Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Jarosławiec – 2022. To był kolejny naprawdę piękny Weekend

Dziś to już historia. Centrum Rehabilitacji, Wypoczynku i Rekreacji „ARKA” w dniach 22 - 24 października 2022 r. był pełen gości, bowiem w tych dniach wyznaczyli sobie po rocznej przerwie spotkanie weterani i rezerwiści ze Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z rejonu słupskiego oraz sympatycy 36 Pomorskiego Pułku Artylerii i 7 drt stacjonującego kiedyś w Złocieńcu, a następnie w Stargardzie i Choszcznie oraz „Klan Detmerów”, a był to: „XX  Weekend Weterana i Rezerwisty”, „XIV Spotkanie Sympatyków 36pa”, „IV Spotkanie Przyjaciół 7 drt” oraz „II Spotkanie rodzinne Klanu Detmerów”.
   Organizatorem spotkania był Komitet Organizacyjny z Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy WP w Słupsku, pod dowództwem  ppłk. w st. spocz. Romualda Detmera z udziałem lekkim st. chor. sztab. w st. spocz. Stanisława Chwałkowskiego. To dzięki ich staraniom i pełnej determinacji mogliśmy się spotkać nad pięknym polskim Bałtykiem i spędzić ze sobą niezapomniane weekendowe chwile.
    Pogoda do zaakceptowania przede wszystkim bez deszczu, a temperatura powietrza ponad +13 stopni C, ale atmosfera gorąca. Byli też tacy goście, którzy zażywali kąpieli morskich.
   Pięknie też wyglądał sam Jarosławiec, zadbany, zauważyliśmy wiele nowych inwestycji, to już jest  kurort  obecnie wyciszony, prawie bezludny, bez letniej gorączki i tłumów letników ciągnących wąskimi uliczkami na plażę i z plaży oraz wałęsających się po wiosce.
   Najbardziej charakterystycznym elementem krajobrazu Jarosławca - i zarazem największą atrakcją - jest latarnia morska, której światło widoczne jest z odległości 24 mil morskich. Jest to jedna z 9 latarni na polskim wybrzeżu. Ten zabytkowy obiekt z 1829 roku zbudowany został na planie koła, z czerwonej i glazurowanej cegły. Wszystkie kondygnacje podkreślają ozdobne gzymsy. Z balkonu szczytowego, znajdującego się na wysokości 33 metrów, rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na morze i dwa przybrzeżne jeziora oraz muzeum bursztynu.
    Centrum „Arka”, który nas gościł po raz jedenasty jest pięknie położony, blisko morza, a obok cudowna wręcz  plaża pod nazwą DUBAJ, człowiek wyrwał morzu 6 ha, posiada wspaniałe warunki zakwaterowania, a jedzonko powiem tak, wybitnie wyśmienite. Personel ośrodka miły, grzeczny, sympatyczny i uczynny (większość załogi to obywatele Ukrainy). Kierownictwo Centrum zasługuje na wielkie słowa uznania, to cudowni ludzie.
    Na zaproszenie Komitetu Organizacyjnego na spotkanie stawiło się 125 osób dorosłych i siedmioro dzieci z całego kraju, ze Słupska, Raciążka, Gdyni, Gdańska, Bydgoszczy, Gorzowa Wlkp., Torunia, Złocieńca, Stargardu, Łochowa, Suchorza, Redzikowa, Kobylnicy, Krastud, Warszawy, Starogardu Gdańskiego, Grudziądza, Mikołajek Pomorskich, Kwidzynia, Trzciana, Lublińca, Elbląga, Malborka, Wytowna, Sławna, Wejherowa, Łęgowa k/Pruszcza, Banina k/Kartuz, Brachlewa, Sztumu oraz Kalwy.
