Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. 11 Listopada 17/19, 03-446 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Podniosłe uroczystości w Broninie k. Buska-Zdroju

Pod patronatem Józefa Bryka Wojewody Świętokrzyskiego, 7 września 2024 r. odbyły się uroczystości, podczas których społeczność Broniny i powiatu buskiego uczciła 85 rocznicę Bitwy pod Broniną oraz świętowała akt nadania imienia Bohaterów Września 1939 roku i przekazania sztandaru miejscowemu Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu.
    Minęło już 85 lat od dnia, w którym polscy żołnierze oddali swoje życie w obronie Ojczyzny.
    9 września 1939 r. na terenie wsi Bronina i w okolicy, polska 22 Dywizja Piechoty Górskiej - wchodząca w skład Armii Kraków i dowodzona przez płk. dypl. Leopolda Endel-Ragisa - stoczyła kilkunastogodzinny krwawy bój z jednostkami niemieckiego VII Korpusu: Oddziałem Wydzielonym i 27 Dywizją Pancerną.

    Straty poniesione w boju pod Broniną przez 22 DPG były dotkliwe.
   Szacuje się, że na polu bitwy poległo blisko 200 żołnierzy, w tym kilkunastu oficerów, wielu odniosło rany, a ponad tysiąc żołnierzy dywizji dostało się do niewoli. Szacunkowe straty niemieckie to około 200 poległych i kilkuset rannych. Większość z poległych polskich żołnierzy zostało pochowanych na cmentarzu w pobliskim Szczaworyżu i na cmentarzu parafialnym w Busku-Zdroju. Po wojnie, żołnierską mogiłę w Szczaworyżu przekształcono w miejsce pamięci nazwane „Schodami do nieba”. Składa się ono z nasuniętych na siebie 17 płyt wykonanych z czerwonego piaskowca, położonych przy prowadzącej w górę zbocza głównej alei cmentarza. Historycy oceniają, że bitwa pod Broniną i bitwa polskiego Zgrupowania Południowego Armii Odwodowej Prusy pod Iłżą w dniach 8-9 września 1939 r., to dwie największe bitwy wojny obronnej 1939 r. na terenie ówczesnego województwa kieleckiego.
    Uroczystość z okazji 85 rocznicy Bitwy pod Broniną, której głównym organizatorem był Związek Żołnierzy Wojska Polskiego, rozpoczęła się wprowadzeniem pocztów sztandarowych oraz pododdziałów honorowych wraz z ich pocztami sztandarowymi pod stojący na terenie rekreacyjnym nad stawem w Broninie: Pomnik Bohaterów Poległych za Wolność Ojczyzny w Latach 1939-1945.
    Pomnik został odsłonięty w 80 rocznicę Bitwy pod Broniną, a w jego powstaniu największy udział miał ppłk Stanisław Kozioł Prezes Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego nr 5 w Busku-Zdroju, który równolegle pełnił - i nadal pełni - zaszczytną funkcję sołtysa Broniny.
    Na ścianach siedmiometrowego pomnika zwieńczonego srebrnym orłem, znajdują się znaki walczących pułków, a w jego dolnej części umieszczone zostały tablice poświęcone żołnierzom, którzy zginęli we wrześniu 1939 roku oraz mieszkańcom, którzy 10 września 1939 roku, zostali zamordowani przez hitlerowców.
   Na miejscu uroczystości w żołnierskim szyku stanęły następujące poczty i honorowe pododdziały ubrane w mundury współczesne oraz z epoki: poczet sztandarowy Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego ze sztandarowym pocztu st. chor. sztab. Januszem Smolanką z Koła nr 10 ZŻWP w Kielcach; poczet sztandarowy Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Pułk Żuawów Śmierci” z Buska-Zdroju, który skupia miłośników historii kultywujących pamięć o elitarnej jednostce z okresu Powstania Styczniowego - Żuawach Śmierci; poczet sztandarowy reprezentujący Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Nowej Słupi; kompania honorowa i poczet sztandarowy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z Kielc z dowódcą por. Konradem Śledzikiem oraz pocztem sztandarowym w składzie: ppor. Katarzyna Salman-Wajda, st. sierż. Tomasz Robak oraz kpr. Krzysztof Rutkowski; kompania honorowa i poczet sztandarowy 102. batalionu lekkiej piechoty w Sandomierzu z 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego; pododdziały honorowe z pocztami sztandarowymi z Zakładu Doskonalenia Zawodowego ze Starachowic oraz ze Związku Strzeleckiego Niepodległość im. gen. Bronisława Kwiatkowskiego.
