Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Delegacja ZŻWP w Olsztynie na obchodach rocznicy Konstytucji 3 Maja

Poczet sztandarowy Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w  Olsztynie, jako jeden z dwóch spośród organizacji kombatanckich, pełnił zaszczytną asystę honorową podczas wojewódzkich obchodów 232. rocznicy Konstytucji 3 Maja na pl. Konsulatu Polskiego w Olsztynie. Tworzyli go: kpt w st. spocz. Mieczysław Tomaszewski (prezes Koła nr 19),  mjr w st. spocz. Józef Szczygieł (prezes koła nr 18) i  mł. chor. w st. spocz. Zdzisław Trzeciak (skarbnik Koła nr 21).
   W uroczystości uczestniczyli licznie mieszkańcy, samorządowcy, duchowni, przedstawiciele służb mundurowych, instytucji i urzędów, dwoje wiceministrów i parlamentarzyści wszystkich opcji oraz liczne poczty sztandarowe. Najpierw wzięli udział w Mszy Świętej w intencji ojczyzny, która odbyła się w Bazylice Konkatedralnej św. Jakuba w Olsztynie. Potem  przemaszerowali na plac Konsulatu Polskiego, gdzie pod kolumną Orła Białego odbyła się kolejna części oficjalnych obchodów tego Święta Narodowego.  Rozpoczęto ją od przyjęcia meldunku pododdziałów o gotowości do uroczystości przez zastępcę dowódcy 16 PDZ gen. bryg. Dariusza Kosowskiego.

    Po wciągnięciu flagi narodowej na maszt odśpiewano hymn Polski w takt melodii wykonanej przez orkiestrę garnizonową z Giżycka. Wydarzenia sprzed lat i ich znaczenie dla historii i rozwoju demokracji w Polsce przypomnieli: wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Uroczystość obsługiwali żołnierze 9 Olsztyńskiego Batalionu Dowodzenia, którzy pełnili wartę honorową wraz z dwoma pocztami organizacji kombatanckich. Odczytano Apel Pamięci, a kompania honorowa WP oddała trzy salwy.
    Wieńce i wiązanki kwiatów złożyły liczne delegacje władz i instytucji, służb mundurowych i organizacji, a wśród nich delegacja ZW ZZWP w Olsztynie w składzie: prezes ZW płk w st. spocz. Albin Polechoński (K11), st. chor. sztab. w st. spocz. Eugeniusz Grzybowski (K21) i st. chor. sztab. w st. spocz. Ryszard Kruszewski (K11). Na zakończenie odbyła się defilada kompanii honorowych.

Tekst zdjęcia: Jerzy PANTAK

 

« Powrót do listy