Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

Olsztyński sztandar na 1-wrześniowej uroczystości

Poczet sztandarowy Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP w Olsztynie uczestniczył w uroczystości z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej,  która odbyła się pod pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego w centrum miasta.
    W wydarzeniu, zorganizowanym przez prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, udział wzięli także marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, wicewojewoda warmińsko-mazurski Adam Socha, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Jerzy Przyborowski, reprezentanci dowództwa 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej i 4 Brygady WOT w Olsztynie, która wystawiła kompanię honorową.
   Pod pomnikiem stawili się też kombatanci i parlamentarzyści, szefowie służb mundurowych, miejskich instytucji i młodzież szkolna ze sztandarami swych szkół.
    Po odegraniu hymnu państwowego okolicznościowe przemówienia wygłosili prezydent Olsztyna, marszałek województwa oraz wicewojewoda. Wszyscy mówcy podkreślili, mimo klęski, męstwo i ofiarność  polskiego żołnierza na wszystkich frontach i apelowali: - Nigdy więcej wojny! Następnie metropolita warmiński abp. Józef Gurzyński odmówił modlitwę za wojskowe i cywilne ofiary II wojny światowej, a pod pomnikiem złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Wiązankę złożyła także delegacja olsztyńskiego Zarządu Wojewódzkiego ZŻWP z prezesem płk. Andrzejem Piętakiem na czele. Obecne były też wiceprezes ZW Jadwiga Mołdysz i dyrektor biura ZW Halina Nowak.
    W trakcie uroczystości prezes ZW płk prof. Andrzej Piętak udzielił wywiadu lokalnej stacji TVP3, mówiąc o tragicznych skutkach wojny. Stwierdził m.in., że efektem było ogromne przeoranie całego świata na dwa systemy, które nie do końca się sprawdziły, co szczególnie dotknęło  polskie społeczeństwo.


X     X     X

Przed główną uroczystością, tradycyjnie delegacja ZW ZŻWP w Olsztynie oddała cześć polskim żołnierzom spoczywającym na cmentarzu wojennym przy ul. Szarych Szeregów. Pod znajdującymi się tam pomnikami prezes ZW płk prof. Andrzej Piętak i skarbnik ZW st. chor. sztab. Krzysztof  Michalak złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Poczet sztandarowy tworzyli: mł. chor. Stanisław Walczak z Koła nr 11, płk Antoni Patkowski z Koła nr 5 i st. chor. sztab. Eugeniusz Grzybowski (prezes Koła nr 21 i przewodniczący Wojewódzkiego Sądu Koleżeńskiego). Towarzyszył im z aparatem fotograficznym Jerzy Pantak, członek ZG ZŻWP.

Jerzy PANTAK

 

« Powrót do listy