27 wrzesnia 1331 - zwycięstwo wojsk polskich dowodzonych przez Władysława Łokietka nad wojskami krzyżackimi w bitwie pod Płowcami.
27.09.1605 r. - zwycięstwo wojsk polskich dowodzonych przez hetmana Jana Karola Chodkiewicza nad wojskami szwedzkimi w bitwie pod Kircholmem.
27.09.1825 r. - uruchomienie w Anglii pierwszej linii kolejowej.
27.09.1939 r. - ostatnia szarża kawalerii w kampanii wrześniowej (27 Pułk Ułanów pod Morańcami).
27.09.1940 r. - podpisanie paktu trzech przez Japonię, III Rzeszę i Włochy.
27.09.1981 r. - I NARADA PREZESÓW ZARZĄDÓW WOJEWÓDZKICH Z UDZIAŁEM CZŁONKÓW PREZYDIUM ZARZĄDU GŁÓWNEGO ZWIĄZKU BYŁYCH ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH.
27.09.2012 r. - Konferencja popularnonaukowa i XIV Sejmik Korespondentów "Głosu Weterana i Rezerwisty" we Wrocławiu. Autorzy Roku 2012 - laureaci nagrody dziennikarskiej "Sowy": gen. dyw. Franciszek Puchała, płk Stefan Szelka oraz płk Hubert Kępski. "Honorową Sowę im. Antoniego Witkowskiego" otrzymał ppłk Romuald Detmer.
Światowy Dzień Turystyki.
Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.
Rada Miasta Opola w dniu 31 marca 2022 roku na wniosek Rady Dzielnicy Stare Miasto nadała placowi publicznemu, zlokalizowanemu w Opolu na skrzyżowaniu ulic Ludwika Waryńskiego, Luboszyckiej, Nysy Łużyckiej i gen. Kazimierza Pułaskiego, nazwę „Skwer im. gen. Marii Wittek”.
Uroczystość nadania nazwy odbyła się w dniu 29 kwietnia 2022 roku. W uroczystości uczestniczyły władze miasta z Prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim, wicewojewoda przedstawiciele służb mundurowych i delegacja Zarządu Wojewódzkiego i Kola Miejskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Opolu w składzie kol. Ireneusz Dybalski, Henryk Jędrzejczyk wraz z żoną Jolantą, Krzysztof Baryła, Bęńko Alina, Kownacki Stanisław, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Dzielnicy Stare Miasto.
Pod odsłonięciu tablicy z nazwą skweru uczczono pamięć gen. Marii Wittek. Delegacja ZŻWP zapaliła znicz. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców i kwiatów.
Maria Wittek (1899-1997) to pierwsza polska generał, Dama Orderu Virtutti Militari, która urodziła się 16 sierpnia 1899 r. we wsi Trębki na Mazowszu, ale wychowała się w Kijowie (Ukraina), gdzie była harcerką. Od 1917 r. należała do Polskiej Organizacji Wojskowej. Skończyła szkołę podoficerską, równocześnie studiując matematykę na Wydziale Matematycznym Uniwersytetu Kijowskiego. Od 1919 r. służyła w Wojsku Polskim. Rok później bohatersko broniła Lwowa za co odznaczona została Srebrnym Krzyżem Orderu Virtutti Militari. W II RP Szkoliła kobiety w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej oraz służby łącznościowej i sanitarnej. Po napaści Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r. była komendantką Kobiecych Batalionów Pomocniczej Służby Wojskowej, a potem kierowała Wojskową Służbą Kobiet w Komendzie Głównej ZWZ-Armii Krajowej. W 1944 r. jako „Mira” walczyła w powstaniu warszawskim. Została pułkownikiem. Po wojnie była szefem Wydziału Kobiecego Komendy Głównej Powszechnej Organizacji „Służba Polsce”.
W 1949 r. po fałszywych oskarżeniach trafiła do więzienia. Po zwolnieniu prowadziła kiosk „Ruchu” w budynku Polskiego Radia przy Myśliwieckiej w Warszawie.
Dopiero po przemianach i transformacji w 1989 roku zostały doceniane jej odwaga oraz służba Polsce i narodowi. 2 maja 1991 r. jako pierwsza kobieta w historii Wojska Polskiego została mianowana generałem brygady. Zmarła 19 kwietnia 1997 r. w Warszawie. W 2007 r. przy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie stanął jej pomnik. Doprowadziła do tego Elżbieta Zawacka, wychowanka Marii Wittek, emisariuszka AK, cichociemna i druga w Polsce kobieta - generał Wojska Polskiego.