   W ten upalny dzień w metalu żołnierskich karabinów, pięknie odbijały się promienie wrześniowego słońca.
    Po wystawieniu posterunku honorowego przy pomniku, na którym stanęli szer. Krystian Kozieł oraz szer. Jacek Kowalczyk, zasadniczą część rocznicowego święta rozpoczął narrator Robert Osiński - historyk regionalista występujący w mundurze porucznika 6 pułku strzelców podhalańskich - który nawiązując do rocznicy bitwy pod Broniną przedstawił program uroczystości.
    Po tym wstępie, rolę prowadzącego przejął dowódca uroczystości mjr Dawid Boroń z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.
    Padła komenda do wprowadzenia pocztu sztandarowego i kompanii honorowej kieleckiego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych pod Pomnik Bohaterów Poległych za Wolność Ojczyzny w Latach 1939-1945.
   Maszerujący pododdział poprzedzała orkiestra garnizonowa z Krakowa, którą prowadził tamburmajor st. chor. Tomasz Stronias. Po komendzie dowódcy uroczystości do podniesienia flagi państwowej na maszt, poczet flagowy (kpr. Hubert Banaś, szer. Łukasz Stańczak oraz szer. Kamil Syc) wzniósł ją, łopoczącą w rytm granego Hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, nad pomnik czczący poległych i zamordowanych.
    Po tej tradycyjnej wojskowej ceremonii, przed mikrofonem stanął Jerzy Szydłowski Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój, a zarazem współorganizator rocznicowej uroczystości.
     Witając przybyłych burmistrz powiedział m.in.:
    „Dziś w 85 rocznicę tych dramatycznych wydarzeń, składając hołd poległym, pamiętamy także o tych, którzy przeżyli i przekazali nam historię przebiegu bitwy. Niech ta rocznica przypomina nam, jak ważne jest pielęgnowanie wartości takich jak odwaga, honor i wolność, które legły u podstaw naszej niepodległości, i którym zawdzięczamy dziś życie w wolnym i niepodległym kraju”.
     Burmistrz Jerzy Szydłowski podziękował za przybycie i serdecznie powitał:
     - Rodziny poległych w bitwie pod Broniną;
     - Michała Skotnickiego Wicewojewodę Świętokrzyskiego;
     - Anitę Koniusz reprezentującą Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego;
     - Jerzego Kolarza Starostę Buskiego, Przewodniczącego Zarządu Powiatu;
     - Wiesława Skopa Przewodniczącego Rady Powiatu Busko-Zdrój;
    - płk. Adama Włoczewskiego Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach;
     - bryg. mgr. Grzegorza Karwata Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej;
     - reprezentację Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w składzie: gen. dyw. Franciszek Puchała Honorowy Prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, płk Stanisław Kalski Wiceprezes Zarządu Głównego ZŻWP, ppłk Stanisław Kozioł Prezes Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP, Prezes Koła nr 5 ZŻWP w Busku-Zdroju, Pani Sabina Andruszko Wiceprezes Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP, Wiceprezes Zarządu Koła nr 5 ZŻWP w Busku-Zdroju oraz chor. Janusz Bogucki Prezes Koła ZŻWP nr 15 im. Ziemi Sandomierskiej, st. chor. sztab. Wacław Słomnicki Wiceprezes Zarządu Koła ZŻWP nr 10 w Kielcach;
     - płk. dr. n. med. Bernarda Soleckiego Dyrektora 21 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego SP ZOZ w Busku-Zdroju;
    - ppłk. Piotra Krakowiaka Dowódcę 102. batalionu lekkiej piechoty w Sandomierzu z 10 Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego;
    - podinsp. Artura Pietrasa Pierwszego Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Busku-Zdroju;
     - Irenę Sobieraj Starszą Wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach;
   - Teresę Piwnik Prezes Okręgu Świętokrzyskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej;
    - Jerzego Wątrobę Prezesa Zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach;
    - Konrada Ładowskiego Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie;
   - delegację Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Busko-Zdrój z Komendantem Hufca hm. Adamem Gadowskim i hm. Teresą Leszczyńską Zastępczynią Komendanta Hufca;
   - mjr. Stanisława Kaszę Szefa Wydziału Rekrutacji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busku-Zdroju;
   - radnych sejmiku województwa świętokrzyskiego, burmistrzów i wójtów z powiatu buskiego, samorządowców z powiatu buskiego oraz księży parafii buskich.
