05 listopada 1794 - kapitulacja wojsk broniących Warszawy.
5.11.1916 r. - ogłoszenie aktu 5 listopada zapowiadającego utworzenie Królestwa Polskiego pod kontrolą państw centralnych.
5.11.1949 r. - mianowanie Konstantego Rokossowskiego marszałkiem Polski.
W 105. rocznicę odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską w Opolu zorganizowano wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Na zaproszenie Wojewody Opolskiego i Prezydenta Miasta w uroczystościach uczestniczyła delegacja Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Opolu z prezesem Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP kol. płk. Zbigniewem Owczarkiem i prezesem Zarządu Miejskiego ZŻWP chor. Krzysztofem Baryłą.
Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele o.o. Franciszkanów. Po przemarszu uroczystości odbyły się przed Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Oprawę uroczystościom zapewnili: Kompania Honorowa 10 Brygady Logistycznej w Opolu i Orkiestra Górnicza Górażdże Cement S.A. Uczestniczyło kilkadziesiąt pocztów sztandarowych szkół, instytucji, organizacji kombatanckich i poczet Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Opolu. Pod pomnik licznie przybyła młodzież i mieszkańcy Opola.
O tym, że pamięć o bohaterach przeszłości jest ważna dla przyszłości szczególnie dzisiaj w wystąpieniach pod pomnikiem przypomnieli: Tomasz Witkowski wicewojewoda opolski, Szymon Ogłaza Wicemarszałek województwa opolskiego i Maciej Wujec wiceprezydent Miasta Opola. Mówili m.in. o tym, że odbudowa Rzeczypospolitej odrodzonej po zaborach i wojennych zniszczeniach była procesem trudnym. Nasi przodkowie podołali jednak temu zadaniu. Ogromna w tym była zasługa Narodu Polskiego i tych którzy przyczynili się dla odrodzenia Rzeczypospolitej. Trzeba przypominać zasługi i pamiętać o tamtych bohaterach m.in. o Józefie Piłsudskim, Romanie Dmowskim, Ignacym Janie Paderewskim, Wincentym Witosie i Wojciechu Korfantym oraz wielu innych, nieznanych z nazwiska bohaterów, patriotów i żołnierzy. W Opolu delegacja ZŻWP uczestniczyła także w Uroczystej Sesji Rady Miasta Opola, a wieczorem na zaproszenie Andrzeja Buły, marszałka województwa opolskiego w Filharmonii Opolskiej wzięła udział w uczcie muzycznej pn. ,,KONCERT NIEPODLEGŁOŚCI’’. Także w miastach Opolszczyzny członkowie ZŻWP uczcili 105. Rocznicę Odzyskania Niepodległości. Okolicznościowe uroczystości zorganizowano w Nysie, Brzegu, Kędzierzynie-Koźlu, Prudniku i Głubczycach.
W Namysłowie z okazji Święta Niepodległości członkowie związku z prezesem Koła ppłk. Tadeuszem Rakiem zorganizowali uroczyste zebranie Koła ZŻWP. W spotkaniu uczestniczyli także: płk Zbigniew Owczarek prezes Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Opolu, ppłk Antoni Chorzewski wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego i ppłk Ireneusz Dybalski sekretarz Zarządu Wojewódzkiego. W czasie zebrania odznaczeniami związkowymi za zasługi w pielęgnowaniu tradycji oręża polskiego i jej promowaniu w powiecie namysłowskim uhonorowano: Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla ZŻWP’’ płk. Stanisława Drozdowskiego i kpt. Lecha Konopkę. Srebrnym Krzyżem „Za Zasługi dla ZŻWP’’ odznaczeni zostali: chor. Franciszek Śniadecki, chor. Stanisław Łydka i chor. Jarosław Grabała. Brązowym Krzyżem „Za Zasługi dla ZŻWP” odznaczony został mł. chor. Roman Kurda. Natomiast Srebrnym Medalem „Za Wybitne Zasługi dla ZŻWP”, odznaczony został ppłk Tadeusz Rak, prezes Kola ZŻWP w Namysłowie. Wyróżnionym złożył gratulacje i wręczył odznaczenia prezes ZW ZŻWP w Opolu płk Zbigniew Owczarek.