Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Związek na co dzień

Bohater polskiej sprawy

W Parchaniu w dniu 6 listopada 2021 roku członkowie i sympatycy Koła nr 7 ZŻWP w Inowrocławiu uczestniczyli w wernisażu wystawy fotografii „Bohater polskiej sprawy - gen. Władysław Sikorski 1881 - 1943”, poświęconej sylwetce naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych.
   W uroczystości oprócz członków koła udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych i wojska.
    Wystawa jest prezentowana w dawnym dworze generała Sikorskiego, który w ostatnich latach został wyremontowany. Organizatorami wystawy był: Wójt Marcin Filipiak i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Inowrocławiu.

    Wernisaż wystawy biograficznej poświęconej sylwetce gen. Sikorskiego poprzedziła msza św. W kościele pw. Św. Wojciecha  oraz złożeniem przez delegacje kwiatów pod pomnikiem gen. Sikorskiego. Otwarcia wystawy dokonał wójt Dąbrowy, a o wystawie opowiadał jej kustosz dr. hab. Tomasz Łaszkiewicz, profesor w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk.
    W toku poszukiwań archiwalnych i muzealnych udało się dotrzeć do blisko 100 instytucji i osób prywatnych w 8 krajach na świecie. Ze zgromadzonych blisko 4 egz. ilustracji zaprezentowano na wystawie ponad 500.
   Biografia Sikorskiego jest opowiedziana na szerokim tle wydarzeń historycznych, które wpływały na jego losy. Dzięki temu można zobaczyć m in. panoramę historii Polski z I poł. XX w. informują organizatorzy wystawy.
    Po wystawie w dworskim ogrodzie odbył się piknik generalski. Można było zobaczyć replikę czołgu FT17 będącego w użyciu polskiej armii 100 lat temu, gdy ministrem spraw wojskowych był Generał oraz współczesny sprzęt wojskowy, wykorzystywany w Garnizonie Inowrocław.

Andrzej DARGACZ - Rzecznik koła nr 7 w Inowrocławiu
Mieczysław KAMIŃSKI - zdjęcia

 

« Powrót do listy