    Po wystąpieniu Burmistrza głos zabrali:
   - Anita Koniusz członkini Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, reprezentująca Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, która powiedziała m.in.
    „Bitwa pod Broniną przypomina nam o sile jedności i solidarności, które są niezbędne w obliczu trudności. Wspólna walka i wsparcie dla siebie nawzajem, to wartości, które musimy pielęgnować i przekazywać przyszłym pokoleniom”;
    - Michał Skotnicki Wicewojewoda Świętokrzyski, który zwracając się do obecnych stwierdził m.in.
    „Szanowni Państwo, dziękuję wszystkim, którzy otaczają ważne wydarzenia historyczne pamięcią. Jak mawiał nasz wielki wieszcz Adam Mickiewicz, który tak definiował pamięć o bohaterach: jeśli ja zapomnę o nich, ty dobry Boże w niebie, zapomnij o mnie. Więc pamiętajmy, pamiętajmy. Niech pamięć o bohaterach trwa wiecznie!”;
    - Jerzy Kolarz Starosta Buski, Przewodniczący Zarządu Powiatu, który odczytał list Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra obrony Narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza zawierający m.in. następujące zdania „...bitwa pod Broniną, stała się jednym z nieprzemijających symboli determinacji, męstwa i waleczności naszych żołnierzy. Pragnę podziękować mieszkańcom Buska-Zdroju i Broniny oraz wszystkim przybyłym na tegoroczne rocznicowe obchody bitwy pod Broniną za pamięć o bohaterach wojny obronnej 1939 roku i kultywowanie tradycji oręża polskiego...
    Kolejną część uroczystości wypełnił Apel Pamięci, poruszający patriotyczne brzmienia w sercach słuchaczy.
    Czytany przez oficera Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach por. Pawła Pojmicza tekst Apelu, z którym współgrały głośne werble oraz skandujące zawołania żołnierzy kompanii honorowej, przywracał pamięć o poległych i pomordowanych oraz zwracał myśli obecnych w stronę naszych narodowych doświadczeń wypełnionych cierpieniem i chlubą z naszych bohaterów powstań i walk wojennych. Kulminacją tych ojczyźnianych przeżyć była, niosąca się daleko poza miejsce zgromadzenia, trzykrotna salwa honorowa oddana w hołdzie poległym i dla uczczenia 85 rocznicy Bitwy pod Broniną.
    Ceremonia złożenia wieńców, wiązanek i zniczy pod Pomnikiem Bohaterów Poległych za Wolność Ojczyzny w Latach 1939-1945.
