Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Związek na co dzień

Zjazd koleżeński „50 lat munduru żołnierskiego”

W dniach 18-20 września 2015 r. zorganizowano Jubileuszowy Zjazd Koleżeński Absolwentów Oficerskiej Szkoły Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu pod hasłem „50 lat munduru żołnierskiego”. Głównymi organizatorami zjazdu byli Prezes Koła Nr 1 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Przemyślu ppłk dypl. w st. spocz. Henryk Bosacki i jego kolega z plutonu ppłk w st. spocz. Witold Błaut.   
    Było to kolejne spotkanie kolegów z 5 plutonu 2 kompanii 1 batalionu tego rocznika, którzy jako podchorążowie we wrześniu 1965 r.  po raz pierwszy włożyli żołnierskie mundury.
    Frekwencja na Zjeździe mile zaskoczyła organizatorów, ponieważ Szkołę ukończyło 21 oficerów (5 odeszło już na wieczną wartę), a  stawiło się  12 kolegów.  Zaproszeni koledzy prawie wszyscy ze swoimi małżonkami zjechali się z całego kraju  tj.  z Warszawy, Szczecina, Krakowa, Bydgoszczy, Inowrocławia, Poznania, Częstochowy, Białegostoku i Lublina.
    Program Zjazdu zaplanowano bardzo ambitnie, ponieważ obejmował wiele przedsięwzięć. W sobotę 19 września 2015 r. na sali konferencyjnej Ośrodka Szkoleniowego Nauczycieli „Belferek” uroczyście rozpoczął się Jubileuszowy Zjazd, by na wstępie uczcić chwilą ciszy zmarłych kolegów, następnie były mowy powitalne i przypomnienie  historii naszych spotkań. Odczytano list naszego dowódcy plutonu w OSWInż.  por. Jana Grochockiego, zamieszkałego obecnie w Kołobrzegu, który dziękując za zaproszenie na Zjazd przeprasza za swoją nieobecność spowodowaną stanem zdrowia. W dalszej części nasz kolega płk w st. spocz. prof. Eugeniusz Nowak,  autor książki pt. „Żołnierskie szczęście” w  której, na początku opisał naszą wspólną służbę i naukę w OSWInż.  podarował nam ją  z osobistą dedykacją.
     W programie naszego Zjazdu było także zwiedzanie 5 batalionu strzelców podhalańskich, koszar gdzie niegdyś stacjonowała Jednostka Wojskowa 1039 (11 pułk kolejowy), pierwsze miejsce służby trzech naszych kolegów. Zapoznaliśmy się z  tradycjami i historią 5 bsp w Sali Tradycji, a także z obecnym wyglądem znajomych budynków koszarowych. Zwiedziliśmy także koszary przy ul. Słowackiego, gdzie stacjonowała JW 1035 (10 pułk kolejowy), w której służyło pięciu z nas bezpośrednio po ukończeniu WOSWInż. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie najważniejszych zabytków Przemyśla, i tak zwiedziliśmy Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, oprócz historii Grodu  ze szczególną uwagą słuchaliśmy historii Twierdzy Przemyśl i oglądaliśmy elementy jej stałej ekspozycji. Muzeum Dzwonów i Fajek, odrestaurowany dworzec kolejowy, archikatedrę obrządków greckokatolickiego i rzymskokatolickiego. Potem przyszła chwila wspomnień, gdy dotarliśmy na ul. Grodzką, gdzie za czasów naszej oficerskiej młodości był Klub Garnizonowy, Kasyno Wojskowe i Hotel Garnizonowy. Koledzy, którzy pierwszy raz po latach ujrzeli całkowicie odrestaurowany gamach i jego wnętrza oniemieli z podziwu. Obecnie mieści się w nim w pełni nowoczesna Miejska Biblioteka Publiczna. Bramą Rycerską, przywróconą do dawnej świetności zeszliśmy na rynek pod pomnik Dobrego Wojaka Szwejka, stąd mieliśmy doskonały widok na zabytkowe kamieniczki i unikatowy pochyły rynek Starego Miasta- podobno jedyny taki w Europie.
    Był też czas na Cmentarz Wojskowy, gdzie złożyliśmy wiązankę kwiatów na grobie zmarłego w 1999 r. naszego kolegi śp. ppłk. dypl. Henryka Pawłosia i  zapaliliśmy znicze ku pamięci pozostałych zmarłych kolegów Arkadiusza, Czesława, Jerzego i Józefa.
   Ze Zniesienia podziwialiśmy panoramę miasta oraz górujący nad wzgórzem Krzyż Zawierzenia, zwiedziliśmy także stok narciarski, tor saneczkowy, amfiteatr i elementy fortu Nr XVI. Ze wzgórza pojechaliśmy nowymi obwodnicami miasta do Żurawicy do Fortu XII Werner – miejsca naszej „Żołnierskiej Biesiady”, oglądając po drodze „nowy i stary” Przemyśl.  
   Jeden z naszych kolegów, kolega Antoni zaprezentował nam archiwalną Polską Kronikę Filmową nr 31a/66 z Defilady Tysiąclecia Państwa Polskiego z 22.07.1966 r. w Warszawie na Placu Defilad, w której jako podchorążowie OSWInż. niemal wszyscy braliśmy udział. Odbyła się też  prezentacja naszych zdjęć z czasów podchorążackich i służby zawodowej w różnych jednostkach i instytucjach wojskowych-słowem 50 lat minęło jak  jeden dzień.
   W niedzielę  20 września 2015 r.  o godz. 10 w Kościele p.w. św. Józefa wzięliśmy udział w Mszy Świętej w intencji 50. rocznicy munduru żołnierskiego oficerów, absolwentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu. Następnie zwiedziliśmy górujący nad miastem Zamek Kazimierzowski w Przemyślu z pierwszej połowy XIV w., wybudowany za czasów panowania Kazimierza Wielkiego.
   Ostatnim punktem naszego zwiedzania był Krasiczyn, gdzie zwiedzaliśmy zespół zamkowo-parkowy, wybitne dzieło architektury z początku 1550 r. przebudowane na przełomie XVI i XVII w. przez starostę przemyskiego Marcina Krasickiego. W parku zamkowym podziwialiśmy rzadkie gatunki drzew i krzewów oraz okazałe dęby i lipy sadzone na pamiątkę urodzin potomków panujących tu rodów.  
   Restauracja Zamkowa w Krasiczynie była miejscem pożegnalnego obiadu z toastami za zdrowie i pomyślność wszystkich kolegów i ich rodzin. Po podziękowaniach za przybycie i gościnę, kolega Jerzy Jaremek zadeklarował zorganizowanie następnego zjazdu za dwa lata w Krakowie. Propozycję przyjęliśmy wszyscy z zadowoleniem bo Garnizon Kraków też jest wyjątkowy.       

Tekst: ppłk w st. spocz. Witold BŁAUT
Foto: Jerzy BRONICKI

« Powrót do listy