Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Związek na co dzień

Dla uczczenia Patrona Koła

W dniach 20-22 września 2019 r. zarząd sanockiego koła ZZWP, któremu przewodniczy ppłk w st. spocz. Andrzej Iskrowicz, dla upamiętnienia rocznicy patrona koła, zorganizował  wycieczkę do Gdyni. Wzięli w niej udział członkowie związku wraz z rodzinami oraz sympatycy Związku. Celem wycieczki  było zwiedzenie Akademii Marynarki Wojennej, portu wojennego oraz miejsc pamięci marynarzy poległych w obronie Wybrzeża i na frontach II wojny światowej.
    Wyjazd nastąpił o 5-tej rano, bo przecież przed uczestnikami ponad 850 km trasy. Po sprawdzeniu listy obecności oraz upewnieniu się że wszystko, co niezbędne zabrane, kierowca odpala silnik i w drogę. Dwa przystanki w drodze - w Kielcach i Piotrkowie wystarczyły na podładowanie akumulatorów. Podróż przebiegła spokojnie i ok. godz. 17.00 uczestnicy zameldowali się w hotelu. Po zakwaterowaniu i kolacji -  zasłużony odpoczynek.
    Na drugi dzień śniadanie o 7.15: następnie sanoczanin, kmdr por. Michał Osika, syn wiceprezesa Koła płk. Stanisława Osiki, zabrał uczestników na zwiedzanie. Rozpoczęło się od ono od zwiedzenia Akademii Marynarki Wojennej. Uczestnicy obejrzeli  m.in. piękną Salę Tradycji, w której można było odszukać zdjęcia byłych oficerów - marynarzy, pochodzących z Sanoka i okolic. Zademonstrowane działanie Symulatora Nawigacyjnego sterowania statkiem wywarło, szczególnie na paniach, ogromne wrażenie. Największe, kiedy zademonstrowano manewrowanie statkiem w trudnych sytuacjach i warunkach pogodowych.
    Następnie zwiedzano okręt podwodny (dar od Niemców) stojący obok AMW i Muzeum Marynarki Wojennej. Najwięcej refleksji i zadumy było podczas zwiedzania cmentarza Marynarki Wojennej. Na nowym grobie admirała Józefa Unruga i jego żony Zofii uczestnicy złożyli wieniec i wiązankę kwiatów. Należy wspomnieć, że prochy adm. Unruga i jego żony zostały sprowadzone z Francji i pochowane w asyście kompanii honorowej MW  w  Kwaterze Pamięci na Cmentarzu MW  w dniu 2 października 2018 roku, a w uroczystości brał udział  Prezydent RP oraz Rodzina Admirała. Kwiaty i znicze zapalono również na grobach  wybitnych marynarzy, zasłużonych dla Ojczyzny: kmdr. Piotra Kołodziejczyka oraz kmdr. Tadeusza  Borkowskiego.
     Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie nowego Muzeum Marynarki Wojennej a na koniec kmdr por. Michał Osika zaprosił uczestników do zwiedzania prowadzonego przez niego Ośrodka Szkolenia Żeglarzy. Wyjazd w drogę powrotną nastąpił ok. godz. 13.00.
     Na szczególne słowa podziękowania zasłużył kmdr por. Michał Osika, który przygotował i zabezpieczył  program zwiedzania  oraz Kol. Robert Kabala - członek koła, który umożliwił i zabezpieczył transport .
    Uczestnicy wycieczki wrócili bardzo zadowoleni (chociaż na pewno trochę zmęczeni), a w drodze już myśleli o kolejnej wycieczce.

                                        Z. Czernicki

 

« Powrót do listy