Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Związek na co dzień

Lubelskie obchody 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

    „Warszawskie dzieci pójdziemy w bój.
                                                                         Za każdy kamień twój. Stolico damy krew”
                        Słowa Stanisław Dobrowolski, muzyka Andrzej Panufnik

W dniu 1 sierpnia 2021 r. przypada 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Lubelskie uroczystości rozpoczęły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przed tablicą upamiętniającą podpułkownika Jana Kucharczaka ps. „Kazimierz” współautora akcji „Burza” na Lubelszczyźnie. Główna część uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie z udziałem władz miejskich, wojewódzkich oraz organizacji kombatanckich odbyła się na Placu Litewskim.
     Dla upamiętnienia 77. rocznicy tragicznego w skutkach wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godz. 17.00 (godzina „W”) w Lublinie zostały włączone syreny oraz biły kościelne dzwony oddające hołd poległym i pomordowanym powstańcom warszawskim wszystkich ugrupowań politycznych biorących udział w walkach. Na wstępie Orkiestra Wojskowa w Lublinie odegrała hymn państwowy. Po odegraniu i odśpiewaniu hymnu zebranych powitał i wygłosił słowo wstępne pełnomocnik prezydenta Lublina ds. kombatantów pan Zdzisław Niedbała. Po powitaniu głos zabrali: Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej w Lublinie mjr w st. spocz. Bogdan Walas, Wicewojewoda Lubelski pan Robert Gmitruczuk. Po wicewojewodzie Lubelskim głos zabrał przedstawiciel młodzieży Wicemarszałek Parlamentu Dzieci i Młodzieży Województwa Lubelskiego Michał Bogusław.
     Po okolicznościowych przemówieniach odbył się apel pamięci. Kompania honorowa oddała salwę honorową. Delegacje przedstawicieli służb mundurowych, stowarzyszeń, władz wojewódzkich, samorządowych, stowarzyszeń kombatanckich, weteranów, parlamentarzyści i piłsudczycy złożyli kwiaty na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza. Na zakończenie tej części obchodów odegrano melodie „Hasło Wojska Polskiego” oraz „Cisza”.
     Po oficjalnych uroczystościach na Placu Litewskim uczestnicy udali się do kościoła garnizonowego pw. Niepokalanego Poczęcia NMP gdzie odbyła się msza święta sprawowana przez proboszcza parafii ks. ppłk Waldemara Macha w intencji Powstańców Warszawskich oraz uczestników Akcji „Burza” poległych, zmarłych i żyjących, z udziałem pocztów sztandarowych. W uroczystościach uczestniczyła rodzina podpułkownika Jana Kucharczaka ps. „Kazimierz”.
    Po mszy na Placu Litewskim odbył się koncert pieśni patriotycznych wojskowych i powstańczych „Zaśpiewajmy w hołdzie Powstańcom Warszawskim” w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Lublinie pod dowództwem por. Pawła Kołodzieja.
     W tym tak ważnym dla Polski i Polaków dniu obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego uczestniczyli i godnie reprezentowali koło nr 12 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Lublinie, zaznaczając swą obecność w trakcie składania kwiatów pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza na Placu Litewskim niżej wymienieni przedstawiciele:
     - Kazimierz Olszewski
     - Ryszard Długosz
     - Marek Gąszczyk
     - Andrzej Dziurkowski

Andrzej G. DZIURKOWSKI

 

« Powrót do listy