     Wieńce, wiązanki i znicze złożyli:
   - Michał Skotnicki Wicewojewoda Świętokrzyski w imieniu Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego;
     - Anita Koniusz w imieniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego;
     - Jerzy Szydłowski Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój;
    - Jerzy Kolarz Starosta Buski, Przewodniczący Zarządu Powiatu wraz z Wiesławem Skopem, Przewodniczącym Rady Powiatu Busko-Zdrój;
   - delegacja służb mundurowych reprezentowana przez: płk. Adama Włoczewskiego Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach, bryg. mgr. Grzegorza Karwata Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej, ppłk. Piotra Krakowiaka Dowódcę 102. batalionu lekkiej piechoty w Sandomierzu z 10 Świętokrzyskiej Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego, mjr. Stanisława Kaszę Szefa Wydziału Rekrutacji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busku-Zdroju; podinsp. Artura Pietrasa Pierwszego Zastępcę Komendanta Powiatowego Policji w Busku-Zdroju; reprezentacja Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach z Jerzym Wątrobą Prezesem Zarządu ZDZ;
    - delegacja Związku Żołnierzy Wojska Polskiego reprezentowana przez: gen. dyw. Franciszka Puchałę Honorowego Prezesa ZŻWP, płk. Stanisława Kalskiego Wiceprezesa Zarządu Głównego ZŻWP, ppłk. Stanisława Kozioła Prezesa Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP, Prezesa Koła nr 5 ZŻWP w Busku-Zdroju oraz Panią Sabinę Andruszko Wiceprezes Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP i Wiceprezes Zarządu Koła nr 5 ZŻWP w Busku-Zdroju;
    - delegacja Koła nr 5 ZŻWP w Busku-Zdroju;
    - delegacja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie z Konradem Ładowskim Dyrektorem Ośrodka;
    - delegacja Związku Emerytów i Rencistów Solidarność z Buska-Zdroju;
    - delegacja Rady Sołeckiej Sołectwa Bronina;
   - delegacja Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Busko-Zdrój z Komendantem Hufca hm. Adamem Gadowskim i hm. Teresą Leszczyńską Zastępczynią Komendanta Hufca;
    - delegacja Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Pinczów;
    - delegacja kuracjuszy Sanatorium „Włókniarz” z Buska-Zdroju;
    - delegacja Koła ZŻWP nr 15 im. Ziemi Sandomierskiej z Sandomierza z Prezesem Koła chor. Januszem Boguckim;
    - delegacja Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Busku-Zdroju;
    - delegacja Radnych Porozumienia Samorządowego z Waldemarem Sikorą.
    Po powyższej ceremonii wręczone zostały ryngrafy wykonane dla uczczenia 85 rocznicy Bitwy pod Broniną.
   Tę część uroczystości prowadził ppłk Stanisław Kozioł Prezes Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP, Prezes Koła nr 5 ZŻWP w Busku-Zdroju, który powiedział:
    „Związek Żołnierzy Wojska Polskiego był głównym organizatorem dzisiejszego uroczystego święta. To właśnie Związek Żołnierzy Wojska Polskiego sprawił, że stoimy tu dzisiaj w tę piękną letnią pogodę. To właśnie dziś jesteśmy razem, to właśnie dziś mówimy sobie wspólnie o bitwie, która była bardzo krwawa.
     Drodzy Rodacy!
    Nasze jednoczenie się pod hasłami patriotyzmu i poświęcenia w walce o wolność Narodu najtrafniej wyrażone zostało w „Hymnie do miłości Ojczyzny” autorstwa Ignacego Krasickiego. Pozwolę sobie zacytować strofy tego hymnu, gdyż one najlepiej odzwierciedlają stan umysłów żołnierzy walczących pod Broniną:
     Święta miłości kochanej ojczyzny,
     czują cię tylko umysły poczciwe!
     Dla ciebie zjadłe smakują trucizny,
     Dla ciebie więzy, pęta niezelżywe;
     Kształcisz kalectwo przez chwalebne blizny,
     Gnieździsz w umyśle rozkoszy prawdziwe.
     Byle cię można wspomóc, byle wspierać,
     Nie żal żyć w nędzy, nie żal i umierać!
    Szanowni Państwo! Mamy na stole ryngrafy upamiętniające 85 rocznicę Bitwy pod Broniną. Są symbolem naszej narodowej wielkości, gdyż ryngraf, to jest znak, który był umieszczany na zbrojach rycerskich, na napierśnikach - w czasach, gdy polski rycerz, żołnierz walczył za swoją Ojczyznę
.
     Ryngrafy wręczali:
    Wicewojewoda Michał Skotnicki, Starosta Buski Jerzy Kolarz, Burmistrz Buska-Zdroju Jerzy Szydłowski, gen. dyw. Franciszek Puchała Honorowy Prezes ZŻWP, płk Adam Włoczewski Komendant kieleckiego CPdMZ oraz ppłk Stanisław Kozioł Prezes Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP.
