Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Obchody Dnia Marynarki Wojennej - 2022

Zgodnie z wieloletnią tradycją, z okazji Dni Morza w ostatnią niedzielę czerwca 2022 roku obchodzony był uroczyście Dzień Marynarki Wojennej. Wydarzenie zostało zapoczątkowane złożeniem wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Polski Morskiej w Gdyni, a następnie w rejonie Okrętu-Muzeum ORP „Błyskawica” odbył się uroczysty apel. Organizatorem uroczystości był dowódca Garnizonu Gdynia, tj. dowódca 3 Flotylli Okrętów im. kmdr. B. Romanowskiego kontradm. Mirosław Jurkowlaniec. Na pokładzie ORP „Błyskawica” zgromadziło się wielu gości, w tym wojewoda pomorski Dariusz Drelich, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni Joanna Zielińska, admirałowie służby czynnej, w rezerwie i stanie spoczynku, wyżsi oficerowie, przedstawiciele władz samorządowych. Przed okrętem stawiła się Orkiestra Reprezentacyjna i Kompania Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz liczni turyści i mieszkańcy Gdyni. Po odczytaniu okolicznościowych rozkazów i wystąpieniach gości oficjalnych odbyła się defilada kompanii reprezentacyjnej.
     Natomiast o godz. 15.00 przy Pomniku Marynarzy Poległych za Ojczyznę, położonym w Parku Północnym w Sopocie miała miejsce skromniejsza, lecz równie podniosła uroczystość uczczenia Dnia Marynarki Wojennej. Prowadził ją główny inicjator obchodów, prezes zarządu Koła kol. kmdr rez. dr Ryszard Czarnota. Po raz kolejny, z inicjatywy Koła nr 5 Stowarzyszenia Oficerów Marynarki Wojennej RP przy AMW i Koła nr 25 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego pod pomnikiem spotkali się nie tylko przedstawiciele obydwu Kół, ale również Pomorskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP z prezesem kol. ppłk. Zbigniewem Drozdkiem na czele, Grupy Rekonstrukcyjnej „Wspólnoty Słowian” i innych organizacji i stowarzyszeń. Obecny był poseł na Sejm RP Marek Rutka, radni Rady Miasta Sopotu pp. Paweł Petkowski (klub PiS) i Piotr Kurdziel, który - notabene - był współorganizatorem wydarzenia z ramienia władz Sopotu, a także zastępca dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej Aleksander Gosk, który w imieniu Muzeum złożył wiązankę kwiatów, zaś w swym słowie nawiązał do okoliczności i istoty tej uroczystości. W sposób szczególny uczestnicy powitali w swym gronie honorowego przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP i Osób Represjonowanych kpt. Henryka Bajduszewskiego i prezesa Zarządu Okręgu Związku Inwalidów Wojennych w Gdańsku płk. Stanisława Skrzypskiego. Przedstawicielem dowódcy Garnizonu Gdynia był kmdr ppor. Waldemar Żyłów, a wojskową asystę honorową, w tym werblistę i sygnalistę zapewniła Komenda Garnizonu Gdynia pod wodzą mł. chor. Tomasza Więckowskiego. Szczególnie miła była obecność pocztów sztandarowych z sopockich szkół, tj. II Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 7 w Sopocie oraz sporej grupki młodzieży szkolnej. Słoneczna pogoda i wielobarwność uroczystości przyciągnęła uwagę także dość licznej grupy turystów i mieszkańców Sopotu.
    Po wystąpieniach okolicznościowych prezesa kol. kmdr rez. dr. Ryszarda Czarnoty i wicedyrektora Muzeum MW Aleksandra Goska, delegacje przy dźwiękach werbla złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów, a po odegraniu przez sygnalistę melodii „Cisza” uczestnicy wykonali wspólne zdjęcie. Po zakończeniu uroczystości w imieniu prezydenta Miasta Sopotu radny Piotr Kurdziel zaprosił zebranych do pobliskiej kawiarni na skromny poczęstunek - najcenniejszy w tej temperaturze - łyk wody i soku.

Tekst: Krzysztof ZABIEGLIŃSKI
Foto: A. PALCZEWSKI

 

« Powrót do listy