Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Wizyta niemieckich przyjaciół

Na zaproszenie ZW ZŻWP w Opolu w dniach 2-7 czerwca 2019 r. gościliśmy ośmioosobową ekipę przyjaciół z Niemieckiego Stowarzyszenia Rezerwistów Bundeswehry reprezentujących Kraj Nadrenii Palatynatu z Niemiec. Od kilkunastu lat spotykamy się na przemian co drugi rok.
    W tym roku podczas wizyty w u nas delegację gości reprezentowali: ppłk Andreas Schoofs  Szef Stowarzyszenia Krajowego, chorąży Rudi Dettweiler pełniący funkcję Szefa ekipy, st, chor. sztab. Franz Poth, kpr. Jurgen Striegel, kpr. Wolfgang Hubsch, kpr. Paul Walachowitsch, Ludwig Schmuck oraz Janina Urban Dissinger, która pełniła rolę tłumacza ekipy.

    Po przejęciu ekipy w Opolu Bierkowicach w dniu 2 czerwca zakwaterowaliśmy kolegów w willi Nowa w Opolu Groszowicach i tam podczas wspólnej kolacji przyjaciół zapoznaliśmy kolegów z planem pobytu i czekających ich wycieczek i różnych atrakcji, oraz z naszej strony z kolegami którzy przewodniczą określonym wycieczkom. Wspólna kolacja pozwoliła nam na wspomnienia z poprzednich lat.
    W poniedziałek koledzy udali się do Głubczyc gdzie zwiedzali m.in. miasto, miejscowe muzeum oraz największy krajowy zakład Galmet, produkujący panele słoneczne, której dyr. J. Galara jest członkiem KM „Budowlani” Opole. Wycieczkę oprowadzali koledzy: Henryk Oleksiuk i Andrzej Jeziorowski. Po obiedzie w drodze powrotnej ekipa zwiedziła Głogówek zwany na polszczyźnie „Małym Berlinem”, gdzie spotkała się z przedstawicielami Związku mniejszości niemieckiej.
     Wtorek w drugi dzień pobytu czekał kolegów wyjazd do Wieliczki oraz zwiedzanie miasta. Bardzo ciekawe spotkanie i zapoznanie się z historią pracy tzw. żupników (górników solnych), wydobywania i pozyskiwania soli. Zwiedzanie kopalni to: 3 kilometry krętych korytarzy, 800 schodów do pokonania i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię. Na szlaku zwiedziliśmy ponad 20 komór, w tym najpiękniejszą kaplicę Św. Kingi. Był to mile spędzony czas na szlaku wraz ze zwiedzaniem Muzeum Żup Krakowskich. W drodze powrotnej zapoznano się z lotniskiem Balice. Następnie zwiedzono Strzelce Opolskie tamże zapoznano się z powstaniem Cementowni Górażdże. Wycieczka była bardzo dobrze przyjęta przez zwiedzających, a za jej przebieg odpowiadali kol. Romuald Idzikowski i Jan  Ziarko.
     W środę na zaproszenie Koła Mniejszości i władz miasta i Gminy Głogówek zwiedzano muzeum, uczestniczono w oficjalnym spotkaniu z władzami miasta. Spotkano się z przedstawicielami Kół Mniejszości niemieckiej z gminy Strzeleczki i gminy Głogówek na oficjalnym obiedzie. Po spotkaniach udano się do Moszny, gdzie zwiedzono zamek i park zamkowy. Kolegów pilotował kol. Henryk Jędrzejczyk.
     W czwartek Kolegów czekały spotkania oficjalne. W UM w Opolu spotkanie z Marszałkiem województwa oraz Przewodniczącym Mniejszości niemieckiej na Opolszczyźnie. Po obiedzie zwiedzano Uniwersytet Opolski. Oprowadzał kolegów dyr. Muzeum Uniwersytetu Opolskiego.
    W podsumowaniu wizyty odbyło się spotkanie z honorowym prezesem Związku Żołnierzy Wojska Polskiego gen. dyw. Franciszkiem Puchałą (wygłosił krótką prelekcję z okazji rocznicy 20-lecia wstąpienia Polski do NATO). Wystąpili także: wiceprezydent miasta Opola, przewodniczący Rady Miasta Opole, dyrektor UM Opole, Burmistrzowie Głogówka i Strzeleczek oraz prezes ZW ZŻWP w Opolu. Na tym zakończono oficjalną część wizyty kolegów z Niemiec.

     Wieczorem w sali bankietowej Wilii Nowa podczas uroczystej kolacji pożegnano się z kolegami życząc równie udanego spotkania za rok podczas rewizyty u kolegów. Po śniadaniu w piątek i zaopatrzeniu na podróż koledzy udali się drogę powrotną do Niemiec.

Idzi

 

« Powrót do listy