    Po przybyciu i zakwaterowaniu, w dniu 22 października o godz.14.00 uczestnicy zostali zaproszeni na bardzo smaczny i obfity obiad (siedem dań). O godz. 15.30 w Restauracji DUBAJ obyło się spotkanie rodzinne „Klanu Detmerów”, a o godz. 18.00 na dancing z alkoholem. W  jadłospisie 25 wyśmienitych, bardzo smacznych potraw. Do tańca przygrywał związany od początku z naszymi weekendami człowiek - orkiestra st. szer. pchor. rez. Stanisław Grudziński z Potęgowa. Zabawa była przednia, wszyscy bawili się wspaniale do godz. 2.03.
    W niedzielę do południa uczestnicy mieli czas na wypoczynek i zwiedzanie okolicy z tym, że  o godz. 10.00 odbyło się resortowe spotkanie sympatyków 36pa i przyjaciół 7drt.
  Po bardzo smacznym obiedzie  o godzinie 15.15. organizatorzy zrobili gościom niespodziankę, zapraszając na koncert Wojskowy Zespół Wokalny Zarządu Rejonowego ZŻWP w Słupsku „Wiarusy” im. ppłk lek. Stanisława Szarmacha, który w ramach wspaniałej współpracy został dowieziony autokarem z UG Kobylnica. Zespół wykonał kilkanaście piosenek i pieśni patriotycznych, wojskowych, partyzanckich o koniach, kobietach i miłości wzbudzając entuzjazm zgromadzonych słuchaczy. Zebrani podziękowali członkom Zespołu brawami na bis stojąco, wszyscy odbiorcy byli bardzo uśmiechnięci, zadowoleni i zachwyceni. Koncert trwał 67 minut.
   Następny punkt programu to 36 minutowa prezentacja walorów historycznych, geograficznych, kulturalnych  i plenerowych gminy Kobylnica, którą zaprezentował kol. Romuald Detmer. Po prezentacji rozdano gadżety promujące gminę Kobylnica. Natomiast wieczorem o godz. 18.00 odbyło się kolejne spotkanie taneczne przy piwie (poprawiny). Zabawa i w tym dniu była również wspaniała i trwała do godziny 00.08. W poniedziałek po śniadaniu uczestnicy tego szlachetnego, integracyjnego i rodzinnego spotkania rozjechali się do domów, a byli i tacy, którzy Centrum ARKA opuścili o godz. 15.06 w dniu następnym.
    Na podkreślenie zasługuje fakt zapewnienia uczestnikom bardzo dobrych warunków zakwaterowania, budynki A, B, C, D  po kapitalnym remoncie, a w szczególności wspaniałego wyżywienia (gratulacje dla szefa kuchni i całej załogi). Wszystki posiłki w formie szweckiego stołu. W spotkaniu  uczestniczyli  osoby, które były po raz pierwszy na naszym integracyjnym spotkaniu  i oznajmili, że są tym spotkaniem zachwyceni i po raz pierwszy spotkali się z takim konfortowym i na wbitnie wysokim poziomie zorganizowanym  trzy dniowym  intensywnym wypoczynku. (aż, albo tylko za 475 zł od osoby).
    Najmłodszym uczestnikiem spotkania integracyjnego Jarosławiec - 2022 była Nadia Detmer 1 roczek, a najstarszy uczestnik to st. chor. sztab. Edward  Watenborski lat 88.
   Pozwolę sobie jako prezes ZR ZŻWP i kierownik WZW Wiarusy powiedzieć wielkie słowo „DZIĘKUJE” „DZIĘKUJE” „DZIĘKUJE” dla kolegi Andrzeja KOWALEWSKIEGO (za trzydniową sesję zdjęciową), WZW  Wiarusy, kierownictwu CRWiR  „ARKA”  Panu Stefanowi  KWIATKOWSKIEMU, Joannie BOGDAŃSKIEJ, a za waszym pośrednictwem dla całej załogi, za zapewnienie doskonałego zabezpieczenia potrzeb jego uczestników. Panu Wójtowi gminy Kobylnica Leszkowi Kulińskiemu, dyrektorom GCKiP i  WUC  Kobylnica.  A uczestnikom za przybycie.
    Pozdrawiamy wszystkich uczestników tego historycznego już integracyjnego spotkania.
   Do zobaczenia za rok ZAPRASZAM!!! (Planujemy spotkanie w dniach 21 - 23 października 2023 r.).

Romuald  DETMER - prezes ZR ZŻWP
Foto:  Andrzej KOWALEWSKI

 

« Powrót do listy