Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Warto wiedzieć

Ile można dorabiać na emeryturze i rencie bez obawy o zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych liczba pracujących emerytów w Polsce w ostatnich latach znacząco wzrosła. Dlatego pracujące osoby, które pobierają wcześniejszą emeryturę i nie osiągnęły powszechnego wieku emerytalnego, powinny jednak uważać, aby ich świadczenie nie zostało zmniejszone lub zawieszone. Przepisy przewidują bowiem limit, którego przekroczenie może przynieść dla nich przykre skutki.

Czytaj więcej »

Mikrorachunek podatkowy od 1 stycznia 2020 r.

Indywidualny rachunek podatkowy, tzw. mikrorachunek podatkowy, to nowe uproszczenie przygotowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Dzięki niemu będziesz mieć swój jeden, stały, indywidualny rachunek do wpłat podatków PIT, CIT i VAT.
    Wpłacisz tam także odsetki za zwłokę powstałe od zaległości podatkowych z tytułu PIT, CIT i VAT oraz koszty upomnienia.
    Podatki inne niż PIT, CIT i VAT wpłacisz na dotychczasowych zasadach, czyli na rachunki podatkowe urzędów skarbowych.
   Zwroty nadpłat i podatków będą realizowane na dotychczasowych zasadach, czyli np. na twój rachunek bankowy.

Czytaj więcej »

E-recepty obowiązkowe od 8 stycznia 2020 r.

E-recepta, podobnie jak e-zwolnienia i e-skierowania, ma być uwieńczeniem procesu elektronizacji polskiej służby zdrowia.
    Elektroniczny odpowiednik papierowej recepty ma bowiem ułatwić przepływ informacji o lekach, receptach i działaniach lekarzy.
    Warto więc wiedzieć, co e-recepta zmieni w życiu każdego pacjenta. Ministerstwo Zdrowia w komunikacie przypomina, że od 8 stycznia 2020 r. wejdzie w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej.

Czytaj więcej »

Duże zmiany dla klientów banków (czyli dla nas wszystkich) już w 2019 roku

14 września 2019 roku weszły w życie przepisy rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczące regulacyjnych standardów technicznych (tzw. RTS). Mają one zwiększyć bezpieczeństwo korzystania z usług płatniczych oferowanych elektronicznie i tym samym ograniczyć możliwości wystąpienia oszustw związanych z tymi usługami.
    Do tego dnia banki miały czas na dostosowanie swoich systemów do zaleceń europejskiej dyrektywy o usługach płatniczych (PSD2). Przewidziano w dyrektywie między innymi podniesienie poziomu bezpieczeństwa dla transakcji zbliżeniowych realizowanych za pomocą kart płatniczych.

Czytaj więcej »

Prawo jazdy - duże zmiany w przepisach w 2019 roku

Rok 2019 można nazwać czasem dużych zmian w przepisach o egzaminach na prawo jazdy. Nowe zasady obowiązują osoby, które przekroczą limit punktów karnych lub utraciły uprawnienia na dłużej niż rok, a także te, które podchodzą po raz pierwszy do egzaminu, jak i samych egzaminatorów. Oto nowości w przepisach dotyczących egzaminów na prawo jazdy.

Czytaj więcej »

Kierowcy mogą sprawdzić liczbę swoich punktów karnych przez internet

Niemal 362 tysiące osób sprawdziło już w 2018 roku swoje punkty karne bez wizyty na komisariacie, bez stresu i zakłopotania. Nie masz pewności ile punktów masz na koncie po zimowych wyjazdach? Możesz to sprawdzić od ręki. Liczbę punktów karnych możemy sprawdzić przez internet dzięki systemowi CEPiK 2.0. Umożliwia on dostęp do aktualnych danych z ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego.
    Aby jednak sprawdzić punkty karne przez internet trzeba mieć założony Profil Zaufany.

Czytaj więcej »

QLED Smart TV - co to znaczy, że telewizor jest Smart?

Era Smart TV rozpoczęła się mniej więcej dekadę temu. To właśnie wtedy firma Samsung wprowadziła na rynek telewizor określany zwrotem „Internet TV”. W tym roku mija 10 lat od chwili pojawienia się tam pierwszej polskojęzycznej aplikacji. Ponoć „jedna jaskółka wiosny nie czyni”, jednak w tym przypadku był to początek rewolucji. Oto krótka notka informacyjna, jak koncept Smart TV zmieniał się na przestrzeni lat i na co możemy liczyć dziś.

Czytaj więcej »