    Ryngrafy otrzymali:
    - Zdzisław Kumor z Broniny, który jako 5 latek przeżył wojenny horror Bitwy pod Broniną;
    - Michał Skotnicki Wicewojewoda Świętokrzyski;
    - gen. dyw. Franciszek Puchała Honorowy Prezes ZŻWP;
    - płk Stanisław Kalski Wiceprezes Zarządu Głównego ZŻWP;
    - płk Adam Włoczewski Komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach;
  - płk dr n. med. Bernard Solecki Dyrektor 21 Wojskowego Szpitala Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjnego SP ZOZ w Busku-Zdroju;
   - bryg. mgr Grzegorz Karwat Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju;
   - podinsp. Artur Pietras Pierwszy Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Busku-Zdroju;
   - mjr Stanisław Kasza Szef Wydziału Rekrutacji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Busku-Zdroju, mjr Dawid Boroń dowódca uroczystości;
    - Robert Osiński historyk regionalista, narrator uroczystości;
   - por. Konrad Śledzik dowódca kompanii honorowej z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z Kielc;
    - ppor. Katarzyna Selman-Wajda dowódca pocztu sztandarowego z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z Kielc; kpr. Hubert Banaś dowódca pocztu flagowego z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych z Kielc; por. Paweł Pojmicz oficer odczytujący apel pamięci; st. chor. Tomasz Stronias tamburmajor orkiestry garnizonowej z Krakowa; szer. Krystian Kozieł i szer. Jacek Kowalczyk pełniący wartę na posterunku honorowym przy Pomniku Bohaterów Poległych za Wolność Ojczyzny w Latach 1939-1945; dowódcy pocztów sztandarowych występujący podczas uroczystości, a wśród nich sztandarowy pocztu Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP st. chor. sztab. Janusz Smolanko z Koła nr 10 ZŻWP w Kielcach.
    Po zakończeniu rocznicowej ceremonii przy Pomniku Bohaterów Poległych za Wolność Ojczyzny w Latach 1939-1945, delegacje, pododdziały wojskowe i organizacji paramilitarnych oraz zebrani mieszkańcy w kolumnie pieszej i samochodowej przemieścili się na plac szkolny przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Broninie.
    Tam odbyła się uroczystość nadania Ośrodkowi imienia Bohaterów Września 1939 roku, połączona z aktem przekazania Ośrodkowi sztandaru oraz pamiątkowego Orła Polskiego.
    Uroczystość rozpoczęła się polową mszą świętą , którą celebrował ks. kanonik Marian Janik proboszcz Parafii Bożego Ciała do której należy Bronina.
    W trakcie mszy prowadzący ją, dokonał aktu poświęcenia i pobłogosławienia sztandaru oraz pamiątkowego Orła Polskiego, których przekazanie Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu w Broninie nastąpiło w kolejnej części uroczystości. Otworzył ją Dyrektor Ośrodka Konrad Ładowski, który witając imiennie zaproszonych gości oraz zebranych mieszkańców powiatu buskiego i uczniów Ośrodka powiedział:
    „Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie! Cieszę się, że nasz Ośrodek ma tylu przyjaciół, którzy znaleźli czas, aby być z nami w dniu tak dla nas szczególnym, gdyż dzień nadania Ośrodkowi imienia oraz przekazania sztandaru, zdarza się w jego życiu tylko raz.
   Niezmiernie się cieszę, że zechcieliście Państwo przybyć i razem z nami dzielić radość dzisiejszej uroczystości. Jako dyrektor tej placówki jestem dumny z tego kim jesteśmy, gdzie jesteśmy i jaką obraliśmy drogę. Jestem dumny z uczniów, którzy swoją trudną walkę prowadzą na co dzień i dumny jestem ze wszystkich pracowników Ośrodka, którzy im w tej walce pomagają. Dumny jestem z rodziców naszych podopiecznych, którzy pomagają nam w tych staraniach
”.
     Po wystąpieniu Dyrektora Konrada Ładowskiego nastąpiła ceremonia nadania imienia.
    Przewodniczący Rady Powiatu Busko-Zdrój Wiesław Skop odczytał uchwałę Rady Powiatu w Busku-Zdroju w sprawie nadania Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczego w Broninie imienia Bohaterów Września 1939 roku.
