Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

PAMIĘĆ HISTORYCZNA - PATRIOTYCZNĄ PLATFORMĄ WSPÓŁPRACY Z SAMORZĄDEM I SPOŁECZEŃSTWEM

„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien
szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”
„Naród który traci pamięć, przestaje być narodem, staje się zbiorem
ludzi czasowo zajmujących dane terytorium”

                        Józef Piłsudski
                        Marszałek Polski

                        

Wojsko jest częścią społeczeństwa, a my jako żołnierze którzy poświęcili dziesiątki lat służbie Ojczyźnie i Społeczeństwu, po odejściu z wojska nadal mamy wiele do zaoferowania dla społeczeństw lokalnych, gdzie mieszkamy, pracujemy i działamy społecznie.
   Małopolski Zarząd Wojewódzki Związku Żołnierzy Wojska Polskiego (MZW ZŻWP), przez długi okres czasu szukał formy i sposobu współpracy z samorządem, szkołami i środowiskiem akademickim. Taką formą okazała się platforma „Pamięć Historyczna o wydarzeniach rocznicowych i patriotycznych w odniesieniu do udziału przedstawicieli regionu w tych wydarzeniach”.

   Pamięć o naszych wspaniałych historycznych poprzednikach, która łączy wszystkie środowiska, samorząd, młodzież, weteranów i kombatantów z której jesteśmy dumni. Pierwsze przedsięwzięcie które zorganizowaliśmy w marcu 2022 r., w konwencji historycznej, była wystawa „Kraków w symbolice i odznakach wojskowych” pokazująca nasz Garnizon z perspektywy osiągnięć militarno-historycznych upamiętnionych w symbolice jednostek i dowództw wojskowych związanych z Garnizonem Kraków. Mimo pewnych początkowych wątpliwości, przedsięwzięcie okazało się sukcesem zostało zauważone i pozytywnie ocenione w środowisku władz samorządowych Miasta Krakowa, Województwa Małopolskiego i w środowisku akademickim. Konsekwencją sukcesu wystawy była decyzja, że część naszych przedsięwzięć organizowanych będzie na bazie wydarzeń, rocznic historycznych i państwowych we współpracy z władzami samorządowymi, uwzględniając specyfikę i osiągnięcia Miasta i Województwa.
    Kontynuując przyjęte rozwiązanie, oparte na podstawach historycznych zorganizowano uroczystość związaną z „Rokiem Ignacego Łukasiewicza” w 200. Rocznicę jego urodzin. Podczas spotkania został wygłoszony wykład „Ignacy Łukasiewicz, działacz niepodległościowy i wynalazca”, prezentacja literacko poetycka oraz wystawa fotograficzna poświęcona wynalazcy lampy naftowej. Spotkanie zorganizowane było w formule otwartej, zaproszeni zostali przedstawiciele władz samorządowych, młodzież szkolna i akademicka. Dopisali przedstawiciele naszych kół oraz innych stowarzyszeń weteranów i kombatantów. Podczas spotkania wręczone zostało odznaczenie przyznane przez Zarząd Główny ZŻWP, Krzyż Komandorski ZŻWP dla Prezydenta Miasta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego.
    Współpraca z władzami samorządowymi, pozwala na zaprezentowanie naszego dorobku, a uczestnictwo w uroczystościach miasta i województwa jest ważnym elementem działalności patriotycznej,  jesteśmy częścią społeczeństwa lokalnego i pokazujmy, że jesteśmy z tego dumni.
    Drugim aspektem jest integracja z innymi organizacjami i stowarzyszeniami kombatanckimi z województwa i regionu, co realizujemy poprzez dwustronny udział w organizowanych spotkaniach.
