Związek Żołnierzy Wojska Polskiego
Zarząd Główny

Adres Zarządu Głównego:
ul. Miklaszewskiego 5
02-776 Warszawa

tel. +48 727 008 000

Organizacja pożytku publicznego   KRS 0000141267

Związek na co dzień

F-16 poznane z bliska i z daleka

Zarząd Koła nr 7 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego przy 56. Bazie Lotniczej w Inowrocławiu zorganizował wycieczkę do 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach. Naszym głównym celem było obejrzenie F-16 z bliska, jak również w locie. W wycieczce udział wzięli członkowie Koła nr 7, 14, sympatycy Związku oraz członkowie Stowarzyszenia Lotnictwa Wojskowego Oddział Kujawy.
    Z historii bazy warto odnotować fakt, że powstała ona do realizacji zadań bojowych w ramach narodowego systemu obrony oraz sił zdolnych do przerzutu wysokiej gotowości NATO.
   Symbolem jednostki jest czarny kruk, a legenda powstania odznaki nawiązuje do wypadku jaki przydarzył się dowódcy eskadry. Czarny kruk wpadł między zastrzały i druty łączące skrzydła samolotu, lecz mimo to udało się pilotowi wylądować bezpiecznie. Dywizjon Poznański przez całą wojnę używał symbolu kruka na swoich samolotach, a także umundurowaniu pilotów i mechaników, byli dumni ze swojej dziedzictwa i tradycji.
     Po przejściu do hangaru, zbudowanego przez Niemców w 1941 r., a będącego do dziś w świetnym stanie technicznym (rusztowanie i dach zachowały się w oryginale), poznaliśmy historię F-16.
    Koncepcja powstania samolotu pojawiła się w Stanach Zjednoczonych w pierwszej połowie lat 60. Z kilku propozycji wybrano firmę lotniczą General Dynamics. Poza Polską F-16 użytkują takie kraje jak: Bahrajn, Belgia, Chile, Dania, Egipt, Grecja, Holandia, Indonezja, Izrael, Jordania, Korea Południowa, Norwegia, Nowa Zelandia, Pakistan, Portugalia, Singapur, Tajlandia, Tajwan, Stany Zjednoczone, Turcja, Wenezuela, Włochy, Zjednoczone Emiraty Arabskie.
     Warto wymienić misje bojowe, w których zastosowano F-16:
     - rajd na reaktor w Iraku (czerwiec 1981);
     - bitwa nad doliną Bekaa w Syrii (1981);
     - operacja „pustynna Burza” w Zatoce Perskiej (1991);
     - operacja „Deny Flight” w byłej Jugosławii (1993);
     - operacja „Deliberate Force” na terenach Bośni-Hercegowiny (1995);
     - operacja „Allied Force” na terenach b. Jugosławii (1996);
     - operacja „Iracka Wolność” („Iraqui Freedom”) na terenie Iraku (2003);
     - atak bombowy na szefa Al-Kaidy w Iraku (2006);
     - wojna domowa w Afganistanie (1986-1988).
    Ponadto poznaliśmy historię i tradycję bazy, a także Lotnictwa, a dzięki eksponatom muzealnym, które kilkanaście lat temu służyły polskiej armii, a dziś  są to już eksponaty muzealne mogliśmy przenieść się w czasy  nie tak odległe, a jakże inne technologicznie. Dzięki temu można było dostrzec, jak szybko zmienia się armia.

ppłk Andrzej DARGACZ
Rzecznik Koła nr 7 przy 56. Bazie Lotniczej w Inowrocławiu

 

« Powrót do listy