Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

8 maja 2023 r. Tym co za polskość Gdańska

W dniu 8 maja 2023 r. u stóp pomnika „Tym, co za polskość Gdańska” spotkali się mieszkańcy miasta, by uczcić ofiary II wojny światowej i zaapelować do świata o to, by do takich tragedii nigdy więcej już nie dopuścić.
   Obecni byli m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, Monika Chabior - zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania oraz Agnieszka Owczarczak - przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. Obecni byli przedstawiciele organizacji kombatanckich, Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy WP, Rodziny Katyńskiej i Związku Sybiraków, a także młodzież szkolna.

    Wojskową oprawę uroczystości zapewniły Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej.
   Uroczystość rozpoczęła zastępczyni prezydent Gdańska, Monika Chabior: „Jak co roku czcimy pamięć ofiar tej wojny, która zaczęła się w Gdańsku 1 września 19939 roku od niemieckiego ataku na polską placówkę wojskową na Westerplatte i Pocztę Polską w Wolnym Mieście Gdańsku. Tegoroczną rocznicę zwycięstwa aliantów nad III Rzeszą obchodzimy już kolejny raz w cieniu rosyjskiej agresji na Ukrainę. Mija właśnie 438 dzień agresji rosyjskiej na Ukrainę. To dramatyczne wydarzenie nadaje dodatkowego znaczenia obchodom i każe być czujnym oraz odważnym”.
  W obchodach uczestniczyła także delegacja Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy WP oraz koledzy z koła ZŻWP nr 2 w Gdańsku: Prezes Zarządu ppłk w st. spocz. Zbigniew Drozdek z koleżanką i kolegami: Bożeną Szubińską, Sławkiem Bielakiem, Romanem Augustyniakiem, Franciszkiem Jasiukiewiczem, a także przewodniczący Pomorskiej Delegatury Obywatelskiego Parlamentu Seniorów mec. Jacek Gibała.
    W imieniu środowiska kombatanckiego wystąpiła Lidia Kusz, prezes Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Gdańsku.
   Podczas uroczystości Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych uhonorował osoby zasłużone dla środowiska i kultywowania pamięci historycznej. Komandoriami za wybitne zasługi zostali odznaczeni: marszałek Mieczysław Struk, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, Monika Chabior - zastępczyni prezydenta Gdańska, Maciej Kukla - kierownik Referatu Organizacyjno-Protokolarnego UM oraz Stanisława Cempa.
    W trakcie uroczystości odbyła się też modlitwa międzywyznaniowa, podczas której przedstawiciele różnych kościołów wspominali ofiary wojny i modlili się o pokój.
    Na zakończenie odczytano apel poległych oraz Kompania Reprezentacyjna MW oddała salwę honorową.

Tekst, zdjęcia: R. ŻYWICKI

 

« Powrót do listy