Aktualności
Podsumowanie roku 2024 w Olsztynie
Powyborczy rok 2024 przyniósł spore nadzieje na zmianę traktowania naszego związku przez władze wojskowe i cywilne. Członkowie olsztyńskiego ZW mieli też nadzieję na wzrost aktywności kół i poszczególnych członków. Czy te nadzieje się spełniły?
Częściową odpowiedź na to pytanie dało uroczyste „Spotkanie Trzech Pokoleń” w olsztyńskiej restauracji „Villa Pallas”, które tradycyjnie odbyło się 7 grudnia 2024 r. przed świętami Bożego Narodzenia.
O podsumowanie roku pokusił się prezes ZW płk w st. spocz. Albin Polechoński, mimo że nie zebrano jeszcze wszystkich informacji z realizacji planu.
Otóż Koło nr 5 w Ostródzie (prezes mjr w st. spocz. Ryszard Nowicki) było współorganizatorem w kwietniu obchodów poświęconych ofiarom represji wojennych i okresu powojennego, osobom deportowanym do pracy przymusowej oraz osadzonym w obozach pracy przez III Rzeszę i Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich, więźniom obozów koncentracyjnych i łagrów oraz kombatantom i weteranom działań poza granicami państwa w ramach misji pokojowych ONZ. Spotkanie zorganizowały ostródzkie koła Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i Związku Sybiraków. Koło to prowadzi też popularyzację historii wśród młodzieży i turystów, udostępniając im wyposażony w różne artefakty przez członków kola poniemiecki bunkier w Starych Jabłonkach.
W odpowiedzi na apel Zarządu Głównego ZŻWP Koło nr 29 (prezes st. chor. sztab. w st. spocz. Krzysztof Michalak) wspomogło we wrześniu powodzian. Zaangażowało się w to 17 członków koła, którzy zebrali i dostarczyli do magazynu darów w Olsztyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych następujące środki: 24 kg proszku do prania, 2 kg karmy dla zwierząt, 4 mopy, 3 szczotki oraz 200 jednorazowych rękawic i akcesoria malarskie.
Niektóre z kół zrealizowały planowane inicjatywy, m.in. w zakresie strzelania - tak np. uczyniło to koło nr 11 (prezes mł. chor. w st. spocz. Stanisław Walczak). Statutowe zebrania odbywały się terminowo, organizowano też spotkania z udziałem innych organizacji (np. Stowarzyszenia „Przeciwlotnik”, czy Stowarzyszenia Oficerów 15 Dywizji).
Kontynuowano współpracę z Fundacją Pomocy Rencistom i Emerytom Wojskowym, rozprowadzając cegiełki na kwotę 500 zł. Na każde koło przypadały cegiełki o wartości 80-90 zł. Nie wszystkie to minimum wykonały, ale ponad plan wykupili członkowie innych kół, zwłaszcza: 21, 29 i 18.
Oczywiście członkowie ZW starali się pobudzać kolegów do działania, organizując m.in. strzeleckie zawody o Puchar Prezesa, w których uczestniczyło 50 osób (10 drużyn). Ponadto we współpracy ze Stowarzyszeniem Oficerów 15 Dywizji zorganizowano wycieczkę do Muzeum Solidarności w Gdańsku, a z okazji Dnia Zmarłych członkowie ZW odwiedzili groby kolegów, stawiając na nich znicze z symbolami związku. W trakcie spotkania uczczono ich pamięć tradycyjną minuta ciszy.
- Podtrzymujemy dobrą współpracę z samorządami województwa i gmin oraz organizacjami seniorskimi, kombatanckimi i historycznymi, kultywującymi tradycję oręża polskiego - zaznaczył prezes Albin Polechoński. W Obywatelskim Parlamencie Seniorów dużą aktywnością wykazał się członek prezydium ZW Stanisław Walczak. W jego ślady poszedł także kol. Krzysztof Michalak, który uzyskał rekomendację Prezydium ZW na członka Warmińsko-Mazurskiej Rady Seniorów przy marszałku województwa (wyniki wyborów mają być ogłoszone w styczniu 2025).
