Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5, 02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Rachunek Bankowy Zarządu Głównego: 45 1240 6104 1111 0000 4784 5055

Aktualności

74 rocznica zakończenia II wojny światowej w Gdańsku

8 maja 2019 r. w Gdańsku pod pomnikiem „Tym, co za Polskość Gdańska” odbyły się uroczystości upamiętniające 74. rocznicę zakończenia II wojny światowej. W uroczystościach tych wzięli udział  przedstawiciele władz samorządowych, kombatanci oraz rodziny bohaterów czasu wojny, delegacje organizacji pozarządowych, młodzież szkolna i obywatele, była wśród nich delegacja PZW ZŻWP w osobach ppłk Zbigniew Drozdek oraz kmdr Bożena Szubińska.
   Podczas uroczystości rocznicowych zakończenia II wojny światowej przemawiali: przewodnicząca Rady Miasta Gdańska Agnieszka Owczarczak, wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak, przedstawiciel oddziału gdańskiego IPN oraz Prezes Zarządu Wojewódzkiego  Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Henryk Bajduszewski.
    W przemówieniach mówiono o tym, że światowy konflikt pochłonął dziesiątki milionów ofiar. Przypomniano  o krzywdzie ludzkiej, która była skutkiem wojny, a wszystko zaczęło się od złego słowa, którym została podzielona Europa. Nawiązano do słów przewodniczącego Rady Europejskiej, który mówił, że dzisiaj język powoli też zmienia się w złą stronę. Coraz częściej zamiast używać spójnika „i” używamy spójnika „albo”. Nie szukamy tych spójników, które łączą, tylko tych spójników, które dzielą. Dzisiaj czcimy pamięć ofiar II wojny światowej, ale przed nami o wiele większe zadanie. Zadanie, żeby szukać tego, co łączy. To, co łączy Polaków i teraz, w najbliższym czasie, co łączy Europę. Kombatant w swoim przemówieniu zwracając się do młodszych pokoleń podkreślał, że wojna to nie przygoda z piosenki wojenko, wojenko, wojna jest przekleństwem ludzkości i powinniśmy robić wszystko, aby korzystając z historii nie dopuścić do niej.
    Część uroczystości stanowiła ekumeniczna modlitwa poświęcona bohaterom II wojny światowej. Podczas apelu pamięci oddano hołd ofiarom i bohaterom wojny, kończąc go uroczystą salwą honorową.
   Pod pomnikiem złożyły kwiaty: delegacja w imieniu prezydent miasta Aleksandry Dulkiewicz, wicewojewoda - Mariusz Łuczyk, posłowie, gdańscy radni, delegacje organizacji kombatanckich i wojskowych. Uroczystość odbywała się z wojskową asystą honorową z udziałem Dowódcy Garnizonu Gdańsk. Podczas uroczystości Orkiestra Marynarki Wojennej odegrała hymn oraz zakończyła uroczystość marszem 1 Brygady.

 

« Powrót do listy