     Zwracając się do zebranych Przewodniczący Wiesław Skop powiedział:
    „Dziękuję wszystkim osobom, których niezaprzeczalny wkład i entuzjazm złożyły się na piękno dzisiejszej uroczystości. Dziękuję przede wszystkim Panu pułkownikowi Stanisławowi Koziołowi, Prezesowi Koła Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Busku-Zdroju, Panu Konradowi Ładowskiemu, Dyrektorowi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie i wielu, wielu osobom życzliwym idei nadania imienia oraz wręczenia sztandaru”.
    Po odczytaniu listu gratulacyjnego od Starosty Buskiego Jerzego Kolarza, przystąpiono do aktu przekazania społeczności szkolnej sztandaru Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Broninie.
   W imieniu stowarzyszenia fundatorów sztandaru: Rafała Boronia Przewodniczącego Rady Rodziców, Jerzego Kolarza Starosty Buskiego, Przewodniczącego Zarządu Powiatu, Katarzyny Maj Prezes Stowarzyszenia „Daj Dziecku Nadzieję” - akt nadania sztandaru odczytał Wiesław Skop Przewodniczący Rady Powiatu Busko-Zdrój.
    Kolejna część uroczystości poświęcona została uroczystemu przybijaniu gwoździ na drzewcu sztandaru przez fundatorów sztandaru oraz zaproszonych gości.
    W gronie wyróżnionych przybijaniem symbolicznych gwoździ znaleźli się także przedstawiciele Związku Żołnierzy Wojska Polskiego: gen. dyw. Franciszek Puchała Honorowy Prezes ZŻWP oraz ppłk Stanisław Kozioł Prezes Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP.
    Po tej ceremonii nastąpił akt przekazania sztandaru Konradowi Ładowskiemu Dyrektorowi Ośrodka. Dokonał tego Rafał Boroń Przewodniczący Rady Rodziców mówiąc:
    „W imieniu fundatorów, wręczam Panu ten sztandar, jako wyraz najwyższego uznania. Niechaj ten sztandar będzie symbolem męstwa, odwagi, ofiarności i poświęcenia obywateli, ku pożytkowi Rzeczypospolitej Polskiej”.
    Natomiast Dyrektor uroczyście oświadczył:
   „Przyjmując sztandar pragnę zapewnić, że jest on symbolem wartości, które są i będą fundamentem pracy wychowawczej naszego Ośrodka oraz dzieła wychowania młodego pokolenia dla dobra Rzeczypospolitej Polskiej”.
   Dyrektor ukląkł i pocałował płat sztandaru, przyjął sztandar, uniósł go i zaprezentował zgromadzonym, a z wracając się do społeczności uczniowskiej wygłosił ważne przesłanie:
   „Drodzy uczniowie, niech ten sztandar będzie dla Was tym, co najlepsze, co jest ludzkie, co jest godne naśladowania”.
   Po chwili, przekazując sztandar uczniowskiemu pocztowi sztandarowemu (Izabela Boroń, Janusz Paterek, Małgorzata Polak), powiedział:
    „Strzeżcie honoru tego sztandaru, jak źrenicy oka”, a sztandarowy pocztu zapewnił Dyrektora i zebranych: „Przyrzekamy, że honoru tego sztandaru, nie splamimy”.
    Sztandarowy Janusz Paterek klęknął, ucałował płat sztandaru, po czym odebrał sztandar z rąk Dyrektora Konrada Ładowskiego i ze sztandarem na ramieniu wraz z koleżankami z pocztu przedefilował z nim przed wzruszoną widownią.
    Po tej ceremonii przed zgromadzonych wystąpił ppłk Stanisław Kozioł Prezes Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP, by przekazać Ośrodkowi pamiątkowego Polskiego Orła wykonanego w pracowni wręczającego, którego metaloplastyczny artyzm pod szyldem ART-WOJ, znany jest od lat.
   Ppłk Stanisław Kozioł wręczając Dyrektorowi akt przekazania Ośrodkowi tego daru Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, powiedział:
   „Przekazuję Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczego w Broninie imienia Bohaterów Września 1939 roku pamiątkowego Orła, który został wykonany na wzór polskiego Godła Narodowego obowiązującego we wrześniu 1939 roku”.
