Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Związek na co dzień

OPOLE ma „Skwer im. gen. Marii Wittek”

Rada Miasta Opola w dniu 31 marca 2022 roku na wniosek Rady Dzielnicy Stare Miasto nadała placowi publicznemu, zlokalizowanemu w Opolu na skrzyżowaniu ulic Ludwika Waryńskiego, Luboszyckiej, Nysy Łużyckiej i gen. Kazimierza Pułaskiego, nazwę „Skwer im. gen. Marii Wittek”.
   Uroczystość nadania nazwy odbyła się w dniu 29 kwietnia 2022 roku. W uroczystości uczestniczyły władze miasta z Prezydentem Arkadiuszem Wiśniewskim, wicewojewoda przedstawiciele służb mundurowych i delegacja Zarządu Wojewódzkiego i Kola Miejskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Opolu w składzie kol. Ireneusz Dybalski, Henryk Jędrzejczyk wraz z żoną Jolantą, Krzysztof Baryła, Bęńko Alina, Kownacki Stanisław, młodzież szkolna oraz mieszkańcy Dzielnicy Stare Miasto.

    Pod odsłonięciu tablicy z nazwą skweru uczczono pamięć gen. Marii Wittek. Delegacja ZŻWP zapaliła znicz. Uroczystość zakończyła się złożeniem wieńców i kwiatów.
    Maria Wittek (1899-1997) to pierwsza polska generał, Dama Orderu Virtutti Militari, która urodziła się 16 sierpnia 1899 r. we wsi Trębki na Mazowszu, ale wychowała się w Kijowie (Ukraina), gdzie była harcerką. Od 1917 r. należała do Polskiej Organizacji Wojskowej. Skończyła szkołę podoficerską, równocześnie studiując matematykę na Wydziale Matematycznym Uniwersytetu Kijowskiego. Od 1919 r. służyła w Wojsku Polskim. Rok później bohatersko broniła Lwowa za co odznaczona została Srebrnym Krzyżem Orderu Virtutti Militari. W II RP Szkoliła kobiety w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej oraz służby łącznościowej i sanitarnej. Po napaści Niemiec na Polskę we wrześniu 1939 r. była komendantką Kobiecych Batalionów Pomocniczej Służby Wojskowej, a potem kierowała Wojskową Służbą Kobiet w Komendzie Głównej ZWZ-Armii Krajowej. W 1944 r. jako „Mira” walczyła w powstaniu warszawskim. Została pułkownikiem. Po wojnie była szefem Wydziału Kobiecego Komendy Głównej Powszechnej Organizacji „Służba Polsce”.
    W 1949 r. po fałszywych oskarżeniach trafiła do więzienia. Po zwolnieniu prowadziła kiosk „Ruchu” w budynku Polskiego Radia przy Myśliwieckiej w Warszawie.
    Dopiero po przemianach i transformacji w 1989 roku zostały doceniane jej odwaga oraz służba Polsce i narodowi.
   2 maja 1991 r. jako pierwsza kobieta w historii Wojska Polskiego została mianowana generałem brygady. Zmarła 19 kwietnia 1997 r. w Warszawie.
    W 2007 r. przy Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie stanął jej pomnik. Doprowadziła do tego Elżbieta Zawacka, wychowanka Marii Wittek, emisariuszka AK, cichociemna i druga w Polsce kobieta - generał Wojska Polskiego.

Henryk WAWER - ZW ŻWP w Opolu

 

 

« Powrót do listy