Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

e-mail: zzwp@op.pl

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Integracyjne spotkanie w Chojnicach

21 maja 2022 r. na zaproszenie prezesa Koła nr 22 kpt. Krzysztofa Dziadczyka przedstawiciele kół ZŻWP z Gdyni, Gdańska i Starogardu Gdańskiego spotkali się z członkami chojnickiego koła Związku. Miejscem zbiórki wszystkich grup był pomnik upamiętniający bohaterską szarżę 18 pułku ułanów pomorskich pod Krojantami. Z powodu ulewnego deszczu kol. kpt. Krzysztof Dziadczyk omówił przebieg bitwy w busie, którym przyjechały delegacje z Gdyni i Gdańska.
    Wokół szarży 18 pułku ułanów pomorskich narosło wiele legend i przeinaczeń. W rzeczywistości było to jedno z wielu miejsc, w których toczyły się walki 1. września 1939 roku w okolicy Chojnic. Dążeniem strony niemieckiej było jak najszybsze zdobycie węzłów komunikacyjnych w Chojnicach i w Tczewie w celu szybkiego opanowania linii komunikacyjnej łączącej te dwie miejscowości, umożliwiając tym samym przegrupowanie wojsk z terytorium Niemiec do Prus Wschodnich. Już o godzinie 5.45 (w niektórych relacjach o 5.23) na stację kolejową w Chojnicach wjechał niemiecki pociąg pancerny i Niemcy opanowali stację. Polacy po wykonaniu kontrataku odzyskali stację, zniszczyli pociąg pancerny biorąc jego załogę do niewoli.
    W wyniku uderzenia niemieckich dywizji zmechanizowanych i pancernych polskim oddziałom broniącym Chojnic groziło odcięcie od przepraw na Brdzie. Aby temu zapobiec 18  pułk ułanów walczący do tej pory na pozycjach na południe od Chojnic otrzymał rozkaz oderwania się od nieprzyjaciela, wykonania marszu w kierunku na północny wschód od Chojnic. Po wykonaniu marszu miał wykonać uderzenie na wojska niemieckie po czym wycofać się za Brdę. Dowódca pułku płk Kazimierz Masztalerz podjął decyzję obejścia pozycji niemieckich dwoma szwadronami. Wykonujące obejście szwadrony dostrzegły  grupę biwakujących niemieckich żołnierzy. Podjeto decyzję o wykonaniu szarży na nich. Podczas wykonywania szarży okazało się, że za biwakującymi żołnierzami znajdują się ukryte i zamaskowane wozy bojowe, która otworzyły ogień powodując straty wśród szarżujacych ułanów. Pułk ponosząc znaczne straty wycofał się. Działania pułku umożliwiły wycofanie się polskich oddziałów za Brdę. Wywoły panikę w niektórych jednostkach niemieckich. Do ukształtowania fałszywej legendy o bezmyślnej szarży Polaków przyczyniła się niemiecka propaganda, włoscy korespondenci, którzy sympatyzując z Polakami ubarwiali bohaterstwo polskich żołnierzy i niestety film Andrzeja Wajdy „Lotna” w którym ułan uderza szablą w czołg.
    Delegacja Związku w obecności uczestników spotkania złożyła kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym miejsce bitwy. Prezes koła nr 34 ppłk Czesław Kosianowicz wręczył prezesowi PZW ZŻWP ppłk. Zbigniewowi Drozdkowi i prezesowi koła nr 22 kpt. Krzysztofowi Dziadczykowi list Prezydenta Starogardu Gdańskiego Janusza Stankowiaka z okazji pierwszego spotkania integracyjnego środowisk byłych żołnierzy i kombatatów z życzeniami owocnej współpracy, dobrego współdziałania na rzecz integracji środowisk z samorządem terytorialnym. Wystosował zaproszenie na podobne spotkanie do Starogradu Gdańskiego.
    Kolejnym punktem spotkania było zwiedzanie chojnickich zabytków: starego miasta z fragmentami murów obronnych, bramami i basztami, zabytkowego rynku z fontanną i neogtyckim ratuszem z początku XX wieku w północnej wierzei, kościoła pw. Ścięcia św. Jana z XIV wieku i barokowego kościoła pojezuickiego z XVIII wieku nazywanego kościołem gimnazjalnym. Kościół połączony jest z budynkim  szkolnym. Obecnie  mieści się w nim Liceum im. Filomatów Chojnickich. Liceum jest jedną z najstarszych szkół w Polsce. Jego początki sięgają 1622 roku, kiedy jezuici załozyli szkołę w Chojnicach. W 1630 roku szkoła została podniesiona do rangi Kolegium. W XVIII w. dla szkoly wybudowano nowy budynek z przylegającym do niego kościołem. W 1815 roku szkoła została przekształcona w gimnazjum a później w liceum. Przewodnikiem po chojnickich zabytkach był pasjonat historii mjr Jacek Klajna, nauczyciel akademicki PWSH „Pomerania”, radny Rady Miasta w Chojnicach, autor cyklu rysunków „Dawne Chojnice”, „Chojnickie kamienice”, „Zabytki Chojnic” „Dawny Gdańsk”, publicysta portalu internetowego i gazety lokalnej Chojniczanin.pl. Ciekawostką jest fakt, że nie jest znana data nadania Chojnicom praw miejskich. Dokument odnowienia praw miejskich wydany przez Krzyżaków w 1360 roku nie wymieniał daty nadania praw miejskich tylko je potwierdzał.
