Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Związek na co dzień

Nocny rajd z okazji 97. rocznicy Powstania Wielkopolskiego

XVIII edycja nocnego rajdu szlakiem Powstania Wielkopolskiego przeszła już do historii. 150 uczestników poznało ważną część lokalnej historii, przy okazji zdobywając punkty do odznaki turystycznej, uczestnicząc w konkursach i zabawach.
    Rajd rozpoczął się tradycyjnie pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich przy ul. Orłowskiej w Inowrocławiu, gdzie oddano cześć powstańcom - wyzwolicielom miasta Inowrocławia, poprzez zapalenie zniczy.
    Następnie grupa dzieci i młodzieży udała się do Kościelca. Tutaj, z Zespole Szkół Podstawowych im. Jana Pawła II, rozstrzygnięto konkursy: wiedzy o zwycięskim powstaniu oraz strzelecki. Uczniowie zwiedzili teren szkoły, w tym Izbę Pamięci patrona szkoły oraz internatu.
     W konkursie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim wyróżniono Kingę Dudek z Gimnazjum im. Karola Urbańskiego w Złotnikach Kujawskich, która zdobyła maksymalną liczbę punktów, a także Małgorzatę Murawską i Wiktorię Wolską z Zespołu Szkół Integracyjnych, Dominika Pietrzykowskiego z Gimnazjum nr 1, Macieja Szymaniaka ze Szkoły Podstawowej nr 4 i Mateusza Woźniaka z Gimnazjum nr 1.
   W konkursie strzeleckim nagrody przypadły Mateuszowi Woźniakowi i Kamilowi Iwanickiemu (Szkoła Podstawowa nr 11), Bartkowi Wierychlewskiemu (ZSI), Dawidowi Gałęzewskiemu (ZSP 4), Dominikowi Karólewskiemu (Gimnazjum nr 2) i Sebastianowi Rafińskiemu (SP 11).
   Wręczenia nagród dokonali: Robert Gołdecki - naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Inowrocławiu, Bogdan Budner - dyrektor Zespołu Szkół Podstawowych im. Jana Pawła II w Kościelcu Kujawskim, Lech Murawski i Zbigniew Doros - prezes i członek zarządu koła nr 7 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego przy 56. Bazie lotniczej w Inowrocławiu oraz Andrzej Dargacz - prezes PTTK i InLOT.
   Dodatkowo przedstawiciele Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wręczyli nagrodę specjalną dla najlepszego strzelca. Otrzymał ją Mateusz Woźniak ze Szkoły Podstawowej nr 11.
   Wyróżniono też najmłodszą i najstarszą uczestniczkę rajdu - odpowiednio Karolina Kowal i Krystyna Grobelska.
    Po ogłoszeniu wyników konkursu uczestnicy rajdu ruszyli w trasę pieszą o długości 8 km, prowadzącą z Kościelca przez Mimowolę do Inowrocławia. W blasku pochodni, przy mroźnej aurze, uczestnicy mogli poczuć się choć na chwilę jak nasi przodkowie, którzy w 1919 r. maszerowali na Kujawy Zachodnie, by w wyniku kontynuacji Powstania Wielkopolskiego je wyzwolić.
    Warto dodać, że rokrocznie rajd organizuje zarząd koła nr.7 ZŻWP przy 56.Bazie Lotniczej w Inowrocławiu  wspólnie z inowrocławskim oddziałem PTTK. W każdej imprezie bierze udział od 150-350 osób. Każdego roku odbywa się około 30 rajdów pieszych, rowerowych i na orientację. Za każdym razem wspierają nas władze lokalne, a często wojewódzkie.
    Fundatorem nagród w tegorocznym rajdzie była Inowrocławska Lokalna Organizacja Turystyczna oraz Drukarnia Pozkal i Druk Intro.
    Współorganizatorami rajdu było także Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 koło Inowrocław.

ppłk w st. spocz. Andrzej DARGACZ
Rzecznik Koła nr 7 ZŻWP przy 56. Bazie Lotniczej w Inowrocławiu


Rozpoczęcie rajdu
Rozpoczęcie rajdu
Zawody strzeleckie
Zawody strzeleckie
Zawody strzeleckie
Zawody strzeleckie
Konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim
Konkurs wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim
Najlepszy strzelec
Najlepsza w konkursie wiedzy
Najmłodsza uczestniczka rajdu
Marsz z pochodniami
Marsz z pochodniami

« Powrót do listy