Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Delegacja ZŻWP na Święcie Wojska Polskiego w Giżycku

W Giżycku 12 sierpnia 2023 r. odbyły się Wojewódzkie Obchody Święta Wojska Polskiego. Po porannej mszy w Sanktuarium Diecezjalnym św. Brunona uczestnicy uroczystości udali się na plac Piłsudskiego, gdzie odbył się uroczysty apel.
    W uroczystym apelu uczestniczyli m.in.: minister w kancelarii premiera Norbert Maliszewski, szef Inspektoratu Kontroli Wojskowej gen. broni Krzysztof Radomski, samorządowcy powiatu giżyckiego, dowódcy jednostek wojskowych stacjonujących w województwie, przedstawiciele duchowieństwa, służb mundurowych oraz organizacji kombatanckich i społecznych. Obecna była grupa członków Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Olsztynie z prezesem Zarządu Wojewódzkiego płk. w st. spocz. Albinem Polechońskim oraz Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych z wiceprezesem Tadeuszem Chorbotem.
     Mjr Gromko złożył dowódcy 15 BZ w Giżycku gen. bryg. Piotrowi Fajkowskiemu meldunek o gotowości pododdziałów do apelu. Odczytano list ministra obrony do żołnierzy i uczestników święta, a okolicznościowe przemówienia wygłosili: wojewoda Artur Chojecki, członkini zarządu województwa Jolanta Piotrowska i burmistrz Giżycka Wojciech Karol Iwaszkiewicz.

    Wojewoda Artur Chojecki poinformował m.in. o odtwarzaniu jednostek WP w różnych miejscowościach, m.in. w Ostródzie, Ełku, Nidzicy i Wielbarku. W Orzyszu zlokalizowany jest batalion NATO.
    Miłym momentem dla kilkudziesięciu żołnierzy było mianowanie na wyższe stopnie oraz wręczenie odznaczeń za zasługi dla obronności kraju. Gen. bryg. Piotr Fajkowski podziękował żołnierzom za ich służbę, także poza granicami kraju oraz rodzinom żołnierzy, które wspierają ich w tych trudach. Pogratulował mianowanym na wyższe stopnie i odznaczonym.
    Na zakończenie apelu odbył się pokaz musztry paradnej, a potem defilada pododdziałów 15 GBZ, które pomaszerowały przez miasto na plażę miejską. Przygotowano tam wystawę sprzętu wojskowego oraz stoiska informacyjne różnych jednostek. Można było też historyczna bitwy z I wojny światowej, a wieczorem koncert galowy transmitowany przez TVP2.

Tekst i zdjęcia: Jerzy PANTAK

 

« Powrót do listy