   Podpułkownik dokonał symbolicznego przekazania daru zdejmując biało-czerwoną szarfę z pamiątkowego Orła, a w chwilę później Katarzyna Maj Prezes Stowarzyszenia „Daj Dziecku Nadzieję” wręczyła ppłk. Stanisławowi Koziołowi akt nadania mu tytułu honorowego członka Stowarzyszenia „Daj Dziecku Nadzieję”.
     Można było dostrzec, że wzruszonemu pułkownikowi zaszkliły się oczy.
   Końcowym akordem, także ważnym i uroczystym, była ceremonia wręczenia wyróżnień nadanych przez Zarząd Główny Związku Żołnierzy Wojska Polskiego.
    Odznaczonych dekorował gen. dyw. Franciszek Puchała Honorowy Prezes ZŻWP w asyście płk. Stanisława Kalskiego Wiceprezesa Zarządu Głównego ZŻWP oraz ppłk. Stanisława Kozioła Prezesa Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP.
    Na wniosek Kapituły Krzyża Związku i Odznaki Honorowej, w uznaniu zasług poniesionych na rzecz rozwoju i funkcjonowania Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Zarząd Główny ZŻWP odznaczył:
   - Krzyżem Wielkim ZŻWP - ppłk. Stanisława Kozioła Prezesa Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP;
    - Krzyżem Komandorskim ZŻWP - st. chor. sztab. Janusza Smolankę z Koła ZŻWP nr 10 w Kielcach;
    - Krzyżem Złotym ZŻWP z Gwiazdą: - płk. Adama Włoczewskiego Komendanta Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach;
     - Panią Teresę Piwnik Prezes Okręgu Świętokrzyskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej;
     - ppłk. Marka Szmita Wiceprezesa Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP;
     - por. rez. Jerzego Wątrobę Prezesa Zarządu Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach.
     Po wręczeniu odznaczeń, gen. dyw. Franciszek Puchała powiedział:
    „Serdecznie gratuluję organizatorom obu, bardzo podniosłych rocznicowych uroczystości. Nade wszystko składam Panu Pułkownikowi Stanisławowi Koziołowi podziękowanie za jego wielką aktywność, za jego oddane żołnierskie serce w wypełnianiu statutowych zadań naszego Związku; zgodnie z mottem, które nam towarzyszy „Zawsze wierni Ojczyźnie”. Pięknie realizuje on przesłanie z Hymnu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, które brzmi: „Choć już nie zawodowi, to niechaj Polska wie, że także dzisiaj są gotowi na rozkaz stawić się...”.
    W imieniu Zarządu Głównego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, serdecznie dziękuję przedstawicielom władz państwowych i samorządowych: wojewódzkich, powiatowych i miejskich za wspieranie inicjatyw naszego Związku oraz życzę Państwu wszystkiego najlepszego, a przede wszystkim zdrowia, odporności, powodzenia w realizacji kolejnych szczytnych celów, których świadkami byliśmy dzisiaj”.
    Oficjalną część uroczystości zakończyło wystąpienie Konrada Ładowskiego, Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Żołnierzy Września 1939 w Broninie, który pogratulował organizatorom obchodów 85 rocznicy Bitwy pod Broniną oraz uroczystości nadania imienia i przekazania sztandaru Ośrodkowi.
     Podkreślił zasługi Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w ich realizacji, a w szczególności ppłk. Stanisława Kozioła Prezesa Świętokrzyskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP i Koła ZŻWP nr 5 w Busku-Zdroju.
    Podziękował gościom, mieszkańcom i uczniom przybyłym na uroczystość i jak stwierdził „Było dla nas zaszczytem gościć Państwa w naszych progach. Zapraszam na poczęstunek i do wspólnego celebrowania tej historycznej dla nas chwili”.
   Podczas nieoficjalnej części uroczystości, wszyscy jej uczestnicy mogli podziwiać pokaz musztry wojskowej w wykonaniu uczniów Zakładu Doskonalenia Zawodowego ze Starachowic oraz wziąć udział w pikniku rodzinnym z poczęstunkiem przygotowanym przez organizatorów.

Mirosław WDOWCZYK

 

« Powrót do listy