Przedstawiciele ZW oraz poczet sztandarowy uczestniczyli w uroczystościach z okazji ważnych wydarzeń organizowanych w województwie przez władze cywilne, wojskowe lub inne organizacje. Były to m.in. styczniowe obchody rocznic obu totalitaryzmowi w Działdowie, wiosenne obchody rocznicy zesłań na Sybir podczas II wojny światowej, uroczystości z okazji: 3 Maja, czerwcowego święta naszego związku, rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, Święta WP, rocznicy 1 września, rocznicy napaści ZSRR 17 września i pamięci o mordach katyńskich, czy Święta Niepodległości RP.
Prezes ZW Albin Polechoński poruszył też bolączki, które ograniczały aktywność, w tym struktura wieku członków. Niestety, nie młodniejemy. Dużo trudu włożono w zatrzymanie spadku liczby członków.
- Rok 2024 rozpoczęliśmy w gronie 137 członków i choć kilku kolegów odeszło na wieczną wartę, zastąpili ich nowi członkowie. Wciąż mamy problemy z terminowym zebraniem składek - podkreślił prezes i dodał:
- Mijający rok rozpoczęliśmy z nadzieją na poprawę współpracy z MON i jednostkami wojskowymi. Z zadowoleniem przyjęliśmy podpisanie w czerwcu porozumienia o współpracy naszego związku z MON. Ale nasze propozycje o udzielenie pomocy przez warmińsko-mazurskie jednostki WP spotkały się z różnymi reakcjami: jedna odmówiła, druga się zastanawia nad odpowiedzią.
Na zakończenie swego wystąpienia prezes pogratulował wyróżnionym odznaczeniami związkowymi (które później wręczył) i złożył uczestnikom spotkania (a było ich prawie 40) życzenia świąteczne i noworoczne, czyli realizacji planów i spełnienia marzeń w 2025 roku.
Uroczystość wręczenia odznaczeń poprowadził wiceprezes st. bryg. w st. spocz. Maciej Jasiński przy pomocy kol. skarbnika ZW Krzysztofa Michalaka. Po niej rozpoczęła się integracyjna część spotkania przy suto zastawionym stole i muzyce. Przygotowała ją wiceprezes Jadwiga Mołdysz.
A oto odznaczeni:
Krzyż Wielki ZŻWP: ppłk Aleksander Pieczkin
Krzyż Złoty z Gwiazdą ZŻWP: st. chor. sztab. Waldemar Danielewicz, ppłk Roman Mickiewicz, płk Jan Miszkiel, st. kpr. Marek Mościcki, st. chor. sztab. Mariusz Ostrowski
Krzyż Srebrny ZŻWP: por. Andrzej Kowalczyk, ppłk Zbigniew Mikielewicz, por. Bogdan Oskierko
Krzyż Brązowy ZŻWP: st. chor. sztab. Jerzy Malinowski, st. sierż. Adam Olszewski, st. chor. sztab. Marian Szydłowski
Odznaka Honorowa „Za Zasługi dla ZŻWP”: st. chor. sztab. Jan Mikoś, mł. chor. Dariusz Solis
Złoty Medal „Za Wybitne Zasługi dla ZŻWP”: st. chor. sztab. Dariusz Pacholczyk
Srebrny Medal „Za Wybitne Zasługi dla ZŻWP”: chor. Jarosław Rutka, mjr Roman Wiśniewski, st. chor. sztab. Mirosław Wojszwiłło
Brązowy Medal „Za Wybitne Zasługi dla ZŻWP”: st. chor. sztab. Sławomir Gołaszewski, ppor. Artur Mołdysz, płk Antoni Patkowski
Medal 40-lecia ZŻWP: kpt. Henryk Chęcmanowski, st. chor. Dariusz Kalczuk, st. chor. sztab. Krzysztof Michalak, st. chor. sztab. Mirosław Olkowski, płk Antoni Patkowski i kpt. Bogusław Szczepaniak
Tekst i zdjęcia Jerzy PANTAK
« Powrót do listy