Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Warto wiedzieć

QLED Smart TV - co to znaczy, że telewizor jest Smart?

Era Smart TV rozpoczęła się mniej więcej dekadę temu. To właśnie wtedy firma Samsung wprowadziła na rynek telewizor określany zwrotem „Internet TV”. W tym roku mija 10 lat od chwili pojawienia się tam pierwszej polskojęzycznej aplikacji. Ponoć „jedna jaskółka wiosny nie czyni”, jednak w tym przypadku był to początek rewolucji. Oto krótka notka informacyjna, jak koncept Smart TV zmieniał się na przestrzeni lat i na co możemy liczyć dziś.

Termin „Smart” może być tłumaczony jako „mądry” czy „sprytny”. Pierwsze telewizory Smart TV wyróżniały się tym, że mogły łączyć się z Internetem, miały kilka prostych aplikacji - w tym przeglądarkę internetową - dzięki czemu możliwe stało się przeglądanie sieci na telewizorze (z czego do dziś bardzo niewielu konsumentów korzysta). Wówczas wydawało się, że przymiotnik „smart” jest nadany urządzeniom tej klasy nieco na wyrost.

Jednak dziś wygląda to zupełnie inaczej. Topowe to także proste i automatyczne podłączanie urządzeń zewnętrznych, współpraca i wymiana zdjęć czy plików wideo ze smartfonami i tabletami, wykorzystywanie zasobów Internetu czy choćby zapamiętywanie przez aplikacje „VOD” (video on demand - wideo na życzenie lub wideo na żądanie), w którym miejscu skończyliśmy oglądać film.

Połączenie domofonu, lodówki czy pralki z telewizorem? Oczywiście! Za pośrednictwem ekranu telewizora możemy uruchomić cykl prania czy rozpocząć pieczenie, sprawdzić kto stoi przed drzwiami. Na ekranie lodówki możemy zobaczyć to, co oglądają domownicy w pokoju obok, czy zmieniać kanały w kablówce.

Dziś, gdy korzystamy z telewizora Samsung Smart TV zaciera się granica między tradycyjną telewizją, internetem, aplikacjami i domowymi zasobami zdjęć, filmów i muzyki. Wszystko mamy w jednym miejscu, w zasięgu pilota lub smartfona. Dziś telewizor podłączony do Internetu stał się czymś znacznie więcej niż telewizja.

Już podczas pierwszego uruchomienia nowego telewizora Samsung Smart TV z 2019 roku warto skorzystać ze smartfona i aplikacji SmartThings, dostępnej dla systemów Android oraz iOS. Możemy też oczywiście konfigurować nowy telewizor tradycyjnie, za pomocą pilota, a w obu przypadkach proces ten realizowany będzie szybko i niemal automatycznie. Jeśli wykorzystujemy aplikację SmartThings, musimy mieć połączenie z siecią oraz konto Samsung Account. Dzięki temu nie będziemy już musieli pamiętać, że jak mamy podłączoną konsolę, a jak  odtwarzacz Blu-ray. Cały proces konfiguracji jest wygodny i przejrzysty, co jest jedną z cech oprogramowania systemowego telewizora.

Dawniej użytkownicy telewizorów mogli czasem narzekać na bieżącą ramówkę nadawców telewizyjnych. Oczywiście dziś zwrot „w telewizji nic ciekawego” wciąż może być aktualny, jednak zyskaliśmy dostęp do treści na żądanie, co daje nam praktycznie nieograniczoną swobodę. Nie przegapimy nigdy kolejnego odcinka ulubionego serialu, ponieważ sami zdecydujemy, kiedy chcemy go obejrzeć. Jest to możliwe właśnie dzięki i stałej łączności z Internetem. Najnowsza generacja systemu Tizen OS, który znajdziemy w telewizorach Smart TV Samsung QLED to bogactwo aplikacji multimedialnych, dających dostęp do bardzo szerokiej oferty usługodawców wideo online na żądanie.

Współczesne Smart TV to również zgodność z szerokim zakresem urządzeń, dla których telewizor może pełnić rolę komunikacyjnego łącza, udostępniającego nam wiele funkcji połączonych urządzeń za pośrednictwem własnego, dużego ekranu o świetnej jakości.

Z kolei na dużym, doskonałej jakości ekranie telewizora QLED Smart TV można już odtwarzać materiały wideo i inne treści bezpośrednio z urządzeń, takich jak iPhone, iPad czy komputery Mac.

Gdy dodać do tego obecność rozwijanych przez lata usług, zgodności Smart TV Samsunga z innymi rodzajami urządzeń, które dzięki intuicyjności systemu Tizen OS są automatycznie rozpoznawane przez oprogramowanie telewizora, to staje się jasne, że QLED Smart TV, taki jak Samsung QLED Q85 to po prostu telewizor kompletny.

Dekadę temu wraz z pojawieniem się pierwszych telewizorów Smart TV (wówczas jeszcze internet TV) Samsunga zastanawiano się, jak wiele usług można jeszcze dodać do oprogramowania telewizora. Dziś trudno wyobrazić sobie, czego we współczesnych Smart TV Samsunga brakuje. Telewizor QLED to kompletny, multimedialny system, który zapewni każdemu z nas ulubioną rozrywkę, bez względu na to jak wygląda aktualna ramówka nadawców telewizyjnych.

Miłosz BIAŁY

« Powrót do listy