minister Obrony Narodowej pan Władysław Kosiniak Kamysz z życzeniami świąteczno noworocznymi i Wiceminister ON pan Stanisław Wziątek z podziękowaniami za dotychczasowa współprace i życzeniami dalszego rozwijania działalności patriotyczno wojskowej.
W dniu 20 grudnia 2025 r. Stowarzyszenie Uczestników Misji Pokojowych i Stabilizacyjnych z Tarnowa, kierowane przez prezesa Zbigniewa Burnata, zorganizowało podniosłą, patriotyczną uroczystość poświęconą weteranom i związaną z Dniem Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa, ustanowionym na pamiątkę tragicznego wydarzenia z 2011 roku, kiedy w Afganistanie zginęło pięciu polskich żołnierzy. Jest to dzień poświęcony pamięci wszystkich polskich żołnierzy i pracowników wojska, którzy oddali życie i poświęcili zdrowie podczas służby poza granicami kraju, a obchody mają charakter państwowy również lokalny. W uroczystość uczestniczyli żołnierze, uczestnicy działań poza granicami kraju, kombatanci i weterani misji pokojowych i stabilizacyjnych, oraz zaproszeni goście przedstawiciele, władz rządowych i samorządowych województwa i Powiatu Tarnowskiego, jednostek i instytucji wojskowych i służb mundurowych, sympatycy i rodziny. Związek Żołnierzy WP reprezentowała delegacja z prezesem Markiem Kołaczem, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, z płk. pil. Stanisławem Wojdyło i koledzy ze Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.
Prezes MZW ZŻWP wręczył odznaczenia przyznane przez prezesa ZŻWP, Krzyżem Komandorskim ZŻWP odznaczeni zostali, najbardziej zasłużeni przedstawiciele i sympatycy stowarzyszenia UMPiS, Krzysztof Kowalski i Stanisław Bojdo. Przedstawiciele władz lokalnych i samorządowych wyróżnieni zostali medalami lotniczymi przyznanymi przez SSLW RP.
Na pytania o przyszłą działalność, otrzymywane gratulacje i podziękowania, w których zaznaczano, że jest to koniec pewnego etapu, czyli czteroletniej kadencji - prezes MZW ZŻWP - odpowiedział „To nie jest koniec, ani nawet początek końca, ale można stwierdzić, że jest to Koniec Początku. Działalność którą się rozpoczęło nie można zatrzymać, bo straci się osiągnięte już rezultaty”.
Marek KOŁACZ


« Powrót do listy