Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

100-ROCZNICA URODZIN PUŁKOWNIKA JÓZEFA KUŹMIAKA

W dniu 21 lipca 2019 r. odbyło się spotkanie jubilata pana pułkownika Józefa KUŹMIAKA, który obchodził 100-rocznicę urodzin. W spotkaniu uczestniczył poseł na Sejm pan Tomasz ŁAWNICZAK, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele władz samorządowych oraz nie zabrakło oczywiście rodziny pana pułkownika oraz przyjaciół.

Józef KUŹMIAK urodził się 20-sierpnia 1919 roku w miejscowości Ustzierzowo. W 1940 roku został deportowany do Krasnojarskiego Kraju. Chcąc brać udział w wyzwoleniu kraju, w maju 1943 roku zgłosił się do nowo formowanej Armii Wojska Polskiego w Sielcach nad Oką.
     Tam został skierowany do 3-pułku, 2-giej kompanii fizylierów. Razem z 1-szą Dywizją im. Tadeusza Kościuszki brał udział w bitwie pod Lenino. Następnie już jako podoficer został przeniesiony do 7-mej kompanii, 3-go pułku w 3-ciej Dywizji. Z tą jednostką dotarł w rejon Łucka. Podczas walk pełnił funkcje: szefa kompanii i dowódcy plutonu.
   W Mińsku Mazowieckim ukończył szkołę oficerską i otrzymał stopień podporucznika Wojska Polskiego. Wraz z otrzymanym awansem otrzymuje przydział na stanowisko dowódcy plutonu w 2-gim samodzielnym batalionie miotaczy ognia. W styczniu 1945 roku podczas ofensywy Armii Radzieckiej ze swoim batalionem, walcząc dociera w rejon Bydgoszczy. Jego batalion toczy ciężkie walki o Wał Pomorski, bierze udział w zdobyciu Piły, Wałcza i Kamienia Pomorskiego. W walce o Kołobrzeg zostaje ranny. Po wyleczeniu ran ze swoją jednostką bierze udział w walkach o Berlin.
    Za swoją postawę i bohaterstwo zostaje wyróżniony: „Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski”, „Srebrnym Medalem Virtuti Militari na Polu Chwały”, „Medalem za udział  w Walkach o  Berlin” oraz „Medalem Zwycięstwa i Wolności 45”.
   Po zakończeniu działań wojennych w stopniu kapitana pełni służbę jako dowódca kompanii Ochrony Ministerstwa Obrony Narodowej.
    Po zakończeniu służby zawodowej, jest aktywnym członkiem ZKRPiBWP oraz Związku Sybiraków. Do dnia dzisiejszego bardzo aktywnie działa w kole nr 2 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Ostrowie  Wielkopolskim.
    Za swoją działalność społeczną był wielokrotnie wyróżniany odznaczeniami i medalami państwowymi. W 2013 roku został awansowany na stopień pułkownika. Jako uczestnik Bitwy pod Lenino, walcząc z 1-szą Armią Wojska Polskiego przeszedł szlak bojowy do Berlina.
Jego bohaterstwo i poświęcenia dla Ojczyzny zjednały mu szacunek w naszym środowisku.

CHWAŁA  BOHATEROM !!!

 

« Powrót do listy