    Uczestnicy spotkania zwiedzili Park Tysiąclecia. Miejsce rekreacji i wypoczynku chojniczan. Na terenie parku znajdują się trzy zbiorniki wodne. Dodatkową atrakcją jest zegar i kalendarz słoneczny. Na terenie parku znajdują się rzeźby przedstawiajace Kazimierza Jagielończyka i Piotra Dunina. Upamiętniają one wojnę trzynastoletnią. Chojnice były położone na trakcie łączącym Brandenburgię z Państwem Krzyżackim. Opanowanie przez Polskę Chojnic odcięłoby Krzyżąków od pomocy otrzymywanej od Branderburgii. W 1454 roku wojska dowodzone przez Kazimierza Jagielończyka próbowały zdobyć Chojnice bronione przez podległe Krzyżakom wojska zaciężne. W rozegranej pod Chojnicami bitwie wojska polskie składające się z pospolitego ruszenia rycerstwa poniosły sromotną klęskę tracąc około 3000 zabitych i około 300 wzietych do niewoli przy stratach wojsk zaciężnych wynoszących około 100 zabitych. Bitwa wykazała zacofanie strony polskiej pod względem uzbrojenia jak i sposobów walki.
    W 1461 roku Piotr Dunin objął dowództwo nad polskimi wojskami zaciężnymi otrzymując  tytuł hetmana. W tamtych czasach tytuł hetmana odnosił się do osoby dowodzącej wojskami zaciężnymi. Dopiero znacznie później tytuł ten był związany z pełnionym urzędem. Piotr Dunin wygrywał kolejne bitwy z wojskami krzyżackimi. Krzyżacka załoga Chojnic skapitulowały w 1466 roku po trzymiesięcznym oblężeniu. W tym samym roku w wyniku pokoju zawartego w Toruniu Chojnice powróciły do Polski. O wojnie trzynastoletniej, królu Kazimierzu Jagielończyku, Piotrze Duninie oraz historii miejscowości przez które bus przewoził grupę z Gdyni i Gdańska opowiadał ppłk Janusz Wąsowski przewodnik turystyczny, organizator wielu wycieczek.
   Po zwiedzeniu Chojnic uczestnicy spotkania przemieścili się do Klosnowa na teren Wyłuszczarni Nasion. Wyłuszczarnia zajmuje się pozyskiwaniem nasion z najlepszych szyszek dostarczanych przez nadleśnictwa. Została założona w 1913 roku. W pięknym i przytulnym otoczeniu lasu nadleśnictwa Rytel przy grilu zapoznawano się z działaniami chojnickiego koła ZŻWP.
    Ppłk Ryszard Ciesielski prezes koła w latach 1992 - 2021 opowiedział historię koła oraz przebieg swojej służby wojskowej. Mjr Tomasz Owczarski zainteresował zebranych działalnością Wojskowego Klubu Sportowego Chojnice. Klub specjalizuje się udziałem w zawodach na radiopelengację. Mjr Tomasz Owczarski nadal bierze czynny udział w zawodach startując w swojej grupie wiekowej. Niestety brak środków finansowych powoduje zmniejszenie liczby uprawiających tę dyscyplinę sportową. Dyscyplina ta nie jest objęta wsparciem Ministerstwo Sportu i Turystyki. Miasto zainteresowane jest utrzymaniem dużych klubów sportowych takich jak Chojniczanka. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się pięknie prowadzona kronika koła.
    Kmdr por. Marek Sikorski zaprosił uczestników spotkania na organizowaną 11 czerwca w Babich Dołach imprezę „Koło na wesoło”.
  Na zakończenie spotkania prezes PZW ZŻWP ppłk Zbigniew Drozdek podziękował organizatorom, członkom koła za pracę włożoną w przygotowanie i przeprowadzenie spotkania, które umożliwiło poznanie bogatej historii i zabytków Chojnic. Wręczył kpt. Krzysztofowi Dziadczykowi Złoty Krzyż ZŻWP.
    Pomimo niesprzyjającej pogody spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze i uznano je za udane. Uczestnicy spotkania poznali nie tylko miasto Chojnice, ale również związkowców i działaczy z innych miejscowości, a najważniejsze i najcenniejsze, że dzięki aktywności i otwartości kolegów z chojnickiego koła, po dwóch latach pandemii mogli się spotkać, wymienić doświadczeniami  współpracy z lokalnymi władzami oraz integrować, dając przykład innym kołom i zachęcając do organizacji podobnych wydarzeń.

Tekst: Zbigniew DROZDEK
Zdjęcia: Ryszard ŻYWICKI

« Powrót do listy