Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Hołd Powstańcom Śląskim w setną rocznicę III Powstania Śląskiego. Patriotyczne uroczystości na Górze św. Anny z udziałem członków ZŻWP Opolszczyzny.

Marszałek Andrzej Bula i samorząd województwa opolskiego w dniu 22 maja 2021 roku w 100. rocznicę bitwy o Górę św. Anny pod Pomnikiem Czynu Powstańczego na Górze św. Anny, zorganizowali patriotyczną uroczystość z udziałem kompanii honorowej 10 Opolskiej Brygady Logistycznej Orkiestry Wojskowej z Bytomia.
    W uroczystych obchodach uczestniczyli senatorowie, posłowie, radni sejmików opolskiego i śląskiego, przedstawiciele wojewody opolskiego, władz samorządowych Opola, Leśnicy, Strzelec Opolskich, Katowic, Gdyni, Zakopanego, rektorzy opolskich uczelni, dyrektorzy instytucji kultury. Tak jak w czasie powstania tak i teraz nie zabrakło w uroczystościach potomków Powstańców - Ślązaków, Górali i Marynarzy. W gronie kombatantów i weteranów oraz byłych żołnierzy Wojska Polskiego najliczniejszą grupę stanowili członkowie ZŻWP z Opola, Kędzierzyna Koźla i Prudnika.  
    Skład delegacji ZŻWP Opolszczyzny: członek ZG ZŻWP kol. A. Kowalczyk, Prezes ZW ZŻWP w Opolu kol. Z. Owczarek oraz koledzy: T. Płonka z żoną, K. Baryła. A. Chorzewski, H. Jędrzejczyk z żoną, A. Beńko, H. Wawer, S. Kownacki z żoną i Z. Gruszka.  

    Po odśpiewaniu hymnu, modlitwie w intencji ofiar walk powstańczych ojca. Jonasza Pyk, gwardiana zakonu franciszkanów klasztoru na Górze św. Anny oraz okolicznościowych przemówieniach zostały wręczone medale pamiątkowe. Bohaterstwo powstańców uczczono apelem pamięci, salwę honorową, a także złożeniem kwiatów przez delegacje.  
    Dodatkową atrakcją był rajd zabytkowych pojazdów Stowarzyszenia Pancerny Skorpion, koncert Orkiestry Wojskowej z Bytomia, występ Parafialnego Regionalnego Zespołu „Giewont” z Olczy oraz tradycyjny obiad śląski przygotowany przez zakonników.

Tekst: Antoni CHORZEWSKI Wiceprezes ZW ZŻWP w Opolu
                    Zdjęcia: Henryk WAWER

 

 

 

« Powrót do listy