Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Związek na co dzień

Podhalanie na górskim szlaku

Członkowie Koła nr 22 w Krakowie pierwszy październikowy weekend spędzili w Beskidach, Gorcach, Pieninach i na Podhalu. Prawie czterdziestoosobowa grupa weteranów  i ich małżonek udała się w podróż wojskowo-historyczną „Szlakiem walk podczas I wojny światowej oraz działań bojowych brygady gen. Maczka i Strzelców Podhalańskich w południowej Małopolsce w  okresie II wojny światowej”.
   Informacje o działaniach wojsk lądowych przekazywane przez kolegów Leszka Gołębskiego i Andrzeja Stegienkę koledzy lotnicy uzupełniali informacjami o dokonywanych w rejonie Beskidów zrzutach alianckich a uczestnicy uroczystości rocznicowych obchodzonych w różnych miejscach upamiętniających historyczne wydarzenia na trasie podróży  dzielili się z pozostałymi swoimi wspomnieniami z udziału wojska i szkolnych delegacji w tych regionalnych z ,,pompą’’ obchodzonych  patriotycznych imprezach.  
    Podróż rozpoczęła się od wskazania w terenie i omówienia walk prowadzonych w oparciu o wschodnią część fortów krakowskich. Dalej na trasie znalazł się m.in. Cmentarz Wojenny nr 371 z czasów I wojny światowej w Droginii, miejsce zwrotu zaczepnego 24 pułku ułanów  we wrześniu 1939 r. w Kasince Wielkiej (okazało się, że w podróży uczestniczy syn żołnierza 24 pułku ułanów), baza partyzancka 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Szczawie oraz spacyfikowana przez Niemców w grudniu 1944 r. Ochotnica Dolna. Na Przełęczy Snozka weterani służby obejrzeli pomnik - tzw. „Organy Hasiora” a ze szczytu góry Wdżar podziwiali Dolinę Dunajca oraz opromienioną październikowym słońcem panoramę polskich i słowackich Tatr. Późnym popołudniem wojskowi turyści odwiedzili perłę architektury drewnianej - Kościół św. Michała  Archanioła w Dębnie Podhalańskim.  Ukoronowaniem pełnego wrażeń dnia był wieczorek towarzyski - „góralska posiada” ze śpiewami i tańcami. Po noclegu w gościnnym WDW Niedzica wycieczkowicze zwiedzili zamek „Dunajec Zaporę i Elektrownię w Niedzicy, zapoznając się z jej znaczeniem dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Polski Południowej i z pracą elektrowni wodnej. W drodze powrotnej do Krakowa zatrzymali się jeszcze w Łopusznej, gdzie zwiedzili  Dom Pamięci ks. prof. Józefa Tischnera (syna  Podhala i przyjaciela żołnierzy) tzw. Tischnerówkę.
    W zgodnej opinii uczestników, podróż była  bardzo udana, dostarczyła uczestnikom nowej wiedzy geograficznej i historycznej a wzorowa organizacja i panująca atmosfera koleżeństwa i przyjaźni pozwoliła na pogłębienie więzi środowiska.

ppłk w st. spocz. Andrzej STEGIENKO

 

Na Cmentarzu Wojennym nr 371 w Droginii
Na polach Kasinki Wielkiej, w miejscu walk 24 pułku ułanów we wrześniu 1939 r.
W Muzeum 1 Pułku Strzelców Podhalańskich AK w Szczawie
Na Przełęczy Snozka, przy „Organach Hasiora”
Był czas kiedy pod organami stawała Kompania Honorowa
Na górze Wdżar (767 m n.p.m.)
Dobry przewodnik to i grupa uśmiechnięta
Zjazd wyciągiem krzesełkowym do Kluszkowców
Zjazd wyciągiem krzesełkowym do Kluszkowców
W drewnianym Kościele św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim
W drewnianym Kościele św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim
Kolacja w WDW Niedzica
W wozowni zamku Dunajec w Niedzicy
Na dziedzińcu zamku Dunajec w Niedzicy
Pamiątkowa fotografia uczestników podróży w WDW Niedzica

« Powrót do listy