Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Związek Żołnierzy Wojska Polskiego w Opolu uczcił pamięć patriotów spod znaku Rodła w 100. rocznicę powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech

18 lutego 2023 roku członkowie ZŻWP i Opolanie świętowali 100-lecie powstania I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech. W ramach obchodów odbyły się uroczystości pod pomnikiem, msza święta, otwarcie historycznej wystawy oraz specjalna sesja rady miasta.
  Na uroczystościach upamiętniających tamte wydarzenia spotkali się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, liczne poczty sztandarowe i mieszkańcy Opola.

    Centralnym punktem obchodów było spotkanie pod pomnikiem „Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego” w asyście kompani honorowej 10 Opolskiej Brygady Logistycznej. Przed ponikiem wygłoszono przemówienia okolicznościowe, odbył się apel pamięci i złożono wiązanki kwiatów.
    Po głównej części obchodów uczestnicy przeszli na rynek, gdzie nastąpiło otwarcie wystawy historycznej przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej pt. „Jesteśmy Polakami. Związek Polaków w Niemczech” oraz uroczysta sesja rady miasta.
    Związek Żołnierzy Wojska Polskiego reprezentowali kol. Roman Lipski, wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Opole, kol. Henryk Wawer członek ZW ZŻWP oraz kol. Krzysztof Baryła prezes Zarządu Miejskiego ZŻWP w Opolu. Uczestniczyły także delegacje organizacji młodzieżowych i kombatanckich. Wśród nich delegacja Kola Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONA z prezesem kol. Edwardem Łakomym, która wraz z ze ZŻWP złożyła wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.

Związek Polaków w Niemczech został założony w 1922 r. Podzielono go początkowo na cztery dzielnice, a niespełna rok później wyodrębniono piątą. Dzielnica I z siedzibą w Opolu została powołana 18 lutego 1923 r. Obejmowała tereny Śląska Opolskiego, liczyła ok. 5,1 tys. członków.
    Związek prowadził działalność gospodarczą, kulturalną i polityczną. Miał reprezentantów w Sejmie pruskim, sejmikach krajowych i radach miejskich. Bronił praw i interesów polskiej mniejszości narodowej w Niemczech.
    Symbolem związku w 1933 r., po dojściu Hitlera do władzy i po tym, jak naziści zarządzili zmianę symboli organizacji działających w III Rzeszy, stało się Rodło. Jego nazwa to zbitka pierwszych dwóch liter wyrazu „rodzina” i ostatnich trzech wyrazu „godło”, a znak przedstawia białe rodło na czerwonym tle, które symbolizuje bieg Wisły z zaznaczonym na nim Krakowem. Jak tłumaczyła jego autorka Janina Kłopocka Niemcy uważali, że kształtem przypomina ono pół swastyki.

Pięć prawd Polaka:
     1. Jesteśmy Polakami
     2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci
     3. Polak Polakowi bratem
     4. Co dzień Polak Narodowi służy
     5. Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle

 Henryk WAWER ZŻWP w Opolu

 

 

« Powrót do listy