   Rok 1863, jest datą wyjątkową, dlatego kontynuując dotychczasowe doświadczenia, przyjęto, że jeden z priorytetów działalności MZW ZŻWP w 2023 roku będzie oparty na „platformie pamięci historycznej”. Będzie to upamiętnienie wyjątkowej 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.  Polscy Patrioci wystąpili zbrojnie przeciwko carskiemu okupantowi. Szans na odzyskanie niepodległości było niewiele, ale poświęcenie wyższej sprawie, Ojczyźnie było obligacją najwyższą. Poszli w bój, walcząc za Naród i Ojczyznę, poświęcili to co najcenniejsze, życie i zdrowie, płacąc za oddanie Ojczyźnie, najwyższą cenę i lata zsyłki. Chwała Powstańcom, Chwała Bohaterom.
   Jako pierwsze przedsięwzięcie Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP było uczestnictwo, w uroczystości upamiętniającej 160. Rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego, w dniu 20 stycznia 2023 r. na cmentarzu w Olkuszu, na którym są mogiły powstańców. Uroczystość i spotkanie zostało zorganizowane przez prezesa Koła ZŻWP im. „Ziemi Olkuskiej” Stanisława Bartoszcze.
    W dniu 27 stycznia 2023 r. delegacja Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego uczestniczyła w uroczystości otwarcia wystawy poświęconej 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, zorganizowanej w Muzeum Miejskim w Myślenicach.
    Na wystawie eksponowane są pamiątki, dokumenty i broń historyczna z okresu powstania, pochodzące z kolekcji Fundacji im. Tadeusza Kościuszki, której prezesem jest nasz kolega, członek zarządu Tomasz Otrębski, który wygłosił okolicznościowy wykład otwierający wystawę.
   Kolejnym, zwieńczającym cykl spotkań było przedsięwzięcie obejmujące swoim zakresem udział przedstawicieli kół ZŻWP z całego województwa, władz samorządowych, przedstawicieli szkół, środowisk akademickich oraz prezesów i kolegów z pozostałych stowarzyszeń kombatanckich.  Uroczystość w ramach której przedstawiony został wykład Tomasza Otrębskiego „Powstanie Styczniowe - Barwa i Broń”, prelekcja Ryszarda Sarzyńskiego „Powstanie Styczniowe z perspektywy wspomnień rodzinnych uczestników”. Wystawa eksponatów historycznych i artefaktów związanych z Powstaniem Styczniowym  oraz koncert pieśni patriotycznych we wspaniałym wykonaniu pani Małgorzaty Szybisty. Wykonanie specjalnie dobranych do okoliczności utworów, zachwycił uczestników spotkania, warto było przyjść i posłuchać.
    Miłym akcentem i docenieniem naszej pracy, przez ZG ZŻWP, było wyróżnienie najbardziej zaangażowanych kolegów z MZW, Jana Szybistego, Józefa Cieślę, Andrzeja Mrożka i Bonifacego Chuchmacza, odznaczeniami związkowymi. Najwyższe odznaczenie, Krzyż Komandorski ZŻWP, otrzymał wieloletni sekretarz zarządu Ryszard Bochenek, obecnie odpowiadający za sprawy socjalno-zdrowotne.
Odznaczenia wręczał przedstawiciel Rady Miasta Krakowa pan Sławomir Pietrzyk, wielki przyjaciel środowiska wojskowego.
   Małopolski Zarząd Wojewódzki został poproszony o objęcie Patronatem Honorowym przedsięwzięć rocznicowych organizowanych w szkołach licealnych „Kraków dla powstania z 1863 roku” oraz podpisano porozumienie o współpracy z stowarzyszeniem „Narębski Point”, kultywującym pamięć o Żołnierzach-Bohaterach II Polskiego Korpusu. Kolejnym przedsięwzięciem opartym na wydarzeniach historycznych, a związanych z Krakowem, będzie uroczystość upamiętniająca 200. rocznicę usypania Kopca Kościuszki.
    Zadanie na przyszłość to kontynuacja i rozwój platformy porozumienia i współpracy na płaszczyźnie pamięci historycznej. Włączenie jak największej liczby związków i stowarzyszeń grupujących weteranów, kombatantów którym zależy na wspólnym działaniu pomocowym i promowaniu edukacji o obronności, zachowań patriotycznych w środowiskach kombatanckich, akademickich i młodzieżowych.

Marek KOŁACZ

 

« Powrót do listy